Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije bas stolarski rad, al su za drvo :)
Mozda nekome bude korisno.

Danas sam od belih srafova pravio srafove sa crnom bruniranom glavom :pucko:
Pravim neku dranguliju gde mi se beli ili zuti bas ne uklapaju. Crnih jako retko ima da se nadje, a farbanje mi se bas ne dopada i ne uklapa se.
Plus galvanizovani sloj (najverovatnije cink), ne prima boju bas kako treba.

Elem:
Glave potopljene u sonu kiselinu. Jako pazljivo, posto gde god dokaci kap, skinuce galvanizovani sloj, a cilj je da srafovi ostanu zasticeni unutar rupe, samo promena izgleda glave.
Kad ih bucnes, pocnu da trckaraju po dnu case :)
Reakcija je prilicno burna, i pravi gomilu mehurica, koji odizu glavu od dna.
Image

Nakon ispiranja pod mlazom vode, i neutralisanja (soda bikarbona), celicna cetkica na proxonu i cescenje do golog metala.

Image

Vec i ovaj ton golog metala izgleda dosta bolje od originalnog "silver metalik"
Image

Image

Meni su odgovarali crni, pa su na brzinu brunirani balistolovim hladnim brunom, ali nakon skidanja zastitnog sloja moze da se primeni bilo koji postupak, od farbanja (ruzno i zapusi urez za sraf), pa do grejanja i paljenog finisa pa kome sta treba, od boje bronze pa do plave.

Image

I konacan proizvod

Image

Zgodno je i kada se uklapa sraf sa postojecima na necemu matorom gde su srafovi dobili patinu, a bas takav ne moze da se nadje, ili ima moderan istog oblika al beo (ili zut). Uz malo igranja sa blagom kiselinom i celicnom cetkicom na dremelu, cesto je moguce dobiti izgled patine koji se uklapa sa ostalima.

Iskreno receno, ne secam se vise gde sam procitao trik sa skidanjem galvanizovanog sloja u sonoj kiselini (mozda cak i ovde)
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Dokon pop i goveda krsti! ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pomalo i to, mada kod mene u kraju krste jarice :)
Samo ... kad nema crnih (ili plavih) srafova, a bas ti takvi trebaju... sta bi radio?
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Bio ranije problem, sad ih ima u svim bojama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

'Ebi ga... u mom kraju nema :)
Ustvari verovatno ima negde u nekoj radnji, na nekom brdu... al na +35 i kusur... lakse mi da napravim sam 4 komada nego da preglam 2 sata busom :)
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Interesantno , to meni nikad nebi palo na panet, vec bi zapucao od gvozdjare do gvozdjare sa pitanjima ..... :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Ok za princip i ideju nego :
Ako ti ubuduce trebaju crni imas srafove za rigips oni su mat crni .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znam za rigips/knauf srafove ali...

1. nema ih u velicini koja mi treba
2. imaju neki cudan ugao na konusu glave a ne standardnih 90 stepeni, i malo drugaciji oblik (ko da su prosireni na samom rubu) a posto ce biti veza metal-drvo glava mora perfektno da lezi.
3. imaju neodgovarajuci navoj za drvo
4. po mom iskustvu sa njima, u tvrdom drvetu, veoma cesto il se rascepi drvo il pukne sraf

Tako da ih izbegavam i koristim samo za ono za sta su namenjeni.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Zato kupujes tj trazis u gvozdjari sraf za rigips za "drvo" . To su srafovi namenjeni za rigips ali kada se za konstrukciju umesto metalnih koriste drveni profili tj letve... Ima veci korak i ne cepa drvo i jaci su od ovih drugih . Wurth srafovi su malo skuplji ali pukne 1 u 1000 , ostali male privrede i teski kinezi su uglavnom sranje i pucaju kao sto kazes .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I dalje uglao konusa glave nije kako treba. Ustvari on i nema pravi konus, vec kao zaobljenu povrsinu. Namerno, da ne bi ostecivao karton rigpsa/knaufa. Ne uklapa se u rupu napravljenu standardnim upustacem ni po precniku ni po uglu. Da... znam da "majstori" to ionako rade burgijom, ja radim upustacem koji je za to namenjen, i konus glave perfektno leze na dosed, glava je upustena ne prevelikim konusom, vec cilindricnim delom rupe, kad imam vise srafova, oni se perfektno pozicioniraju...

Ovo ne mozes da izvedes sa knauf srafom (jos je u fazi izrade, pa i ne deluje toliko "cisto" koliko ce biti dok se sve ivice obore, povrsina finalno obrusi i brunira...):
Image

Image

Picajzla... sta da ti kazem :)



A i ne postoje u velicini 3X16 ili 3X18 (ovi sto su na slikama su bili samo za probu, dok nisam nabavio odgovarajuce).

Mislim i da je navoj na onima za drvenu potkonstrukciju prilagodjen mekom drvetu (posto se od njega pravi podkonstrukcija). Jeste siri, ali mi se cini da je previse strm, to jest sa prevelikim korakom.

Jednostavno ne volim da koristim stvari koje su za nesto drugo (po funkciji), ako vec postoje one koje su namenske.
Sa estetikom mogu da se igram, ali sa funkcijom samo ako je apsolutno neophodno.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Reci nam šta praviš, samo okolišaš...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I ja sam se pitao sta pravi. "Veza metal - drvo" na ovim slikama nije jasna...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:)
Sama drangulija koju pravim je potpuno nebitna. Dala bi se napraviti da bude potpuno funkcionalna u 15 minuta. U sustini je potpuno besmisleno praviti je ovako.

Ovo je vise isprobavanje raznoraznih tehnika i konstrukcija: Od rezanja navoja sa korakom 0.5mm, do rotacionog oslonca na celicnoj kuglici od lagera koja ide na konus od mesinga sa stelovanjem, preko ovog igranja sa glavama srafova, pasovanja spoja metal-drvo, malih tolerancija izmedju rupa na uskom prostoru...

Inace u pitanju je glupavi nosac za radnu lampu, koji se srafi na zid :)
Originalni plasticni je naravno pukao.

Image


Lepo rece sasa... dokon politicki komesar i jaricima cita kapital :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Sunce ti J 😊 i ja sam perfekcionista al ga ti pretera , ne u smislu da nesto sto se pravi ne treba da bude uvek max tip top vec da se energija utrosena na pravljenje drzaca lampe mogla iskoristiti za nesto krupnije.. Ali ako nisi duze od 1sat radio pozdravljam 😉
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koji sat, na tome sedi zadnjih nedelju dana ;)
Post Reply