Najzad i ja

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

A moj nož :D :D :D ? Hoće li biti nešto od one gvožđurije :smejanje::smejanje:
Last edited by -NIKOLA- on 26 Jun 2015 06:42, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

mbole wrote:Nekako su mi se vise dopale ove sa izgledom patine, a to je znacilo da dascice nekako moram da "okrecim" posto ne leze lepo na svetlom arisu.
Patina se uklapa uz "ostarelu dasku", pa je taman bila prilika za isprobavanje i tog recepta.


Najpre su dascice premazane cajem (zeleni caj, crni je bolji, ali nije ga bilo u lokalnoj samousluzi). Cilj ovoga je da se drvetu doda tanin, kako bi u sledecem koraku imalo sta da odreaguje. Naravno ovo zavisi i od vrste drveta. Orah, hrast... ga imaju vise nego dovoljno, ali u arisu ga nema bas previse.
Posto bi se nakon vlazenja podigle dlacice, prethodno su dascice vise puta navlazene i ponovo smirglane sa 320.


Nakon sto se caj potpuno osusio, vreme je za ostatak recepta.
U staru (cistu) teglu, sipa se alkoholno sirce, i u njega ubaci fina staklena vuna naravno nije staklena, vec CELICNA vuna (hvala kolegi šantjeru na upozorenju). Vune ne treba previse, za ovu teglicu sa slike, otprilike 3cm duzine otkinuto iz rolne, i treba je malo rastresti. Takodje treba je stisnuti necim da ne viri iz sirceta (ima onih plasticnih zezalica za tegle, koje drze tursiju da ne ispliva), posto ako viri, tu ce se formirati rdja, a to ne zelimo. Teglu ne zatvarati, samo je pokriti nekim platnom ili papirom da ne pada prasina unutra, posto se razvijaju gasovi, pa bi moglo da se desi da sutra tegla "zabrekne" i nece da se otvori.
Nakon otprilike 24 casa, vuna se potpuno rastvori u sircetu. Nekada treba i duze, u zavisnosti koliko voska ili neke druge masnoce su naneli na vunu tokom proizvodnje. Proces se moze ubrzati ako se prethodno vuna opere u acetonu.

Tecnost koja se dobije treba da bude potpuno providna. Bez crvenih nijansi (crvena nijansa znaci da se formirala rdja).
Sto ovako napravljena tecnost duze stoji, na drvetu ce dati vise braon, a manje sivih tonova. Vremenom tecnost postaje sve crvenija.
Ova koju sam ja koristio je stajala 10-tak dana, i posledica je mnogo vise braon, a mnogo manje sive. No, meni se nekako dopala nijansa, mada bi verovatno bila bolja malko vise siva, to jest da sam ovo radio nakon jedno 3-5 dana od kad je tecnost napravljena.
Nakon otprilike pola sata, drvo vec dobija boju.
Orah nakon mazanja ovim bude potpuno crn, jasen dobije tamno sive i crne strafte po godovima. Ostalo nisam imao pri ruci da probam.[/url][/url]
Image

Malo sam probao kako izgleda na razlicitim vrstama drveta, ova patina.
1dl alkoholnog sirceta 9% alkohola i celicne vune oko 1/3 male rolnice.
Odstojalo oko 20h.
To je gornji tamniji dio na slici.
Zatim sam razblazio 1:4, jedna mjera dobijene tecnist + 4 mjere alkoholnog sirceta.
To je srednja svijetlija boja.
Trebalo bi za tresnju a pogotovo za hrast jos mnogo vise razblaziti.
Dobra je ovo fora da se krajevi daske bledunjavo potamne, i da se kasnije bajcuju, dobio bi se izgled blagog truljenja.
Treba da ostaram neke djelove za jednu kuhinju, i malo eksperimentisem.
Last edited by hak1 on 20 Jul 2015 22:38, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pravio sam ovih dana jednu kapijicu za drugara.
Ima male klince, a preselio se u stan koji ima prilicno strmo stepeniste, pa je trebalo nesto sto ce ih zastititi da nocu kad se probude ne odlete niz stepenice:
Image

Image

Prvo je sve zalepljeno, onda vertikalne letve odrezane ubodnom po krivini na pribliznu meru (oko 1mm), i finalno doterane da krivina bude glatka napravicom koja deluje glupavo, al mnogo dobro radi. Video sam je svojevremeno na netu (cini mi se Mark Spagnolo), i iskocilo je mesto gde moze lepo da posluzi.
Obicno parce lesonita, zalepljene dve letvice uz krajeve da se lakse drzi, i dvostruko lepljivom zalepljena smirgla.

Image

Jedino sam se grdno zeznuo sto nisam sve ofarbao pre sastavljanja. Bila je bas muka ofarbati u ovom tesnom prostoru izmedju letvica. Jos neka vodena lazura koju sam prvi put koristio (i poslednji), koja susi uzasno brzo, pa ostaju fleke. Sreca pa sam prvo probao na jednom otpadnom komadu.

Usput se zanimam i necim sto radim vec duze od godinu dana. Malo mi je nedostajao po neki materijal (tipa sarki), malo sam smisljao kako da izvedem ponesto, dal s jednim ili s drugim materijalom, a sad trenutno ceka da stignem da odem do grada po plutu, pa ce cekati da nadjem i odgovarajcu bravicu...

No, pravio sam ovo:
Image

Image

ovim
Image

Image
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Da li je sarka kupljena kod nas ili je nabavljena iz inostranstva?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Jedino sam se grdno zeznuo sto nisam sve ofarbao pre sastavljanja. Bila je bas muka ofarbati u ovom tesnom prostoru izmedju letvica. Jos neka vodena lazura koju sam prvi put koristio (i poslednji), koja susi uzasno brzo, pa ostaju fleke. Sreca pa sam prvo probao na jednom otpadnom komadu.
To je meni posao od jednog minuta, mislim na bajcovanje sa obe strane, a i sa lakiranjem je slicno. Verovatno nemas kompresor.
Te stepenice ko je pravio nije nista ni razmisljao, a najmanje da ce i on da ostari i da moze jednoga dana da se strmop... niz njih. Ali ima takvih i arhitekata, koji na soliterima stavljaju prozore vec na 70 cm visine od poda, sto je meni suludo.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a jeste to OTESALI lajsnu sa stoka da vrata mogu da prodju :skratta::skratta::skratta::happy::happy::happy:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

singer wrote:a jeste to OTESALI lajsnu sa stoka da vrata mogu da prodju :skratta::skratta::skratta::happy::happy::happy:
Sto ga ti pak sve vidis :skratta:
Idem opet gledat pa jedva nasao to sto si napisao. Jesi bio u istoj situaciji pa i ti gulio malo? Aj priznaj :P
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stvarno sve vidis... ko zvocava matora komsinica :)

Nego sta smo, nego smo je otesali. Zid je malkice van vertikale, i za tolko je ostavljeno lufta (plus nekih 2mm, ako vremenom legne). Al zato je lajsna domacinski kriva i uvrnuta.
'Ebi ga, prisrafljena kapijica, al ne moz da se otvori :) Dleto u sake i guslaj. Treba da svratim narednih dana da to lepo uravnamo i zafarbamo.

Imam gde da se igram sa kompresorom (moj je kompresor, al ne mogu njime da farbam u dnevoj sobi), al ovo sam farbao cetkom. Zna baba sinko da je to za kompresor i pistolj posao od par minuta. Ono nije bas par, posto mora nekoliko slojeva da se dobije dovoljno tamna nijansa, koja se uklapa sa ostatkom bar priblizno. A dok cekamo da se prethodni sloj stegne, ja i kum se obicno prebacimo, on na lava ja na staropramen, lepo se ubebamo... i onda to traje isto ko da sam ga farbo cetkom :)

No i za kompresor bi bilo "coskasto", posto je razmak izmedju letvica samo 1cm, al dobro tu uvek mozes da se izvuces na "to sam bas tako hteo da ispadne" :)

Ovako... farbano je cetkom, pa je bio prilican sex.
Nije lakirano, samo lazura. Ne volim izgled laka, osim u nekim specijalnim slucajevima, a ovde nema neke potrebe za extra zastitom.

A za stepenice... tu si gde si. Ko zna kad i zasto je tako pravljeno. Ustvari... znam, jednostavno nema dovoljno mesta da budu pod blazim uglom.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5372
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

djuro2 wrote:Idem opet gledat pa jedva nasao to sto si napisao. Jesi bio u istoj situaciji pa i ti gulio malo? Aj priznaj :P
nisam jer mi za takve stvari bubrezi rade unapred ;)

imam obicaj da dobro gledam gde sta moze da prodje gabaritno za ugradnje kroz stepenista hodnike,vrata a ovakve stvari su poslastica...

desilo se par puta zajeb slicno ali nisam morao unistavati tudji rad nego svoj :smejanje::smejanje::smejanje:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Ja pito za onu sarku ali odgovora nema. Ajde opet, gde moze da se kupi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izvini, preskocio sam nekako.
Narucio sam ih preko allexpresa. Ali sam ih posle video i kod nas (lici mi da su identicne, tj da ih ovi uvoze):
http://www.siga.rs/sarkice_za_kutije.html

Nisu neke, al im je i cena odgovarajuca. Takve brusso su reda 40-60 evrica. Naravno daleko deblje, od punog mesinga a ne od galvanizovanog celicnog lima...
http://www.brusso.com/hd-638/
ili
http://www.brusso.com/hd-680/

al... meni je to ipak bilo previse.
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Hvala.
Uvek sam se pitao kako traze 400-500 dolara za razne kutije koje se nude po internetu ali kad vidim koliko kostaju sarke onda mi je sve jasno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14952
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve zavisi kakva je kutija i zasta je pravljena.

Da bi se napravila lepa i zaista kvalitetna kutija u kojoj ces recimo drzati kubanske cigare (gde nije neobicno da svaka od njih kosta vise od tih 500$) ili neki nakit ili ... potrebno je jako puno rada. I to finog, majstorskog rada, majstorskog znanja...
Nije zamo zalepi kutiju, prelakiraj...
A majstorski rad tamo nije dzabe, vec je uglavnom najskuplja stavka.

Zamisli kutiju koja treba sa unutrasnje strane da non stop bude na reda 70-80% vlage, a sa spoljasnje kako joj se zadesi. I naravno pri tom ne sme da se iskrivi, sve ivice i dalje moraju da se perfektno uklapaju, poklopac mora bukvalno da dihtuje cistim zatvaranjem, bez ikakvee gume ili bilo cega slicnog...

Koliko para, toliko i muzike :)
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Humidor-kutija za cigare stvarno treba da podnese ekstremne uslove ali ovo bese kutija za nakit i to ne nesto posebno velika i lepa. Verovatno misle ako imas za nakit imas i za kutiju. Videh i kutiju, drvenu za CD i DVD od preko 200 dolara.
Mi smo ovde izgleda navikli na malo muzike
Post Reply