perine drangulije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

baš tako
ali umorila se raja i od suvenira a radi to sad već svako velika konkurencija i na tom polju
taman nešto i krene već za mesec dana stane i počne konkurencija odma da te kopira uvek moraš biti dva koraka ispred
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Sve mi je to dobro poznato,al nekada sam bio mladji i ideje su same dolazile...
Neznam dal je na snazi zakon o intelektualnoj svojini i dali ce doprineti smanjenju plagijata...Valjalo bi na tu temu malo razmisljati ...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na snazi jeste (poodavno), ali da bi nesto proglasio za plagijat, prvo moras i da dokazes da je plagijat.
Pricam na pamet (nisam bas citao detalje), ali pretpostavljam da prvo moras da nekako registrujes svoj proizvod.

Pri tom, kod suvenira je to prilicno nezgodno. Ne mozes da registrujes npr. sliku Kopaonika, ili da registrues neku od sumadijskih, pirotskih itd sara, kad su one "opste dobro".
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

u suštini nemožeš ništa ni da dokažeš imao sam slučaj jednu moju rezbariju jedna štampala ko plakat i tako prodavala a uslikala na jednoj manifestaciji
ima neke opštine po vojvodini zaštitile svoje dobro pa bez odobrenja ne smeš da koristiš ta dobra za izradu suvenira bez njihove saglasnosti ili ako oni ne naruče od tebe
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Da bi zastitio svoj proizvod ili originalnu ideju moras prototip sa opisom rada zastititi u zavodu za intelektualnu svojinu,ova zastita nije skupa ,bila je nekda oko 350 dinara.Verujem da je sada manje od hiljadarke.Ja sam moje modele u kompletu svrstao u jednu brosuru kao knjigu ,gde je detaljno opisan svaki model tekstualno i propracen fotografijama nasnimio na disk i zastitio u zavodu...
Image
Image
Image




Vazno je samo da model bude prepoznatljiv po opisu rada i fotografije evo kao primer nekolko mojih radova...Sto se tice necije zabrane kao na pr.opstine bez njihove saglasnosti nesme mozda da se upotrebi grb i tome slicno,a izletiste ,tvrdjava,crkva itd ukljucujuci i ime grada sigurno bez problema mogu se upotrebljavati...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Da ne ispadnem nepristojan, prvo Sretna NG, dobro zdravlje i da se "praši ove godine, više nego prošle". Pero, svaka čast za pyrographiu. Nisam ljubitelj da je radim, ali simpatična disciplina i prilično "komotna" da čovek može uvek da ima motiva da proba nešto novo.
Bilo jednom, biće opet
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

hvala jojollo
takođe sretna nova i daje uspešnija i bolja
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Lepi su vam radovi obojici. A to sa zastitom autorskih prava, znate i sami da je veliki problem i to ne samo kod nas. Ne vredi truda i nerviranja.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

upravo tako ne nerviram se samo sam spomenuo već se naviklo postalo to normalno sve ide sa godinama
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

napokon mi pade jedno pištoljče pod ruku da mu odradim drveno držalje
Image
Image
Image
Image
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

jel ovo 6.35 ?:forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jeste
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh...
Moram da priznam da mi se bas ne svidja :(
1. Profilisane drske sa zarezima za prste su pomodna izmisljotina, koja ne samo da ne doprinosi boljem hvatu, nego upravo obrnuto najcesce ga kvari (ako nista drugo svako od nas ima drugaciju saku, pa ce retko kome ti zarezi leci tacno gde treba, a vecini ce biti bas tamo gde ne treba).

2. I inace mi se ne dopada duborez na kundacima i koricama. Izuzetno, sitni detalji uradjeni u plitkom "udubljenom" duborezu umeju da budu i lepi i da ne smetaju funkcionalnosti (rade se ili na sredini korica oko srafa ili na delu gde se ne hvata, recimo uz gornju ivicu napred ili nazad). Jedino sto meni deluje lepo na koricama (a uz to ima i svrhu) je cekiranje. Ovo sto si napravio je previse "visoko", a i motiv mi se bas ne dopada, mada to je naravno stvar ukusa.

3. Sraf je katastrofa. Tu treba da dodje barem neki crni imbus posto je prave srafove za oruzje gotovo nemoguce pronaci. Inace oni samo lice na obicne srafove za ravan srafciger. Zarezi na njima su daleko tanji (postoje posebni jako tanki i jako siroki srafcigeri koji se koriste za njih).

4. Krivina na ledjima drske (gde dodje dlan) je neadekvatna. Urez ispod oroza treba da bude dublji, a krivina izrazenija.

PS
Koji je model u pitanju. Lici mi na Zbrojovkicu, ali ima nekih razlika.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jeste zbrojevka je u pitanju
ne volim oružje nisam ga dosad ni radio slomio se tajrukohvat pa me zamolio čovek da odradim
odradio od orahovine prvi put sam radio ovako nešto
mislim da ovaj pištolji nije baš pogodan za rukohvat od drveta al ajd odradio čisto mi bio izazov koji me baš i nije oduševio
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

:pljesk::pljesk::pljesk:
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
Post Reply