Moja priprema za penziju

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Poštovanje
Klupe i stolice i sto su baš super, a što se tice brusilice "gera" slažem se da je opasno upotrebljavati sa ovim listom za drvo.
I jedna mala ispravka za clana NICKME,
Kolektorski motori imaju 30000 rpm a male brusilice se vrte do max 11 000 do 12 000 rpm.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kad se vec dohvatismo brusilice :) Meni ovo izgleda ne kao mala vec velika brusilica. One se obrcu obicno ispod 6000 obrtaja, a starije (bar plava bosch koju imam) i ispod 4000 obrtaja.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

ivanob1 wrote:Kad se vec dohvatismo brusilice :) Meni ovo izgleda ne kao mala vec velika brusilica. One se obrcu obicno ispod 6000 obrtaja, a starije (bar plava bosch koju imam) i ispod 4000 obrtaja.
Ne bih ni ja rekao da ova moja ima veliki broj obrtaja. Mislim do 5000 - 6000 rpm, ali da je opasna - jeste opasna.
Ova je nekako izmedju male i velike. Precnik brusne ploce je 125 mm, a u sredini 20 mm (cini mi se). Pa mnooogo je stara, ali nije mnogo koriscena, jer sam joj tek ove godine menjao cetkice i mast u glavi, posle sigurno vise od 30 godina.

Ma bilo kako bilo - daleko joj lepa kuca. Ja nju ubuduce koristim samo za brusenje i secenje, ali manjim plocama, a imam nameru da nabavim jednu vecu brusilicu sa manjim brojem obrtaja za ovakve stvari i naravno prepravkom drzaca.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Evo upravo zavrsih dodatak za stolarsku tezgu.
To je za pridrzavanje horizontalnih dasaka, koje stoje uspravno. Evo slika:

Image

Image

Image


heberger image
Last edited by micha56 on 01 Sep 2016 10:57, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moja je 125mm i ide do 10000 rpm. Ili bese do 11000 nisam siguran a mrzi me da je vadim, u svakom slucaju previsoko.
User avatar
BlackStecker
Šegrt
Posts: 26
Joined: 28 Jun 2016 22:17
Location: Pancevo

Post by BlackStecker »

micha56 wrote:Evo upravo zavrsih dodatak za stolarsku tezgu.
To je za pridrzavanje horizontalnih dasaka, koje stoje uspravno.
:prsgore::prsgore:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja sve mislim da si se zarazio. Jos ces poceti bjezati sa casova ne bi li vise vremena provodio u garazi :)
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

sasasasa wrote:Ja sve mislim da si se zarazio. Jos ces poceti bjezati sa casova ne bi li vise vremena provodio u garazi :)
Gadan neki virus !
I mogu ti reci i da si u pravu. Ali ne smem, meni nema ko da opravda casove.

Pa ja kad ne mogu nesto da radim po radionici jer je neki verski praznik, pa se ne radi - ma kao da imam vaske.
Vrlo lako se posvadjam sa prvim koji me podkaci iz porodice.

Miris drveta ili zadovoljstvo sto si nesto uradio ili napravio sopstvenim rukama - gore je od droge ili najgoreg moguceg virusa.
Taj ko to nije osetio, ne moze ovo da razume.
Last edited by micha56 on 01 Sep 2016 16:46, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Kole-Stolar wrote:Svaka cast,jos jedan clan koji ce se zaraziti drvetom,ako vec nisi :)

A ja takodje imam prigovor za tu brusilicu sa listom,bezi od toga dok jos nije nastala nezgoda,preopasno je to,nema nikakav stitnik,previse obrtaja a jos ako je neka jeftina testera vidija moze da izleti svakog momenta !
Bolje neki jeftin rucni cirkular pa ga ugradis u sto i napravis sablon za gerovanje :) (mnogo je bezbednije nego ova brusilica)
Pitanje za @Kole-Stolar, ali i za sve ostale:

Ubih se trazeci po forumu, a i netu i nikako da pronadjem neki meni prihvatljiv model gerovanja sa rucnim cirkularom. Kupio sam stariju potopnu rucnu testeru (list fi 160 mm) i zeleo bih da od nje napravim manji ger, ali zamisljam ga kao polu ger - polu potezna testera.

Ne znam da li me razumete - u toku rada ide klasicno spustanje lista testere na dole i prema meni, sve do neke granice njegove maksimalne debljine secenja, a onda da bude potezna, da se gura od mene ka materijalu i da moze da presece i neku siru dasku od letve ili gredice. Materijal se ne pomera.
Mislim, da to nije tesko izvesti i da je to neko, negde vec smislio, pa ja ne treba da izmisljam vrucu vodu.

Dakle - kako da napravim taj sablon za gerovanje, sto pominje @Kole-Stolar ?
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

ivanob1 wrote:Mislis li na ovu varijantu?
https://www.youtube.com/watch?v=CStLQkg3GLQ
Ovog DIY Creators sam vec gledao i pretplatio sam se na njegov YT kanal.
Ovo sto on radi to je po meni onaj drugi, potezni deo, ali nedostaje mi onaj prvi da se spusta prema materijalu odozgo, kao pravi ger, cime mogu da postignem bolju preciznost u realnom vremenu. E taj deo nisam nasao ...
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tsko da ces da postignes bolju preciznost sa bilo kakvom verzijom pravljenja resenja u kome se testera spusta odozgo. Kod pravljenih varijanti, sto manje komplikujs, to bolje, posto je jako tesko obezbediti preciznost kod iole komplikovanijih resenja. Mala odstupanja ovde, malo odstupanje tamo, i grseke se sabiraju.

Ovo sto je on pokazao je otprilike najpreciznij resenje koje moze da se napravi u domacim uslovima. Osim ako neces da probas da kopiras Mafelovo resenje sa parketarskih cikulara, ali to je tek daleko od stabilnog gera.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Pa dobro - imao sam neku viziju toga. Nemam iskustva sa tim, pa sam zbog toga i pitao.
Znaci, ovo sto je uradio DIY Creators i jos nekoliko njih na YT - to je to. Vodica sa obe strane, dobro fiksirane ceone prednja i zadnja strane pod uglom od tacno 90 stepeni i UDRI.
Visinu, odnosno debljinu secenja diktira sam rucni cirkular - koliko list moze da izadje, a sirina daske moze koliko hoces.
Sto se tice secenja pod uglom uradi se dodatak, da se tako postavi predmet koji se sece i ...

Ovo je takvo resenje da moze da se napravi u jednom cugu, sto bi se reklo IZJEDANPUT.

Ajd da Vas vise ne zamaram.
Hvala i pozzzzz!!!
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako. POstoji samo jos jdna sitnica. Da bi se iskoistilo sto vise od visine reza cirkulara, ovaj sablon treba da izgleda malo drugacije. Ovako kako je on napravio, od dubine gubis barem 12mm, ako je tolika debljina ploce spera ispod cirkulara. Ja bih razmisljao na drugi nacin, da se cirkular oslanja na Alu L profil, koji je bocno ucvrscen na nosace, a cirkular se oslanja da donji krak L-a. Umesto gubljenja 12mm, izgubices recimo 3mm, od maksimalne visine. Na prvi pogled dobitak od 9mm ne izgleda veliki, ali kada pocnes da radis, itekako znaci. AKo je debljina secenja cirkulara 55mm, odbijes 1mm koliko testera treba da ide ispod donje tacke sablona, i odbijes 3 za alu profil, moci ces da seces i talpe od 5cm. Sa tabanom od sper ploce, gubis jos 9mm, pa j maksimalna visina profila koji mozes da odseces 42mm. Nije beznacajno.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Aha, znaci vodjica i dalje ostaje sa strane, ali tek kao nosac za alu profil, a testera se osljanja samo na donji deo tog profila.
Razumeo sam i to je odlicna ideja.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
Post Reply