Kolinove majstorije

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

A zasto je motor kontra okrenut, logicno je da bude sa leve strane,
kod svih strugova je tako postavljen. Kod motora se lako menja smer.
Koji su razlozi za ovakav pristup.
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Razlog je jednostavan.
Motor ima dvije brzine (sporije/brže) u desno i jednu (sporija) u lijevo.
Ako bi motor bio okrenut na drugu stranu ne bih imao puno koristi od njega
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Uz još poneku doradu strug je konačno dovršen :cool:
Sad preostaje raskapanje pa farbanje

Image
User avatar
kasper-ri
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2011 21:05
Location: Rijeka

Post by kasper-ri »

Kolin wrote:Ponekad mi se desi da krenem sa piljenjem na cirkularu pa shvatim kako nisam upalio usisavač :butter:
Odlučio sam tome stati na kraj.
Sad mi usisavač nije ni potreban :)
Å to sam napravio možete vidjeti na fotografijama
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2881_01.jpg[/url]
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2881_02.jpg[/url]
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2881_03.jpg[/url]
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2881_04.jpg[/url]

Bijelu cijev što se vidi na prvoj fotografiji preusmjerio sam na izlaz iz ove moje kutije.
Sad je fino piljevina u kanti, a ne više po podu :cool:
Svaka cast, dobra nadogradnja, nego zanima me kako si zadovoljan ovim cikularom, jer imam namjeru kupit isti, pa ma zanimaju dojmovi iz prve ruke?
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Od početka slijedeće godine bit će na akcijiu Lidlu taj cirkular za 888 kn. A što se tiče marke mislim Parkside, imao sam bušilicu, bila je super, a dosta njihovog alata je kopija zelenog Boscha, blanje, brusilice,... tako da mislim da je i ovaj cirkular u toj klasi jedan od boljih
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Ovo je u pravom majstorskom duhu. Na faksu mi je svojevremeno jedan profa rekao da digitron može onoliko koliko ti možeš. Tada je digitron sa funkcijama bio kao danas laptop, što će reći početak devedesetih. Ja lično sve radim sa jeftinijim alatom, ide malo sporije, moraš malo pažljivije, ali na kraju se ipak napravi. Moj glas dajem amaterskim alatima u svakom slučaju.
Last edited by jolollo on 31 Dec 2011 09:43, edited 1 time in total.
Bilo jednom, biće opet
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

@jolollo

također , radim sa amaterskim alatima, jer sam prije jedno sedam godina odustao od ovog posla (bavio sam se stolarijom profesionalno- živio sam od toga) , radio sam po 4-5 kuhinja mjesečno, predsoblja, regala, ormara , pretežito od iverala , a nerijetko i od masiva. Manje sam se zafrkavao sa stepenicama , prozore nisam radio ( svi stolari oko mene su radili pretežito prozore,vrata i grilje) , a onda je tržište preplavio jeftini namještaj iz Poljske , pa se pojavio i problem sa naplatom :forbannad: ( bio sam mlad , pa sam bio dosta popustljiv ) , jednoga dana ( na današnji dan 31.12 ) odlučio sam da ću se riješiti radione i strojeva i otići raditi kao svi normalni ljudi :D za plaću :skratta: i živjeti od toga :skratta:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Može se privatno raditi po malo. Ovde "Made in China" kvari posao, ali srećom ni njihova nije gorela do zore. Pravi interesantan zanatski rad uvek ima cenu i ima svog kupca i za pravog zanatliju svako ima neki zadatak. Sa alatom koji košta ukupno 1000E može se dnevno zaraditi 20-30E, ali sa alatom od 5000 ili 10000E zarađivati 30E dnevno je uludo uložen novac. Izbegavam velike poslove, jer uvek ima neko ko će zbog "velike love" biti 50E jeftiniji od mene, već prihvatam sitna krpljenja, seckanja i tome slične haus domaćinske posliće za koje muževi u "velikom poslu" nikad nemaju vremena i trudim se da uvek pravim nešto što se može kupiti novcima koje obični ljudi uvek imaju pri sebi. Pre ovoga sam radio u firmi za prilično visoku platu, ali uz stalni pritisak da mora više prometa da bude, više novaca da se uzima i na kraju mi je pukao film i dao otkaz. Sada me "boli glava" samo oko mojih problema, a ne gazdinih i mojih. Å to će reći duplo manje posla, samim tim mogu da radim i za neznatno manje novce i da pri tome uživam.
Bilo jednom, biće opet
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Kolega kolin kako te služi taj cirkular iz lidla odnosno što sve
režeš na njemu?
User avatar
kasper-ri
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 06 Jan 2011 21:05
Location: Rijeka

Post by kasper-ri »

ropee wrote:Od početka slijedeće godine bit će na akcijiu Lidlu taj cirkular za 888 kn. A što se tiče marke mislim Parkside, imao sam bušilicu, bila je super, a dosta njihovog alata je kopija zelenog Boscha, blanje, brusilice,... tako da mislim da je i ovaj cirkular u toj klasi jedan od boljih
Vidio sam tu akciju :) , zato i pitam jel valja cemu, jer je cijena ok, ali bez obzira na cijenu ako se cikular nije pokazao kako treba onda je i to previse. E sad , da pojasnim sta sam htio rec, neki dan u pevecu gledam neki cikular u ovom rangu od einhela, kao prvo bio je skuplji, kao drugo radna ploca je imala jednu uzduznu vodilicu (ovaj od parksidea ima dvije) to je bitno jer olaksava pravljenje pomagala za poprecno rezanje, kao trece ima losije rijesen granicnik za rezanje, e sad ce neko rec da to mozda i nije sve strasno, pa mozda i nije, ali zadnja stavka jest, poucen iskustvom sa jeftinim alatom, potegnem noz rukom da vidim kako se vrti i vidim da noz ide jedva primjetno, ali ipak vidljivo, lagano u osmicu, znaci plese lijevo desno, sto znaci da je ili osovina kriva ili je nesto drugo lose odradjeno, u svakom slucaju nemam zelju ni volje ni vremena, i jos izgubit "kamion" zivaca da to sve utegnem, btw noz je bio dobro zategnut na osovinu znaci taj razlog za plesanje noza otpada. :) E sad se vracamo na parkside cikular, ako ima iste ili slicne probleme, koliko god je cijena ok, za mene je i to previse jer kako sam vec naveo neda mi se zezat sa tim da ga dovedem u red. Eto napisah ja cijeli roman :)))), ali nadam se da sam malo pojasnio svoja gledista koja imam kad kupujem alat :), zato i pitam covjeka za misljenje jer ima iskustvo iz prve ruke.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ja sam kupio u Pevecu onaj jeftiniji , bez dodatne ploče, jer nemam puno mjesta u radioni, a imam još i Bosch-ov PTS 10 ,
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
sposobni@amater
Šegrt
Posts: 33
Joined: 31 Mar 2009 12:07
Location: zlatibor

Post by sposobni@amater »

ropee, kako si zadovoljan bosom pts 10? ja sam ga skoro kupio, samo sam ga probao, jer tek namestam radionicu.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Nikako !!! Nažalost debelo sam se zaj... kada sam kupio taj cirkular. Jednom u garanciji i dvaput poslije je izgorio motor , a rezao sam jelovinu i smreku , katastrofa :forbannad:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Kolin
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 26 Aug 2011 12:14
Location: Zagreb

Post by Kolin »

Pitali ste za cirkular iz Lidla.
Zadovoljan sam omjerom uloženog i dobivenog.
Imao sam problem jer pila nije bila dobro centrirana u odnosu na stol ali to sam lako riješio .
Imam ga ja i moj susjed ali on nije imao problema sa centriranjem pile tako da sve ovisi.
Stol je izrađen od aluminija sa dvije vodilice i to dosta kvalitetno.
Uz njega se dobiju dvije pile jako loše kvalitete (Parkside) tako da odmah možete računati sa kupnjom kvalitetnije pile ako mislite raditi nešto ozbiljnije.
Ja sam se odlučio za Taube
Motor ima prijenos preko remenice i nema nikakvog iskrenja prilikom pokretanja
Sve u svemu odlično.
Imao sam priliku usporediti ga sa cirkularima iz Uradi Sam trgovine i Peveca i mogu reći kako je ovaj iz Lidla ipak za klasu iznad.

Još nešto što nije manje važno je povrat alata ako nisi zadovoljan sa njim.
U Lidlu ne stvaraju nikakve probleme.
Vratiš ga pa možeš kupiti nešto drugo ili ti vrate pare .
Last edited by Kolin on 01 Jan 2012 13:01, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Kako si riješio centriranje cirkulara? Mislim da je to korisna informacija za sve koji planiraju kupiti takav cirkular :tummenupp:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
Post Reply