Prvi "ozbiljniji" rad

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Prvi "ozbiljniji" rad

Post by sonus70 »

Pet godina posle prvog posta i pitanja "kako da sredim rende" konačno sam završio prvi malo ozbiljniji projekat za svoju dušu. Za stan mi je trebao krevet koji će više da služi kao trosed i za izležavanje dok se gleda TV nego kao klasični krevet za spavanje. Zbog toga (kosine, položaj TV-a ...) morao je da bude malo nesimetričnih stranica i eto idealne prilike da se ja oprobam u poslu. Rok nije postojao pa se ceo posao razvukao malo više ali je konačno gotov. Sve je jasen osim podnica koje su od neke čamovine od raskovanih paleta.Image

Jedan od uslova je bio i da se može rasklopiti da bi ušao u stan pa je svaka stranica za sebe. Od alata korišteno dva rendeta, dva dleta, jedna testera, jedan ručni cirkular (koji je na pola posla ispustio dušu pa sam kupio najjeftiniji boško stoni cirkular, vidi se na jednoj slici) i makita glodalica sa kojom sam pravio rupe za letvice na leđima i višoj bočnoj stranici i rupe za spojeve (sve je uglavnom čep-rupa, osim gde nisam imao dovoljnu dužinu daske pa sam spajao sa po 3 tiple fi 12mm. Svaka stranica je slepljena je za sebe.
Noga u sredini je kraća zato što ima sa donje strane dve podesive stopice. Lakše mi bilo tako nego da se posle patim kad dođe na svoje mesto i ustanovim da je parket malo neravan.
Grešaka ima , naravno, ali će ih videti samo onaj ko ih traži. Ja znam gde sam grešio i šta od toga sam ispravio a šta samo zamaskirao.
Skvo prezadovoljna, to je najbitnije.
Attachments
Krevet 1.jpg
krevet 2.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by mbole »

:clap:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by maricaiivica »

Odličan
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by BojanPN »

Super
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by maricaiivica »

Samo si te podnjace trebao sa nekim razmakom da postavis
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by sonus70 »

Nisu za sad nikako fiksirane. Na celoj dužini od 2 metra ima oko 5 cm lufta. Stan mi je suv u pm, pa su slobodne da rade do proleća kad prođe grejna sezona. Tad ću da vidim šta dalje. Da li treba uopšte da ih učvršćujem u lajsne koje ih nose?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by mbole »

Nije stvar samo u radu dascica.
Onaj ko lezi na tom krevetu se i znoji :)
Ta vlaga ce lakse izaci ako ima mogucnosti da se "luftira".
A razmak od recimo 4-5cm izmedju pojedinih letvi nece nesto oslabiti celu pricu, dusek ce i dalje moci ravnomerno da rasporedi tezinu, samo ce ostati mesta za promaju.

Generalno.. nije lose ucvrstiti te letve, samo jednim srafom po sredini sirine. Nista ozbiljno, nesto tipa 3.5 ili 4 X debljina daske +1 ili 1.5cm je sasvim dovoljno. Samo koliko da ne mogu da "beze".
Jednostavno... lakse je kad/ako podizes dusek, nece se prosetati kako se njima svidja ako izvodis neke gimnastike na tom krevetu :) ...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by maricaiivica »

Zato je gurtna korektno resenje. Srafis samo krajnje.
Za razmak i ventilaciju, zavisi od duseka.
Ako mozes da napipas oprugu (ako je sa oprugama), da shvatis koji je precnik i raspored, pa prema tome i osmislis razmak i eventualne rupe kroz dasku.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by mbole »

Fakat.. gurtna je efikasnije resenje. :prsgore:
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by sonus70 »

Dušek je od pene, 13 cm debljine.Juče ga naručio. One jeftinije varijante. Kao što rekoh , koristiće se pretežno kao trosed za sedenje. Jel dosta 2 cm razmaka između letvi (koje su prosečno 12 cm širine)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prvi "ozbiljniji" rad

Post by mbole »

Izbaci jos jednu letvu, sta si se stiso :)

2cm.. bolje ista nego nista... al jednostavno, ako je krevet 2 metra, letve su 12cm, sa 2cm razmaka imas: 200/14=14 letvi
Ako izbacis jos jednu, tj sad imas 13 letvi, razmak ce biti 3cm
Ajd da ne bude baksuzan broj letvi... :haha: 12 letvi 200/12=16cm ukupno, odnosno 4cm razmaka.

Ukupna sirina letvi nije ono sto "nosi". Ne kazem da ne pomaze, ali pomaze drasticno manje od debljine.
Nosivost te letve raste na kub sa promenom debljine, a linearno sa promenom sirine.
Prevedeno.. stavis dva puta siru letvu... dobio si letvu koja moze da nosi dva puta koliko originalna.
Stavis dva puta deblju letvu, dobio si 8 puta vecu nosivost.

Ttako da to smanjivanje broja odnosno ukupne sireine letvi nece drasticno uticati na nosivost letvi.

Ne kapiram sto svi zamisljate da je nepohodno da to sve bude "popunjeno".
Pa ne stavljate liveni abrihter od 3 tone iz 1938 na taj krevet :)

Mnogo bitnija stavka je kako idu godovi kroz te letve, to jest da li su bar priblizno paralelni sa duzinom letve, ili negde idu bas ukoso, pod nekim velikim uglom.
To je kod daske mnogo cesci uzrok loma, nego sto je cisto opterecenje.
A ako je letva sa kilavim godovima... puci ce garant, kolika god da je.
Post Reply