Glodalo za zljebove

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Glodalo za zljebove

Post by dzonibbad »

Zdravo,

svako par godina zatreba mi da napravim neki zljeb i upustenu ruckicu, oborenu ivicu i kazem "ma sta da kupujem glodalicu, ko zna kad ce mi ponovo trebati, odradice na cnc-u na stovaristu"
E, sad sam konacno kupio Makita RP0900, taman toliko muzike koliko sam bio spreman da potrosim para..

Pitanje je - kakav je tip glodala najbolji za pravljenje pravih zljebova (sa paralenim ivicama) u univeru/medijapanu/mekom drvetu?

Konkretno zljeb treba da bude 15.25 mm sirine i 5-6mm dubine i ne treba da ide od kraja do kraja komada, tj treba da potopim glodalo u materijal da zapocnem rez i zavrsim zljeb pre kraja materijala..

Da su za ovu namenu bolja glodala sa dva pera (npr CMT 174.081.11) ili neko spiralno ili sta vec ? (ovo glodalo iz primera je 8mm prihvat i 8 mm precnik, tako da mi trebaju dva prolaza po sirini - nije problem)
Ima li smisla kupovati kopirno glodalo (Sa lagerom gore), pa da se koristi i za za ravne zljebove i za ukopavanje po nekom sablonu?

Po vasim iskustvima, vrede li cemu oni kompleti glodala ili je to obicno kao i sa burgijama i nastavcima za srafljenje od 1001 komada? Vecina iz takvih kompleta nikad ne zatreba, a ona 3 koja sekoriste ne izdrze dugo, pa se vise isplati kupiti bolji kvalitet pojedinacno.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Glodalo za zljebove

Post by drBouz »

Meni se javlja da je tako (ovo poslednje) - radje kupi jedno dobro koje ti treba, nego gomilu prosecnog/upitnog - od koga ti gomila ne treba. (ilustracija: svojevremeno sam kupio neke bitove krstake koji su pojedinacno kostali kao setovi nekih jeftinih - oni se jos nisu naceli). Ovo ostalo ne znam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Glodalo za zljebove

Post by mbole »

Ovo cmt glodalo koje si pomenuo ce sasvim OK odraditi taj posao.
Naravno.. moras da vodis glodalicu uz nesto.

Sto se tice kopir glodala.. ona se koriste samo za kopiranje. Ne zato sto ne bi mogla da odrade zleb, vec zato sto su relativno skupa, a prva stvar koja ce na njima stradati je lager.
Pa onda ono sto mozes da odradis prostim ravnim glodalom, radis njim, posto je jeftinije.

Spiralna, upcut, downcut...
Ja bih sacekao da malo steknem iskustva sa glodalicom, pa onda kupovao. To su ipak dosta skupa glodala, i treba znati kada se koje primenjuje, i sta jos treba ispuniti od uslova. Recimo upcut ce na univeru krzati ivice zleba, a downcut nece ali ce se "gusiti" odsecenom piljevinom ako nemas odlicno usisavanje.

Kompleti... ko sto kazes, dva ili tri ces koristiti, a ostalo jako retko.
I pri tom je kvalitet jako upitan, cak i kod "brendiranih" (koji su isto kinezi, samo sa poznatom nalepnicom i vecom cenom).
Post Reply