Prihvat na glodalici

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Prihvat na glodalici

Post by ulmer »

Imam ovu Scheerovu glodalicu koji bih hteo da osposobim. Imam jedno glodalo koje je došlo uz nju i ide na ovaj navoj, pa me zanima da li mogu takva glodala da se nađu u prodaji ili bi tu trebalo da dođe neki adapter sa steznom čaurom (ako je to pravi termin)?
Attachments
20230305_151843.jpg
20230305_151950.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prihvat na glodalici

Post by mbole »

Meni ovo deluje kao da je neko uvrnuo nekakav adapter (crni deo) u osovinu glodalice.
Osovina ima prihvat za kljuc, kao sto je uobicajeno na glodalicama starije proizvodnje.
Rekao bih da ovaj crni deo moze da se odvije.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Prihvat na glodalici

Post by drBouz »

Meni izgleda, posto kazes da imas jedno glodalo koje je doslo uz to - da je to neki skarabudz covek napravio - jer je glodalicu koristio sa tim jednim jedinim glodalom. Eventualno je zagubio steznu cauru ili vec to kako se kacilo, ili nije mogao da nadje glodalo koje mu je odgovaralo, a da moze da ga umontira u glodalicu. Pa onda ono - kod nekog metal-drugara skoknuo, pa mu taj to tako napravio.
Dakle probaj da odvrnes ovaj crni deo - pretpostavljam isto kao i mbole da je uvrnut - i da je ova rupa poprecna za neki alat/stanglicu/polugicu za skidanje. Ono, das mu kontru kljucem, ovaj sivi deo/prihvat, a u crni deo zabodes nesto pa odvrnes. Ako nema ono kao na ovim novim glodalicama negde neko dugmence/kontrica na osovini - ono vrtis dok ne klikne/upadne (iznad, u delu koji se ne vidi na slici), pa kljucem odvrnes.
Al' sam napis'o...
--------------------------- spojene poruke


Evo vidi ovde - isto ima neki deo koji drzi deo:

https://www.hoechsmann.com/en/63267

evo i ovde nesto tako:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3310567.html

evo vidi ovde, nije skroz obla osovina na mestu prihvata:

https://www.carbitool.com.au/product/2- ... de-tipped/
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Prihvat na glodalici

Post by ulmer »

Pokušao sam da skinem taj deo, ali nije išlo. Plašim se da ne oštetim nešto ako mnogo silim.

Ova glodala bi odgovarala, to je taj navoj, nažalost samo ravnih glodala ima koliko sam uspeo da vidim na netu.

I na ovaj nosač sam naišao, trebalo bi da odgovara?
https://www.amazon.de/-/en/Chuck-out-co ... B00K6JKGT0
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Prihvat na glodalici

Post by drBouz »

Pa ono... znam sta licno uradim u slicnim situacijama (pa se tu i tamo cesem :) :) ) .
Al' recimo kad sam bio mali pa dobijem neku igracku, ovo je jedna od mojih izjava takvom jednom prilikom pre jedno 50 i sitnu todinu, citiram:" tleba mi cigel da je poplavim" kraj citata. (cigel = srafciger, poplavim=popravim :) )
E sad, ne kazem da i druga deca treba tako s svojim igrackama, al' javlja mi se da su opcije ili ovo sa amazona sto si nasao, ili da maknes ovaj crni detalj, a pribavis neki originalni, ili opet da napravis neko resenje da mozes da montiras bitove.
Ili ako neces nesto mnogo i preterano precizno da radis glodalicom - kupis neku jeftinu tipa one iz lidla, pa teras dok radi, u medjuvremenu zaradis za neku malo bolju, pa kupis tu bolju. (mada bi se verovatno licno mlatio sa tim ili dok je skroz ne pokvarim, ili dok ne dodjem u trijumfalni mod, po srpski " e j... sam ti kevu" :)
sad, ovo je cini mi se celik u aluminijum, a to ume da bude zeznuto za da se odvrne, znam po bajsu, recimo sa ovog koga gonim najvise ne mogu da skinem pogon, posto sam jos prosle godine hteo da ga zamenim, pri tom imam onaj radapciger za pedale, uvrnuo sam ga bio skroz koliko moze (dakle prihvatio je sve navoje), i sheb'o sam navoje, al' pedala nije sisla sa osovine, tako da ce koliko vidim kada dodje vreme bas za zamenu necega u tom sklopu, raditi brusilica. Pretpostavljam da tu na neki nacin se dodatno prilepi celik za aluminijum oksid (posto je slicno kao i na ovom tvom poluga pedale aluminijumska). Ne znam da li bi u tom smislu pomoglo da ugrejes taj celicni deo (nek' gukne neko ako zna sta se tu desava) - fazon on se onda malo rasiri u tom u sta je uvrnut, pa se malo "razlepi", pa se onda kao lakse odvrne kad se ohladi. Mislim - ne znam, t.j. ono sto znam je da ti pomogao nisam :( -al' eto, cisto naglas razmisljam.
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Prihvat na glodalici

Post by ulmer »

Nije mi frka, ovo mi je svakako hobi. Ne znam ni šta bih tačno s glodalicom, ali mi žao da skuplja prašinu.

Mislio sam da sam postavio lakše pitanje :D ali vidim i ja sad da nije baš često sistem. Svakako hvala!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prihvat na glodalici

Post by mbole »

Tesko da je osovina glodalice alumunijum...
Moz da bude meki celik, mada i to tesko... morao bi da bude neki koji je kaljiv, pa da se bar vrh okali.

Ostalo saveta je ok.
Naspricaj nekim sretstvom koje penetrira (WD-40, odvijac...), malo ugrej ovaj crni pimpek (ne preteruj), probaj.... ako ne ide ponovi...
Zvekni ga "u celo" mesinganim cekicem par puta.., opet naspricaj, ugrej, probaj...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Prihvat na glodalici

Post by drBouz »

Da, 'ladno sam na osnovu slike proglasio da (mi izgleda kao da) je aluminijum, bez da muchnem malo cuturicom ovom na ramenima. Fakat, nema sanse da je osovina aluminijumska. Cak je na prvoj jasno kad se lepo pogleda da je celik, ljut k'o guja. Dobro, mozda nije ljut, al' celik jeste. A i kuciste, po svoj prilici, secam se ova siva zastita sto ima tu neku teksturu, kad sam bio mali, bile su one brave za iznutra na vrata tako sive, zelene ili plave, i mislim da su pepeljare u vagonima jz bile tako bojene/zasticene.
Dakle, svodi se na politiku - gde pregovori ne daju rezultate, sledi sila :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Prihvat na glodalici

Post by mbole »

Hamerslag :)
Ima tih boja i danas da se kupe.
Od Hamerita pa do Zorkinog Efekt laka

PS
Nemoj silom... uzmi veci cekic :)
ulmer
Šegrt
Posts: 20
Joined: 20 Nov 2021 21:07
Location: Pančevo

Re: Prihvat na glodalici

Post by ulmer »

Došlo konačno na red. Malo spreja, malo sile i uspeo. Unutrašnji navoj je M16. Da li za to postoji adapter za klasična glodala?
Attachments
20230617_170933-1.jpg
Post Reply