Stona trakasta brusilica preporuka ?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by zender »

Pozdrav, hteo sam da kupim neku stonu trakastu brusilicu, imam potrebu za upotrebom smirgle koja se vrti u krug.
Naime ne treba mi za stolarske poslove, nego da brusim malene komadice bakra dakle gotovo nikakvo opterecenje na masinu nece imati nikakav pritisak samo se blago nanese jer je pucna minimalna.. do sada sam obradjivao rucno i na vise stotina komada puknu ruke..
Masina mi je potrebna da radi bar pola sata u kontinuitetu.. imam dosta toga..

Hteo bih da uzmem nesto u jakom budzetu ali da ne pregori za tili cas, da moze da radi to neko malo duze vreme gotovo bez ikakvog opterecenja..

Razmisljam o modelu Einhell TH US 240 koji je 7000 din, i izgleda ovako.

Image

Eto treba mi neka preporuka za moje potrebe znaci ne profi masina nego hobi ali da bude iole nekog kvaliteta da se ne pregreva i da radi taj posao koji meni treba.. Ako imate tako sta da predlozite rad sam da saslusam sve sto ce mi pomoci u sto boljem odabiru.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by mbole »

Napravi.
Ne kupuj kineze, ne mogu da rade dugo a da se ne pregreju.
Indukcioni motori su jeftini po pijacama, a za ovo ti treba nesto reda 300W (moze i jace, ali nije neophodno, sve zavisi na kakv "dil" naletis na pijaci).
I mogu da rade satima...
Imas po netu planova za trakaste (belt sander) koliko hoces. Od celicnih i alu konstrukcija, pa do onih od spera.
Za tvoje potrebe, radi vise nego dobro, napravio sam sebi jednu, upravo za takve sitne poslove.
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by zender »

Nisam vican bas da napravim..
A od ovih sam odustao iz dva razloga, prvi jeste sto je minimalna granulacija koju sam mogao da pronadjem u celoj zemlji kod nas 150, nema nigde ova traka 686 mm x 50 mm a da je granulacija manja, ima da se naruci spolja.. Cuo sam da imaju neke firme kod nas koje prave po narudzbini, ali ne znam da li to rade na par komada ili samo vece kolicine.. meni treba oko 300 +..
Druga stvar je sto ova masina vrti na 3000 obrtaja/min.. sto je jako puno jer sam u nedelju radio usluzno u jednoj radionici na velikoj masini koja ima traku oko 2 metra dugacku sa obe strane i koja vrti na 1400 obrtaja.. sto je ok i upotrebljivo je, ova sto vrti duplo brze ne znam kako bih se tu snasao..
Na kraju cemo da prepravljamo neku sto prijatelj ima nadam se da ce da posluzi..
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by maricaiivica »

Naravno da svako ko pravi traku na meru, pravi i na komad. Ima ih vise kod nas i cene su znatno povoljnije od kupovine gotovih resenja.
Sto se broja obrtaja tice, to nisu uporedive velicine. Moras da poredis metre u minuti, a da bi ih sracunao, pored broja obrtaja ti treba i precnik, tj obim tocka.
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by zender »

Hmm, pa ne znam nije mi to logicno bas..
Za ovu sa slike imaju podatci 686mm je traka, 2980 obrtaja u minuti.
Sto dodje 0.69m x 2980 = 2056 m/min

Za drugu nemam tacne specifiakcije ali mogu da saznam, znam da je 1400 obrtaja u minuti.
Ako uzmemo odokativnu metodu da je traka oko 2 metra to dodje onda 2 x 1400 = 2800 m/min.

Ispada da ova veca zapravo vise prelazi a sporija je.. vrti na manjem broju obrtaja i prijatnija je i bolja za rad, tako ja to vidim, mozda gresim negde..
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by sonus70 »

To je broj obrtaja motora, ne valjka koji pokreće traku. Ako je prečnik valjka recimo 4cm, obim mu je 4x3.14 aj da zaokružimo na 12cm=0.12m. Ako se motor vrti sa 2980 ob/min to je 50ob/sec . Ako je odnos remenica 1:1 onda se i valjak vrti isto tako i znači da je brzina šmirgle 50x0,12=6[m/s]
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by maricaiivica »

zender wrote: 08 Jun 2022 23:11 Hmm, pa ne znam nije mi to logicno bas..
Za ovu sa slike imaju podatci 686mm je traka, 2980 obrtaja u minuti.
Sto dodje 0.69m x 2980 = 2056 m/min

Za drugu nemam tacne specifiakcije ali mogu da saznam, znam da je 1400 obrtaja u minuti.
Ako uzmemo odokativnu metodu da je traka oko 2 metra to dodje onda 2 x 1400 = 2800 m/min.

Ispada da ova veca zapravo vise prelazi a sporija je.. vrti na manjem broju obrtaja i prijatnija je i bolja za rad, tako ja to vidim, mozda gresim negde..
Gresis, nisam pomenuo duzinu trake, vec obim tocka. Pogledaj sliku masinice koju si postavio. Direktno na motoru je postavljen tocak, valjak ili remenica, kako bi ga vec nazvali, a na njemu traka.
Obim tog tocka i broj obrtaja ti daju brzinu trake.
Da je konstruktor pomerio onaj drugi tocak, koji nema pogon, na 2 metra dalje, traka bi bila 4 metra duza, ali bi brzina ostala ista.
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by zender »

maricaiivica wrote: 09 Jun 2022 06:54Da je konstruktor pomerio onaj drugi tocak, koji nema pogon, na 2 metra dalje, traka bi bila 4 metra duza, ali bi brzina ostala ista.
Ovo mi je pomoglo da shvatim problematiku.
Znaci u sustini za izracunavanje broja obrtaja treba znati precnik pogonskog valjka trake i brzinu broja obrtaja motora.

E sada ja sam zvao ovog prijatelja sto sam to radio sa njim usluzno na toj vecoj masini, rekao mi je ovako.

Ta manja brzina na kojoj smo mi i radili je podesena zbog poliranja ( sa druge strane u odnosu na smirgl traku ima za poliranje ), inace brzina za brusenje treba da bude 1800 obrtaja.

300mm je precnik valjka na motoru ali je manja remenica na motoru nego gore ( sta god to znacilo a pretpostavljam da znaci da precnik valjka gore i dole nije isti ), na osovini vrti izmedju 1300-1500 obrtaja..

Sto bi trebalo da znaci oko 22 metra / sekund. E sada ne znam menja li sta cinjenica da valjci nisu istog obima..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by mbole »

Leleeee :doh:

Kod trakaste ne postoji broj obrtaja.
Postoji samo brzina trake.
Isto tako ko sto ne postoji "brzina broja obrtaja motora" :)
Motor ima broj obrtaja, nema nikakvu brzinu.

Brzina za brusenje ne moze da bude 1800 obrtaja, posto se brzina ne meri u obrtajima vec u metrima u sekundi

Sta je "manja remenica na motoru nego gore"?
Remenica ili valjak?
Ako pricas o drugom valjku (onom koji nije na motoru), taj je potpuno nebitan, on se vrti onoliko koliko diktira ovaj na motoru.
Ako pricas o tome da postoje remenica na motoru i remenica na pogonskom valjku, onda moras da znas kolike su obe da bi se izracunao broj obrtaja pogonskog valjka, i onda iz toga i njegovog precnika brzina trake.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by drBouz »

Rotor vrti traku. - > traka se pokrece. Brzinu kretanja trake mozes dakle da kontrolises na dva nacina: istim motorom (isti broj obrtaja) - povecanjem precnika rotora koji se vrti - povecava se put koji tacka kruznice prelazi (a to je prakticno put koji ce traka da prelazi) - a kada gledas poprecni presek valjka u toj osi rotacije -dakle krug. ako smanjis rotor, smanjis i taj put - i brzina kretanja trake ce biti manja.
Ako imas "isti" rotor koji pokrece tu "istu" traku - da bi je ubrzao moras da povecas broj obrtaja (dakle motora), ili da usporis - moras da smanjis broj obrtaja motora. Prosto je sunce mu kalaisano.
Ovaj einhell koji si stavio - imam onu rotacionu/tracnu, pretpostavljam da je to otprilike taj motor, i ti motori ne mogu da rade dugo - vrlo se ugreju. Mislim da je ona klasa (ono S) - koja je predvidjena da radi 15ak minuta. Kad sam se zezao sa njom, radio sam seriju neku voblera za pecanje, -uvatim pa radim 15ak minuta (validno se ugreje, pri tom nije neko spektakularno opterecenje), onda krenem da radim drugom alatkom - tipa na malom banseku seckam letvice itd - uglavnom menjam operacije kako ne bi te male masinice radile dugo i pregrevale se.
Ako nekad to poteram do neke komercijalizovane opcije - sigurno cu ili kupiti neku profi(ju) masinu - dakle neka koju upalis u osam ujutru, i ugasis u 4 popodne - ili cu napraviti (ovo sto vec imas u prvom odgovoru kao savet). -ove male hobi masinice definitivno nisu za gazenje.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by Kole-Stolar »

Ohooo, sve vas ima vise koji pravite voblere i razne druge varalice....
Za tu namenu uzmes tracnu slajfericu recimo plavi bosch polovna za 80ak eurica i upalis je ujutru, u podne kad se vec nista oko tebe ne vidi od prasine ugasis je i jelte odes da popijes koju do k se oladi :D
Kolega ribolovac iz mog sela pravi povrsince i radi sa zelenim boschkom tracnom i ter s njom vec duuugo.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by drBouz »

Da - ima IH sve vise :) :) - prve napravio devedeset i neke, pokojni sloba tad jos skakutao k'o mladic :)
Napravio sam jednu seriju tamo negde 2002. - neki su mi i dalje u prvom timu, izgledaju vrlo skrnavo, -kapiram da ih niko nikad ikad ne bi kupio (jer su pravljeni da u'vate ribu, a ne ribolovca) - DO sada od onoga sto sam probao - a to je bas mnogo toga - ubedljivo najdalje lete (prebacim recimo ortaka kad shine dam FZ (metal)). Mada, uglavnom ih zapravo bacam da izvade situaciju :)
Pravio sam ih (brusio), onaj cicak kruzni za busilicu, busilicu stegicom za astal, i vec neko fiksiranje gas-prekidaca, i ud'ri.
Uglavnom, za neku vecu seriju - znaci ako ce malo da se nagazi alat - mora neki alat koji i moze da se nagazi. Dakle, ili kupovni ne-dzhabe, ili napraviti.
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Re: Stona trakasta brusilica preporuka ?

Post by zender »

Da javim da sam na kraju kupio ovu Parkside ''tanjirastu brusilicu'' prosto nisam mogao da odolim da je ne kupim za 3000 din i garancijom.
Ispostavilo se da je pravi pogodak za ono sto meni treba, radi pola sata u kontinuitetu i uopste se ne greje. Ja prezadovoljan za taj novac.
Brusnih traka ima dostupno svuda sa raznim granulacijama..
Prvi put sam nesto kupio od njih, uglavnom imam Bosch alat i nesto malo Makite i Hiltija, za sada sam prezadovoljan za posao koji meni treba da obavi.

Image
Post Reply