Kompresor za klamarice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Kompresor za klamarice

Post by NeshaP »

Treba mi pomoc, savet.

Imam vec nekoliko god onu najjacu elektr. heftalicu iz Lidla, pa mi bas muka od nje. Radi ona dobro, ali samo kada je nesto sto se spaja u horiz polozaju, jer uvek treba da pritisnes besomucno da bi bilo uspesno. Znaci treba uvek dobar oslonac, te me vise mrzi da okrecem letve ili ramove non stop, a nekad je to i nemoguce. Kada heftam vertikalno bez oslonca, to je velika zezancija.

Hocu da kupim kompresor, a do sada nisam imao prilike da bilo kakav koristim.

- Imao bi skoro uvek samo dve namene, rad sa pistoljem za klamarice i eksere i duvanje prasine sa radnog stola i alata. Klamarice i ekseri do 40mm (najcesce cam, mozda ponekad i bukva), i recimo u jednoj seriji ne vise od 50-100 kom, a najcesce da se ovde onde prihefta drvo koje se lepi.
- Da bude sto tisi. (mnogo mi je ovo bitno, i zbog mene, i zbog komsija)
- Budzet 150-200e max
- Pneumatski pistolj Parkside iz Lidla imam poodavno, probao nekoliko puta kod drugara na jednom 50l kompresoru na 8 bara, te je on rekao da mu za te pare izgleda i radi super. A meni je izgledalo da 5x manjim naporom - takodje 5x bolje ulaze i klamarice i ekseri, u odnosu na ovu elektricnu..

Nemam uopste predstavu koliko klamarice traze od kompresora, pa i ne znam da li bi 5,10,25 ili 50l bilo dovoljno za ove moje potrebe.

Hvala
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kompresor za klamarice

Post by maricaiivica »

Najmanje buke bi pravio onaj od 2000 litara. Palio bi se svakog prvog u mesecu, od 8:00 do 8:06 :D
Heftalica provereno radi i sa onim od 25 litara, glava je ista, samo se cesce pali.
Sa manjima nemam iskustva
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Re: Kompresor za klamarice

Post by NeshaP »

Odlicno ovo za 25l, e sad..ta buka

Jesu ovi bezuljni tisi od klasicnih ? Gledam bar na yt da jesu. Mozda sam lose ispisao, znam da ce sa velikim rezervoarom da se manje puta pali, ali meni takav kapacitet ne treba. Neka se i cesce pali, ali da bude sto tisi.

Malo mi je specificna situacija, radionica blizu kuca, imamo i malu bebu u komsiluku, te gledam da bucne masine (cirkular, abrihter, ger, brusilice...) ukljucujem u danu kada nesto odlucim da radim, bukvalno 2h sata prepodne, 2h predvece. A kompresor bi bio sprava koja ce tog dana da se pali i van tog dela vremena, pa bi hteo da ne smeta (kao sto ne smetaju busilice, srafilice, slajferice...). Koliko puta ce recimo 100 klamarica za redom da ga upale taj od 24l ? Makar neka pretpostavka po vasem iskustvu ?

Edit ... razmisljam i ovo, a vi me ispravite ako gresim ...
mozda bi bilo najbolje da uzmem opet neku elektricnu (ne mora da bude acu), do 100-120e recimo, ali da se sa njom lakse radi nego sa ovom koju imam. Da se manje pritiska, da ne ostavlja trag od udarca, da ne glavi klamarice... itd.
User avatar
sizif
Šegrt
Posts: 34
Joined: 19 Oct 2007 14:24
Location: beograd

Re: Kompresor za klamarice

Post by sizif »

Pre nekih 20-ak godina pravio sam i dugo me sluzio ( dok nije poklonjen) upravo ovakav:
https://www.youtube.com/watch?v=LBASLosdVoM
Koricen je za air brush a i za svasta drugo pa i za pneumatsku heftalicu, vrlo uspesno. Prednosti : vrlo, cak izuzeno tih ,jeftino- delovi sa buvljaka i otpada, vrlo pokretan i lagan za prenos - mozda i mana , svi su ga pozajmljivali, maltene je bio najmanje kod mene. Otisao je kad sam nabavio nesto sto mi se cinilo neuporedivo bolje a onda izbegavao i da koristim zbog buke a i pokretnost je postala vrlo upitna.
Pre neki dan sam imao prilike da vidim ovo i prilicno je tiho:
https://www.kupujemprodajem.com/alati-i ... s/75047803
Prilicno je jeftino a koliko dobro ne znam -covek ga je skoro nabavio al kaze da se vec isplatio ( u pitanju je bas tapetar).Isto moze biti vrlo intresantan i polovan stomatoloski kompresor( novi su bar za mene izuzetno skupi)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kompresor za klamarice

Post by mbole »

Svi klipni kompresori su bucni.
Postoje neke sitne razlike izmedju njih, ali su zanemarljive u odnosu na ukupan nivo buke.
Drugim recima i taj "tisi" probija usi.

Vijcani su jednostavno daleko van tvojih potreba i finansijskih mogucnosti (ne prave se iole mali).

Varijante sa komresorom od frizidera... pravio sam davno tako nesto...
Prednost, ko sto sizif napisa, jako je tih.
Mana, jako je malog kapaciteta, to jest ima mali protok.
U prevodu... treba bas puno vremena da se napuni, i ne moze da trpi iole vecu potrosnju.

No... sa druge strane heftalica je bas mali potrosac.
Tako da ako ti je buka presudna.. to je otprilike jedino resenje koje vidim da bi ti odgovaralo.

A posao bi zavrsio bilo koji od 25l sa buvljaka.
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Re: Kompresor za klamarice

Post by NeshaP »

Hvala @sizif, @mbole
To su mi bile vazne informacije. Pogotovo da je heftalica mali potrosac. Vijcani su odlicni ali van mojih "gabarita" :). Em sto se tice potrebe, em i finansijski. Za klipne sam i pretpostavljao da je tako, mozda su malo tisi, ali opet nedovoljno. Ispada da je najbolje resenje bas diy varijanta sa kompresorom (mozda i 2 kompresora) frizidera.
@sizif
Da li secas da mi bar donekle opises koji je kompresor bio, kakvu si bocu stavio, za koliko vremena je punio oko 8bara, kako se ponasao sa heftalicom, meko drvo, tvrdo drvo, koje klamarice si sve koristio, koliki mu je bio kapacitet do ponovnog paljenja, itd ...
Hvala
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kompresor za klamarice

Post by maricaiivica »

Heftalica ce raditi onoliko dobro koliko je sama dobra, dokle god u sudu ima delic litre vazduha na tih 6 ili 8 bara, koji joj je potrebno za jedan udarac.
Ceo trik je naci rezervoar dovoljno veliki, da se motor ne pali svako malo, a opet regulator/sklopka da bude tako nastelovan da se na vreme pali motor, kako bi brzo dodao potroseni vazduh, nikako da padne na 4 bara pa puni do 8 bara bocu od 50 litara. Ti motori nisu namenjeni da rade jako dugo.
Kao rezervoar bi cak mogla da posluzi boca za plin iz auta.
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Re: Kompresor za klamarice

Post by NeshaP »

Ok, jasno sve. Hvala svima.
99% da cemo letos sa prijateljem koji radi mnogo ozbiljnije stolarski i posao sa ivericom, da pravimo 2 kom, i to malo ozbiljniju i jacu varijantu sa friziderskim kompresorima, jer je i on ima slican problem. Za sada sam se snasao, kod mene je od jutros Makita acu, pozajmljena od rodjaka kojem neko vreme nije potrebna, posto ide na 3 meseca van. Covek mi sam doneo cim sam ga pitao koju on koristi. Nebo i zemlja u odnosu na onu glupavu iz Lidla, mada joj je i cena takodje takva :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kompresor za klamarice

Post by mbole »

Pazi sad...
Izgleda da se pojavila nova generacija kompresora, koja jeste tiha.
Iskreno nemam pojma po komprincipu rade, ali su cifre za buku dosta nize nego kod klasicnih.

To sto su "bezuljni" nema veze sa zvukom, posto imas i klasicne bezuljne, koji se deru isto ko i oni sa uljem.
Ovde je ocigledno neki drugi trik u principu rada u pitanju. Vidim da im se "glave" ralzikuju od klasicnih.

To bi verovatno vredelo pogledati, i probati uzivo, posto vidim da ima i jeftinih varijanti tipa Womax, Einhell...
I tu ima razlika, posto su neki deklarisani na 57db, a idu i do 81db, sto je ogromna razlika (svaka 3 db je ustvari duplo glasnije/tise)

npr:
https://www.youtube.com/watch?v=NZj_4c6PW8M
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Kompresor za klamarice

Post by J.Vlada »

Čuje se kao da je membranski.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kompresor za klamarice

Post by mbole »

To sam i ja prvo pomislio, ali izgleda da nije.
Npr: https://schulzproducts.com/wp-content/u ... sd-944.jpg
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kompresor za klamarice

Post by singer »

Tihi su jer imaju mali hod klipa i malu usisnu moć......
Post Reply