Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
dusanissimmus
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 21 Mar 2011 22:34
Location: Beogradistan

Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by dusanissimmus »

Drugaru stoji nekoliko Hilti SF 100A alata jer je remont ili zamena baterija potpuno nerentabilan. Alat radi na 9,6V (6 NiMh/NiCd ćelija)
Parkside 20V baterije su jako dostupne, neću da kažem jeftine.
Po forumima ima dosta ploča adaptera 3D štampanih koje prihvataju Parkside Team X20 baterije.
Ima i dosta rešenja za stare NiCd alate od 18V da prime nove parkside baterije, i to je relativno laka stvar.
Razmišljao sam da koristim baterije od 12V i tu praktično ne bi morao da se bavim smanjivanjem napona, ali mi je iskreno oblik ružan i nepraktičan.
Ideja mi je da koristim step down converter i da spustim napon na nekih 10-11V (malo viši napon neće škoditi bušilici)
Moje pitanje za iskusnije sa alatima, koliku snagu (u amperima) treba da zadovolji step down konverter? Važna napomena je da bih ga najradije ugradio u ručku da bude praktično nevidljiv.
Sličan princip bi bio primenjiv i za Bosch i Makita alate sa baterijom od 9,6V.
Ima li neko odgovor, savet, iskustva?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by maricaiivica »

Mislim da ce to biti zeznuta prica.
Davno sam na nekoj kineskoj srafilici merio 15A struju.
Tu mozes ocekivati i znacajno vise, ako mislis da imas moment. Step down za npr 30 ampera je skup i glomazan, a i greje se.
Ja bi otvorio jednu bateriju iz Lidla i prepakovao u 2 Hilti.
Naravno...punjac...ali to je resivo
--------------------------- spojene poruke


Za probu, napajanje iz racunara, 12V izvodi, kratko spojena zelena zica sa crnom (za paljenje napajanja) i instrument u ruke.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by drBouz »

Trebalo bi da je maksimalna struja koju povuce = maksimalna snaga motora / nominalni napon.
E sad, ne znam tacno, posto stvarno nemam veze sa masinstvom odnos izmedju obrtnog momenta i snage, ali ovo iznad ti je medjusobna zavisnost tih velicina u elektrotehnici - snaga P(w) = napon U (v) x struja I (A). -znaci ako je motor od 180 vati, i radi na 18 volti, kad je na punom opterecenju vuce 10 ampera. Ako bi bio na tih 9.6 - struja koju bi povukao (ako izvor moze da obezbedi) bi bila 20ak ampera itd.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by mbole »

snaga=obrtni moment* broj obrtaja kod rotacionog kretanja
ili
sila*brzina kod linearnog kretanja
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by maricaiivica »

Kod drugara sam menjao "prekidac" na jednoj velikoj Makiti. Meni se cini da sam tada gledao triak od 50A ili tako nesto. Pricam malo napamet, sa distancom od 2 godine, ali znam da je bio za ogromnu struju.
Zato mislim da je to uzaludan projekat
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by dikar »

maricaiivica wrote: 27 Mar 2022 15:22 Kod drugara sam menjao "prekidac" na jednoj velikoj Makiti. Meni se cini da sam tada gledao triak od 50A ili tako nesto. Pricam malo napamet, sa distancom od 2 godine, ali znam da je bio za ogromnu struju.
Zato mislim da je to uzaludan projekat
paaa mala voltaza+jaki obr.momenat trazi i Adekvatnu amperazu
--------------------------- spojene poruke


inace pre 7-8 godina sam kupio INGCO st srafilica-buhilica sa 2 baterije (nimh)+ prilog 30-40 nastavaka za srafilicu + nasadne kljuceve u mm +inch standardu...(ostali mi samo u inch standardu,, u mm st. jedino 9mm+14mm, sinu sam pozajmio ..itd) generalno nimh je opsta zezancija kod punjenja baterija .-3-5 sati...i kupio sam iskra timer -"digitalni".... i oba dve baterije sam skuvaa za 48 sati..."timer" jednostavno nije iskljucio.....i da radio sam eksperimente sa LI-On (polupotroshenim )Laptop baterijama+bmc plocica iiinista radi srafilica 20-40 minuta i "umukne"..pre godinu dana sam naleteeo na ovo https://bois.com.mk/product-category/%d ... %b8%d0%b8/ ..skinuo sam nimh baterije iz nimh kucista... + skunuo oklop li-baterije ..zamenio 4mm2 zicom prihvat baterije za napajanje srafilice+++posto je experiment uspeo,,, narucio sa set i za drugu bateriju...e punim je Iskrinim punjacem za L-ON baterijama (posto sam u mean time kupio i ovu srafilicu (odlicna se pokazala...dosad) e da vreme punjenja 1 sat po bateriji
--------------------------- spojene poruke


konverzija 9.6v na 20 v.... mision imposible... pa motor tvoje srafilice ima mm2 zice za "napor do 12.13.14.15 volti..posle toga ispusti beli dim...i da u motoru nema japanske vestacke inteligencije ..kad je "vruce" da smanji struju...mozes da se igrash samo volt za volt sistem..e ako je neka kineska igracka(hhmm kinezi prave sve ozbiljnije "igracke"...za jeftine pare ok,,,ali jos jaden put nemoj da se zezash,,ostacesh bez igracke, a baterija..da prezivece... e sad punjaci..pametni,, pre godinu dana moj prijatelj se zalio da mu aeg punjac na puni baterije,,(set srafilica+ impact driver..vreme punjenja pola sata ili sat)..proverio sam na izlazu nema 18 v nema ni mis da proviri...i tako otvorio sma punjac ,,,i merem napone ..ljudi bozji 750 volti posle trijaka...i merio sam josh 2.3 sekunde i ommetar je ispustio beli dim..mada smesno zvuci ali zapola sata ugurati toliko wati u jednosmernoj struji..treba nauka...recimo no 1 je Makita punjenje baterije 15 minuta,,,ima i kineskih kopija solidno rade ali ne za 15 nego 60 minuta
--------------------------- spojene poruke


konverzija 9.6v na 20 v.... mision imposible... pa motor tvoje srafilice ima mm2 zice za napon do 12.13.14.15 volti..posle toga ispusti beli dim...i da u motoru nema japanske vestacke inteligencije ..kad je "vruce" da smanji struju...mozes da se igrash samo volt za volt sistem..e ako je neka kineska igracka(hhmm kinezi prave sve ozbiljnije "igracke"...za jeftine pare ok,,,ali jos jaden put nemoj da se zezash,,ostacesh bez igracke) , a baterija..da prezivece... e sad punjaci..pametni,, pre godinu dana moj prijatelj se zalio da mu aeg punjac na puni baterije,,(set srafilica+ impact driver..vreme punjenja pola sata ili sat)..proverio sam na izlazu nema 18 v, nema ni mis da proviri.(0.000v)..i tako otvorio sam punjac ,,,i merim napone ..ljudi bozji 750 volti posle trijaka...i merio sam josh 2.3 sekunde i ommetar je ispustio beli dim..Mada smesno zvuci, ali zapola sata ugurati toliko K/wati u jednosmernoj struji..treba nauka...recimo no 1 je Makita punjenje baterije 15 minuta,,,ima i kineskih kopija solidno rade ali ne za 15 nego 60-70 minuta..i ok su
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by dikar »

sad ovako imao sa shrafilicu INGCO na 18 v + 2 Nicd mbaterije... blagodareci jadnom "inteligentnom" ISKRA tajmera ..podeshen na 3 sata punjenja ...??? a nije isklucio... skuvao sam 2 baterije......i pre 2 godine na na www.bois.com.mk naleteo sam na ingco Li-on baterije od Ingco...cena 20 evra... kupio sam jednu bateriju od 18v/2AH...bez "oklopa savrseno se ukllopila u telu stare NICDM baterije.....e radi li??? pa raaadiii iii RADI...treba samo do probushim rupice za led diode ,, onako da viidm kad je napunjena... inace punjac je Iskra za 18v ( e ova ISKRA savrsheno radi sa 2 baterije). za LI-ion baterije... punjene 1 sat po bateriju.., i da nema "kuvanje "baterije...punjac ili josh bolje sama elektronika LI-ION iskljucuje punjenje kad je baterija napunjena..e sad dali bi se zezao sa 9.6v Ni-CD baterijom u igri sa 18v li-ion bateriom...pa moze..posto nove LI-ion baterije imaju ugragjenu elektronsku zashtitu...ako je nemaju....eksplodirace
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Re: Konverzija Ni-Mh alata na Li-Ion 9,6V>20V

Post by dikar »

aj josh jednom po "naski" ako je "deklarisana" baterija u NICD stanrdu od 9-12-18 volti ,,,amperi max 1.5 ah......dakle imate srafilicu sa Motorom...na deklarine vredosti... od 9volti.... , pa motor ima namotaje zice za te deklarirane vrednosti,,,, i ako motoru isporucite umesto 9 volti+1.5a (od stare baterije) 18 volti+nebitno koliko ampera.., ,,u vreme kad Vam najvishe treba snaga...motor ce ispustiti beli dim..vojnickireceno i najjacaarmija popusti,,kad ne moze dalje
Post Reply