Rad sa glodalicom

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Rad sa glodalicom

Post by Alvi »

Glodalica je dvoručna od 1000W, prihvat 6 i 8 mm.

Mene zanima obrada dasaka, da služi umesto abrihtera i dihta za manje daske, eventualno za kopanje kanala i obaranje ivice.

Imam nekoliko pitanja.
1. Koji je najveći prečnik glodala za ravnanje površine s kojim bi moglo da se radi, i pri kojoj brzini? Svakako bih uzeo manje od tog maksimalnog

2. Da li za kanale i ivice da uzmem spiralno glodalo sa 2 ili 4 spirale? Negde sam čitao da je bolje sa dve, zbog odvođenja toplote, da zato duže traju, itd. Ima li ravno glodalo neku prednost u odnosu na spiralna, osim cene?

3. Za ravnanje bočnih ivica bih umesto kopirnog koristio isto spiralno ili ravno. Da li je bolje da se, za dasku od cola, recimo, glodalo spušta po par milimetara, ili to može u jednom prolazu tako da se skine milimetar-dva sa boka?

4. Da li je glodalo za obaranje ivice od 1 1/4” x 5/8" previše za ovu glodalicu a ako nije, koliko treba da se spušta u svakom prolazu i kojom brzinom ?

5. Od čega da pravim sanke za glodalicu da se ne bi uvijalo i da bi bilo sve ravno, neka deblja šperploča i čelični ili alu L profili?

6. Ovo pitanje je za mali bijaks, kao Dremel. Uzeo bih plastični levak/bazu pa da služi i kao mini glodalica. Uzeo bih karbidna glodala od 3 ili 3.2mm, video sam da ih ima i sa strukturom kao klip kukuruza, sa jednom spiralom, dve... Koja bi bila najpodesnija za drvo i koliko duboko sme da se ide sa tim malim glodalima u jednom prolazu?
Hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rad sa glodalicom

Post by mbole »

Ajmo redom...

1000W, nazalost, u danasnje vreme ne znaci bas puno :(
Posto imas "prave" W, "kineske" W i "novokomponovane" W. A ovi drugi i treci su neodredjeno manji od onh prvih (zavisi od trenutne inspiracije marketing odeljenja :))

Dalje... sve da su u pitanju i "pravih" 1000W, prilicno si ogranicen sirinom glodala.
Da kazemo da bi nesto reda 20-25 mm bio realan maksimum.
Zasto... zato sto tipicno na glodalicama koje nisu iz bas top razreda, kako obaras obrtaje, znacajno pada moment (pada i na ovim top, ali one to uspevaju da kompenzuju).
A kako dizes precnik, tako moras da obaras obrtaje.
Plus... kako raste precnik reznog dela glodala, tako rastu i opterecenja koja treba da trpi prihvat glodala. Pa 8mm prestaje da bude dovoljno kruto.
Na svakom glodalu treba da bude napisan maksimalni broj obrtaja za koji je predvidjeno. Ako nije.. ne uzimaj takvo glodalo.

Nemoj gledati specificna glodala, tipa onog za sarke od 35mm, koje savrseno moze da radi u takvoj glodalici, ali tu su opterecenja sasvim drugacija.

Svaki tip glodala ima svojih prednosti i mana (inace druga ne bi postojala).
Napre, spiralnih glodala imas dve vrste: upcut i downcut
Glavna razlika je u tome kako izbacuju piljevinu i gde ostavljaju cistu ivicu.
Upcut, lepo izbacuje piljevinu, ali ostavlja krzavu ivicu na gornjoj strani zljeba.
Downcut, ostavlja cistu ivicu, ali piljevinu nabija u dno zljeba.
Ravno.. negde izmedju.
Postoji i jedan "frankenstajn" up-down, ali ces ga dosta retko naci i prilicno je skup, posto ima dosta slozenu geometriju.

NIje bas da kapiram kako mislis da koristis ravno ili spiralno umesto kopir glodala?
Sasvim drugacije funkcionisu.

Stolarska glodala su tipicno sa dva noza. Ta sa 4 su najverovatnije namenjena za metal.

Sta je glodalo 1-1/4 X 5/8"?
Nesto cenim da gledas womax :)
Oni ni sami ne znaju kako oznacavaju glodala :)
1-1/4" je skoro 32mm. Nije nemoguce u glodalici sa prihvatom od 8mm, ali je baaaaas na ivici, i sigurno mora iz vise prolaza.
Koilko... zavsi od konkretne glodalice (kolio onih W je "zalutalo" negde u marketing odeljenju :))
To jednostavno "osetis" kad pocnes da radis.
Kreni od malog zahvata, pa postepeno povecavaj. Bukvalno ces cuti i osetiti otpor kad postane previse.

Sanke za glodalicu pravis tako da budu visoke. Koliko... zavisi koliki ce ti biti raspon tih sanki.
Da pokusam da objasnim...
Da kazemo da su sanke konstruisane kao slovo U.
Jedna od stvari koju zelis je da ploca po kojoj ce kliziti sama glodalica bude sto je moguce tanja, kako bi sto manje izgubio na dubini koju glodalo moze da dosegne.
Naravno takva ploca ce biti prilicno fleksibilna, od cega god da je napravis.
Ali.. vertikale su ti maltene neogranicene.
Ako dobro povezes (srafovima, lepkom... cime god) vertikale i dno kolica, sada mozes da ukrutis kolica time sto povecas visinu vertikala.
Krutost vertikala u vertikalnoj ravni raste na kub sa promenom visine, a linearno sa promenom sirine.
Npr.. ako ti je vertikala visoka 50mm i siroka 20mm.
Kad joj visinu povecas na 100mm krutost ce joj porasti 8 puta. Ako joj povecas sirinu na 40mm, krutost ce porasti samo 2 puta.

Tako da... za recimo kolica metar duzine (metar stvarnog raspona izmedju oslonaca, sama kolica naravno moraju da budu duza), 8mm mdf ili bolje 6mm aluminijum kao ploca, i sper ili MDF ili cak univer 18mm debeo visine recimo 10cm ce biti maltene savrseno kruti.
Za manje raspone i 5-7cm visine ce biti dovoljno.
Ta kolica u krajnjoj liniji ne trpe nikakvo opterecenje osim sopstvene tezine i tezine same glodalice.

Sa dremelom... jako plitko. Ta glodala nisu pravljena za drvo. A i sa onima koja jesu za drvo, jednostavno ne mozes mnogo duboko. Imas glodala koja su namenska za drvo (proxonova recimo).
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Rad sa glodalicom

Post by Alvi »

Ovde je u pitanju "kineskih 1000W".
Dakle, ako je sa kvalitetnom glodalicom od 1000W maksimum za ravno glodalo 20-25mm, onda ovde da idem recimo sa 16-18? I da se zavrti na maksimalnom broju obrtaja ili malo ispod?
Da, glodalo za obaranje ivica je Womax, ne bih to sam uzimao, ali već imam jedno takvo glodalo u kući.
Jasno mi je ovo što govoriš, samo pokušavam otprilike da doznam red veličina, od-do, koliko brzo sme ili bi trebalo da se zavrti veće glodalo na ovakvoj glodalici.
Za manja glodala, ravna ili spiralna od 6-10mm, pročitao sam da može na maksimalnim obrtajima.
Što se tiče dubine, sa većim glodalima ne bih išao iznad 3mm u svakom prolazu.

Ako sam dobro shvatio, ako želim ravnu dasku, da sve 4 strane budu pod 90 stepeni i paralelne, po pravilu bi trebalo da se jedna šira, pa onda i bočna strana izravnaju sa abrihterom, da drugu bočnu stranu dobijem cirkularom da bi bila paralelna sa prvom, pa onda ide u diht da izravnam i drugu širu stranu.
Ovde bi mi sve to radila glodalica, ako može.
Mislio sam da sankama izravnam obe šire strane, a jednu bočnu da dobijem tako što bih od gore na prethodno izravnatu dasku stavio neki ravni graničnik po dužini daske i išao glodalicom uz njega. Samo ne znam sme li odjednom da se spusti glodalo na 2-3cm dubine ako će da skida milimetar-dva u jednom prolazu? Kopir glodalo sam spomenuo pošto sam video da rade slično, samo što umesto graničnika za glodalicu imaju ravnu dasku kao šablon, pa se po njoj kreće ležaj.

Ne znam kako bih dobio drugu bočnu ivicu da bude paralelna sa prvom.

Sad sam gledao Proksonova glodala, imaju set za drvo, piše da su od volfram vanadijuma. Je li to isto/slično kao i karbidno, ili je bliže HSS? Pošto posebno imaju i karbidna za čelik, pretpostavljam da nije isto?

Još nešto, glodala za klap šarke, misliš na forstner burgije koje se koriste u stubnoj ili ručnoj bušilici, ili su to neka posebna baš za glodalicu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rad sa glodalicom

Post by mbole »

Vidis... sad sam pogledao... bio sam ubedjen da su sa vidija plocicama, a plocice su ustvari od HSS-a (vofram-molibden-hrom-vanadium samo je nekoga ocigledno mrzelo da kuca :))

Postoje bas glodala koja samo izgledaju isto kao forstner burgija. Ali je na njima lepo deklarisano da su za brojeve obrtaja tipa 18000 ili vise (zavisno od precnika). I naravno... imaju mnogo kraci prihvat.

Ravnanje daske na sankama je prilicno zametan proces, i retko se isplati za nesto sto je iole vecih dimenzija.
Pri tom.. kada ravnas prvu siroku stranu, moras da podmeces nekakve simove da ti ne bi klackalo, ili barem da dovedes blanjom najvise tacke u istu ravan.

Sto se tice dve uze strane... cirkular. Za prvu napravis sablon za stablini cirkular ili koristis sinu ako radis rucnim. Neopisivo brze nego glodalicom.
Za drugu paralelnu uzu ivicu.. isto cirkular. Uz svaki rucni dobijes granicnik za paralelni rez. Nije savrsen, al dovoljno da ga dovede u prihvatljivu meru, ostatak skines sa par poteza blanjom.
Ako imas stabilni cirkular... rezanje paralelno sa jednom ivicom mu je osnovna namena.

PS
Sad se setih da sam ti obecao da probas "testericu" jos pre... malo fali od godinu dana...
Ajde javi se, pa da organizujemo nesto.
Post Reply