Mio standard diht ne vuce

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Spaner skakuce zato sto valjci skacu gore dole.
Ne treba spaner da savladava silu pritiska, za to sluze opruge na valjcima. Spaner je tu samo da drzi zategnutim lanac, i to ne treba da bude velika sila.
U sustini sila spanera mora da bude dosta manja od sile opruga koje pritiskaju valjke, inace bi ti jedna strana valjaka bila pritisnuta vise od druge.

Pada mi napamet... nagadjanje naravno..
Da ti nisu nozevi premalo izvuceni? Koliko vire u odnosu na valjak (valjak koji nosi nozeve, ne ove valjke koji guraju).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by maricaiivica »

Za spaner se slazem ali mi se cini da oni skakucu naizmenicno, ulazni pa izlazni. Palo mi je na pamet da u tom poskakivanju/proklizavanju ima neki trik.
Za nozeve, kada bi skinuo nozeve i abrihtersku glavu, transport bi radio. Bar bi trebalo tako da bude. Ako tada radi transport, onda mora da postoji nacin da vertikalno pomeras glavu u odnosu na vucne valjke.
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

maricaiivica wrote: 13 Nov 2021 13:51 Opruge na valjcima mogu da se steluju?
Spaner moze da se nekako zategne?
Ne moze nista od toga,evo neka slika mehanizma sa sklapanja
20210704_180618.jpg
20210704_161935.jpg
20210704_153413.jpg
Nozevi su namesteni da skidaju 1-2 mm na abrihteru,morali bi isto i na dihtu,ja se cudim vec mesec dva sta se desava,digao sam ruke vise od nje,nesto malo sam se igrao sa njom,abrihter lepo radi inace
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

Eh tu masinu znam u dusu...kao prvo koji je valjak nazubljen? kao drugo ,u samom diferencijalu imas 2 planetarca i jedan dvodelni zupcanik,jedan ima zub vise.

ako si sve dobro slozio ,kad okreces remenicu mali lancanik sa zadnje strane mora da se vrti kontra..

Spaner sluzi samo da lanac ne bude oklembesen.

posalji mi na pp broj tel. sredicemo je ...

sa videa mi se cini da nesto u diferencijalu nije dobro slozeno...
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

singer wrote: 13 Nov 2021 17:00 Eh tu masinu znam u dusu...kao prvo koji je valjak nazubljen? kao drugo ,u samom diferencijalu imas 2 planetarca i jedan dvodelni zupcanik,jedan ima zub vise.

ako si sve dobro slozio ,kad okreces remenicu mali lancanik sa zadnje strane mora da se vrti kontra..

Spaner sluzi samo da lanac ne bude oklembesen.

posalji mi na pp broj tel. sredicemo je ...

sa videa mi se cini da nesto u diferencijalu nije dobro slozeno...
I tu sam siguran da sam sve odradio kako treba,kod diferencijala reduktora..iz razgovora sa jos jednim vlasnikom hobija,da sam nesto pogresno odradio sa diferencijalom on bi izbacivao dasku a ne uvlacio.Valjci ovde normalno vuku dasku ka nozevima
A i taj mehanizam u diferencijalu ima dva planetarca i 2 veca zupcanika,gde jedan ima zub vise
Okacio bih sliku i od otvorenog reduktora,ali u predhodnom postu nema slika?? Jel sam nesto zahebao ili je nesto drugo u pitanju
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Upravo pokusavam da ustanovim sta je problem sa slikicama :)

Lici da si ti nesto zeznuo, fajlova sa slikama uopste nema na serveru.
--------------------------- spojene poruke

zozo wrote: 13 Nov 2021 16:35 ...
Nozevi su namesteni da skidaju 1-2 mm na abrihteru,morali bi isto i na dihtu...
Cek... kakve veze ima skidanje na abrihteru sa skidanjem na dihtu?
Ne podesava se skidanje polozajem nozeva.

Skidanje na abrihteru je onoliko koliko je ulazna ploca nize od izlazne.
Skidanje na dihtu je onoliko koliko je ploca dihta podignuta u odnosu na glavu.

Ili je na tom MIO neki totalno levi sistem, al ne bih rekao po onome sto vidim.

Ja sam te pitao za namestanje nozeva u odnosu na glavu. Koliko nozevi vire iz glave?
Kako si podesavao nozeve?
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

Evo slike od valjaka,opruga i lancanika
20210704_180618.jpg
20210704_161935.jpg
20210704_153413.jpg
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

A evo ga i reduktor diferencijal
20210819_184929.jpg
20210825_173237.jpg

--------------------------- spojene poruke

mbole wrote: 13 Nov 2021 17:55 Upravo pokusavam da ustanovim sta je problem sa slikicama :)

Lici da si ti nesto zeznuo, fajlova sa slikama uopste nema na serveru.
--------------------------- spojene poruke

zozo wrote: 13 Nov 2021 16:35 ...
Nozevi su namesteni da skidaju 1-2 mm na abrihteru,morali bi isto i na dihtu...
Cek... kakve veze ima skidanje na abrihteru sa skidanjem na dihtu?
Ne podesava se skidanje polozajem nozeva.

Skidanje na abrihteru je onoliko koliko je ulazna ploca nize od izlazne.
Skidanje na dihtu je onoliko koliko je ploca dihta podignuta u odnosu na glavu.

Ili je na tom MIO neki totalno levi sistem, al ne bih rekao po onome sto vidim.

Ja sam te pitao za namestanje nozeva u odnosu na glavu. Koliko nozevi vire iz glave?
Kako si podesavao nozeve?
Nozeve sam kupio nove,250x30x3,i stavio ih u leziste glave,vise ih nisam izvlacio,morali bi da dohvate materijal??
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by maricaiivica »

Singer, cemu sluze ova dva zupcanika sa razlicitim brojem zuba? Kako to radi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Nozeve podesavas tako da kada su u najvisoj tacki, budu u ravni sa izlaznom plocom abrihtera.

Novi, polovni... kakvi god...
Ne mozes samo da ubacis nozeve.

Ajde slikaj glavu sa nozevima.
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

U ravni su sa plocom,naravno,a ulazna ploca je spustena 1-2 mm u odnosu na nozeve..nismo se razumeli izgleda,mislio sam ako skida na abrihteru sto da ne skida i na dihtu,i skida na dihtu al kad ja guram dasku na silu
Cuo sam se sa singerom,neki dan cu da probam kombinaciju sa oprugama,moze da bude problem tu,tu sam prevideo neke stvari
Bice jos slika,uglavnom javljam kakva je situlacija
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

maricaiivica wrote: 13 Nov 2021 22:18 Singer, cemu sluze ova dva zupcanika sa razlicitim brojem zuba? Kako to radi?
Ta razlika u jednim zubu pokrece lancanik u kontra smeru od reduktora,tako se dobija 6m/min vuce.

Msm svaka cast inzenjeru na proracunima jer je taj sistem mnogo jaci u vuci od velike vecine brendiranih masina....

Jedino kad bi se nasao nacin da se umesto bronzanih caura stave lezajevi tipa HK(ili kuglicni) i da zupcanici budu ukoso nazubljeni-sistem bi bio neprevazidjen i mnogoo tisi.
Boljka je sto ulazni valjak nije nazubljen kako treba(trebao bi da bude nazubljen ostrenjem pod uglom)pa mu se nekad mora "pomoci"..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Ta razlika u broju zuba nije tu zbog toga da bi se ovaj okretao kontra, vec da se pojednostavi proizvodnja.
Jedan zupcanik sluzi umesto ozubljenja na unutrasnjoj strani kucista klasicnog planetarca, a drugi je "pravi" planetarac.

Odlicno resenje, mnogo jednostavnije za proizvodnju od klasicnog planetarnog prenosa.

Iskreno... sad ne mogu da se setim da li se postize i dodatna redukcija u odnosu na klasicni planetarac...

Kosi zubi bi jako zakomplikovali stvar, posto onda imas i aksijalne sile, pa moras i za to da pravis nekakav lezaj... fakat.. bili bi mnogo tisi.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

mbole wrote: 15 Nov 2021 02:56 Ta razlika u broju zuba nije tu zbog toga da bi se ovaj okretao kontra, vec da se pojednostavi proizvodnja.
Jedan zupcanik sluzi umesto ozubljenja na unutrasnjoj strani kucista klasicnog planetarca, a drugi je "pravi" planetarac.
Zasto bi bio onda zupcanik iz 2 dela i jedan sa jednim zubom vise?
To je onda samo poskupilo proizvodnju... :blesa:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Da nema toga, morao bi da imas ozubljenje na unutrasnjoj strani kucista. Inace bi se sateliti samo vrteli unaokolo, i nista se ne bi desavalo. A unutrasnje ozubljenje je bilo daleko skuplje za proizvodnju u tim godinama (jos nije bilo sinterovanih zupcanika, morali bi da se rade rezanjem).
Mnogo je jeftinije praviti zupcanike sa spoljasnjim ozubljenjem nego one sa unutrasnjim (spoljasnji mogu i da se stancuju za manje zahtevne operacije)

Taj zub vise upravo radi ceo posao.
Posto za ceo okretaj satelita oko fiksnog zupcanika, taj koji je povezan sa izlaznom osovinom, mora da se okrene za tu razliku u odnosu na onaj koji je fiksiran.
Dobijes jako veliki prenos u jako kompaktnom mehanizmu, koji malo kosta u proizvodnji.
Post Reply