Mio standard diht ne vuce

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

mbole wrote: 15 Nov 2021 11:21
Taj zub vise upravo radi ceo posao.
Posto za ceo okretaj satelita oko fiksnog zupcanika, taj koji je povezan sa izlaznom osovinom, mora da se okrene za tu razliku u odnosu na onaj koji je fiksiran.
Dobijes jako veliki prenos u jako kompaktnom mehanizmu, koji malo kosta u proizvodnji.
Pa sta sam ja napisao par postova iznad :lol: :lol: :lol:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

singer wrote: 14 Nov 2021 16:42 ...
Ta razlika u jednim zubu pokrece lancanik u kontra smeru od reduktora,tako se dobija 6m/min vuce.
...
Malo si poludoreceno napisao, pa moze da se shvati i da je ta razlika tu samo da bi isao u kontra smeru.
Barem sam ja tako shvatio.

A i tako se ne dobija 6m/min :)
Nijedan reduktor nema nista sa linearnom brzinom, vec samo sa promenom broja obrtaja/momenta (jedno raste - drugo pada ili obrnuto).
Tih 6m/min zavise i od precnika vucnih valjaka i od precnika lancanika na njima i od precnika lancanika na reduktoru.

No... nebitno...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

Rekao sam da je inzenjer dobro isprojektovao da se sa motora 2880rpm dobije snaga i brzina od 6m/min :D

No nebitno...

E sad ,fabricki je motor monofazni od 1,5kw a ja sam isti previklao u trofazni i dobio 2,2 zver :lol:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Lelkeeee.... :)
Motor ima snagu koju ima... i ona je jedino sto je "zakucano".
Ne mozes da je "dobijes" reduktorom.

Nju mozes da raspodelis ili na obrtaje ili na moment.
Snaga ce UVEK ostati ista.

Tako da je indzilir isprojektovao da se dobije MOMENT koji je dovoljan da vuce dasku, i to pri brzini koja je aekvatna za datu namenu.
Sto generalno nije nikakav problem s obzirom da je brzina na kraju mala. Samo je ovaj bio "baja" pa je to uradio sa minimumom troskova :)

Daaaaj singer... znam da si zavrsio nesto sto bar lici na tehnicku skolu. Da si istoricar umetnosti, shvatio bih :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

Koji deo ne razumes?
Pitaj bilo kog viklera sta se dobije kad se monofazni 1,5 kw previkluje u trofazni :)

Ja sam licno sa svojom masinom na diht proterivao hrastovu fosnu 25 cent. sirine i u jednom prolazu skidao po 5 mm.

Tesko da ces moci sa 1.5 kw monofaznim...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by mbole »

Nisam pisao o premotavanju vec o:
singer wrote: 16 Nov 2021 15:12 Rekao sam da je inzenjer dobro isprojektovao da se sa motora 2880rpm dobije snaga i brzina od 6m/min
Stalno brkate snagu i moment.
I jasno sam napisao da snaga ne moze da se dobije reduktorom.

Premotavanje pomenuo nisam.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

Da dobro je isprojektovano,meni je izgoreo motor pa mi je vikler predlozio trofazno da se premota,na to sam mislio.
U svakom slucaju mislim da je taj motor slab za pun kapacitet masine....
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

Drustvo evo kasnim jbg,nisam mogao da se bavim masinom ranije.
Ima nekog napretka odmah da kazem,na singerov predlog da zamenim mesta oprugama i da ih malo rastegnem,to sam i uradio
Sve 4 opruge su iste tvrdoce od prilike,rastegao sam sve cetiri,i odmah je provukla krace parce daske,medjutim svaki sledeci put je to islo malo teze i traljavo,sve uz moju pomoc
Probao sam na kraju dasku od 1.5 m 2cm debljine,to nije htela uopste da vuce bez pomoci
Okacicu i video i neku sliku
Izgleda da su opruge u pitanju,sad da nadjem jace,da li bih dobio nesto,i bojim se kad bi nasao neke jake da ne puknu oni coskovi sa gornjih strana opruga,ono je neka legura aluminijuma,kada sam ukucavao one civije ziv nisam bio da ne pukne ceo cosak,mogao bih da je bacim posle
--------------------------- spojene poruke


https://vimeo.com/manage/videos/648085268
Attachments
20211120_154337.jpg
20211120_154719.jpg
20211120_154652.jpg
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

Taj ulazni valjak je toliko tup da nece nikad moci vuci,cak ni sa jakim federima.
Ako stavis jace federe mozdaa ce za nijansu biti bolje ali sistem makaza za plocu dihta ima da trpi prilican pritisak i onda ce ujedati dosta dasku...

Znaci,jedini nacin je da se ulazni valjak naostri pod uglom ili da se napravi novi...

Masina i sklop za vucu ima snage ali fali GRIP
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

singer wrote: 21 Nov 2021 11:20 Taj ulazni valjak je toliko tup da nece nikad moci vuci,cak ni sa jakim federima.
Ako stavis jace federe mozdaa ce za nijansu biti bolje ali sistem makaza za plocu dihta ima da trpi prilican pritisak i onda ce ujedati dosta dasku...
Makaze su sad toliko napete da jedva dasku gurnem pod valjak,a talasi po dasci su vec tu
Znaci moram metalostrugara da jurim,da se nazubi taj valjak ako moze,i ja sam u startu sumnjao u opruge i vucni valjak
Nista javljam sta sam uradio..
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by singer »

Da nazalost,to je jedino resenje...

Posle toga ce vuci dasku kao mutavo.
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

Zdravo drugovi borci,zavrsila se najzad misterija sa dihtom,red je da vas obavestim sta se izdesavalo,a i svi drugi koji nalete na ovakav problem da znaju gde da traze moguce resenje.
Da kazem samo da mi u zivotu neka masina alat nije ovoliko pojela dzigericu
Nosio sam kod strugara vucni valjak da se nareze,zaboravio sam kako se tacno zove operacija na strugu,ali je vrlo prosto ,za 10 min se dobije bukvalno nov vucni valjak
Okacicu i slike i 2 videa

Juce sam sve montirao ponovo,pustio dasku i opet ista stvar sa poskakivanjem valjaka,malo bolje vuce ali nema nekog napretka.Namazao sam sa tovatnom mascu plocu dihta i opet isto,malo bolje vuce,zastaje poskakuju valjci..hteo sam brusilicu da palim..
Danas sam polirao plocu dihta pola dana,misleci da je ona deo glavnog problema

Medjutim danas pritisnem od muke spaner lancanika i pocne diht da vuce kako treba,tacnije opruga spanera je mnogo slaba,videcete na drugom videu,naci cu jacu oprugu i problem ce biti resen
Maricaiivica me pitao u vezi spanera u pocetnim postovima,gde sam mu odgovorio da sam vec pritiskao spaner bez rezultata nekog

Izgleda da kombinacija nazubljenog valjka,do besvesti ispolirane ploce i manji pritisak na spaner sada daje ono sto treba
20220121_090621.jpg
20220121_090726.jpg
20220121_090730.jpg
zozo
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 12 Nov 2021 15:24
Location: Beograd

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by zozo »

pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by pebas »

zozo wrote: 22 Jan 2022 19:48 Medjutim danas pritisnem od muke spaner lancanika i pocne diht da vuce kako treba...
Brate...sta reci?! :eek: Bez muke nema nauke. Potvrđeno.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Mio standard diht ne vuce

Post by maricaiivica »

Mislim da ni tovatna mast nije idealan izbor. Nekako je lepljiva suvise, a i nahvatace svasta. . Mislim da su bolji izbor ulja, nafta ili cak silikonski sprejevi.
Post Reply