Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
UraharaZR
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 20 Jan 2020 12:57
Location: Zrenjanin

Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by UraharaZR »

Pozdrav majstori i hobisti!
Dobio sam na poklon stoni cirkular, ručne izrade, ali stabilan, čvrst, u vinklu što bi se reklo (pregledano je sa tri vinkle da li je list u odnosu na ploču pod uglom od 90 stepeni).
Čovek koji mi ga je poklonio je sentimentalno vezan za njega, jer je mašinu napravio njegov otac koji je preminuo pre nekoliko godina, ali je od tada mašina samo propadala u radionici.
Pozdravio se samnom i cirkularom uz reči: "Napravi ga da mu opet čujem zvuk".

Image

Hoću da sredim ovo čudo. Ima svoje mane, ali bolje i takav, nego da ga nemam :)

Image

Ono u šta se razumem je poliranje, i koliko moje mogućnosti dozvoljavaju sam sredio ploču.

E sad, slabije se razumem u elektriku, ali znam da koristim Google. Međutim, oko struje ne bih da pravim greške, a prva prepreka na koju sam naleteo je to što na motoru piše da je trofazan, a kabel koji iz njega izlazi ima četiri žice - crnu, braon, plavu i žuto-zelenu, što mi pravi priličnu zabunu u identifikaciji "jel trofazan ili monofazan kabel", jer koliko sam ja uspeo da pronađem, trofazni kablovi imaju 5 žica/žila, monofazni 3, zar ne?

Koji kabel da tražim u radnji, koji utikač?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by mbole »

Ne postoji trofazni kabl, postoji samo trofazni potrosac :)
To sto je uobicajeno da zovu u trgovini torfaznim kablom je samo za jendu specificnu namenu, fakat najcescu.

Cetvrta zuto zelena zica je uzemljenje.
Trofaznom motoru ne treba nula, to jest peta zica.
Ali ti treba trofazni osigurac, to jest osigurac kod koga ako bilo koja od faza napravi problem on prekida sve tri. U suprotnom, imas oko dve sekunde da ugasis motor pre nego sto pregori.

I jos jedna jaaaaaako bitna stvar.
Smer okretanja trofaznog motora zavisi od toga kojim su redosledom spojene faze na njega.
Posto to u 99% slucajeva nemas pojma kako je to izvedeno kod tebe, to jest koja je od njih koja (R S T, il L1, L2, L3...), pre nego sto ga prvi put ukljucis, OBAVEZNO skini kais koji ide sa motora na cirkular.
Posto je sansa 50-50% da potrefis pogresan ili ispravan redosled faza, pa samim tim i smer okretanja.
A ne zelis da se cirkular zavrti unazad, i eventualno zbog toga otpusti maticu koja drzi list :)

Prikljuci, vidi jel se okrece na pravu stranu, ako da super, ako ne zameni mesta bilo kojm dvema fazama.
User avatar
UraharaZR
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 20 Jan 2020 12:57
Location: Zrenjanin

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by UraharaZR »

Sreća moja pa je kabel još uvek prikačen na kutiju pa ne moram da pogađam koja žila gde ide :)


Image


Problem je što na drugom kraju nema utikača, a ne znam koji trebam da tražim u prodavnici.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by BR »

Utikac trazis prema prikljucku koji imas na zidu. Ili kucni, sporetski :D, ili industrijski koji ima toplu preporuku za radionicu cak i ako treba da promenis uticnicu na zidu.

Preporuka bi bila i da pre motora vezes zastitnu sklopku, koja automatski iskljucuje motor ako nesto nije u redu, recimo ode faza. Nisu preterano skupe, reda desetak eura, ali su jako korisne, i debelo stede novac na kraju. Takodje mogu da se koriste i kao prekidac, a dodatna pogodnost je sto su u najvecem broju slucajeva zgodne za razne improvizacije bezbednosnih prekidaca za razliku od rotacionih.
User avatar
UraharaZR
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 20 Jan 2020 12:57
Location: Zrenjanin

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by UraharaZR »

Monofazna je utičnica, ali je kabel koji ide u nju sa 4 žile, samo što je braon žila dosta kratka i iza pa se ne vidi na slici.

Image

Može slike ili još bolje linkovi za utikač i zaštitnu sklopku koje bi trebalo da kupim :) ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by mbole »

Sve i da si imao standardnu trofaznu uticnicu, i dalje nemas pojma kako su faze spojene na nju.
Jednostavno u kucnim instalacijama to nije bitno, niti elektricari koji rad ekucne instalacije vode racuna o tome.
Tako da i dalje obavezno prvo probas sa skinutim kaisem.

To sto imas kabl sa 4 zice takodje ne znaci da je na drugom kraju taj kabl spojen na tri faze i nulu.
Ako se vec ne razumes... nadji nekog elektricara da ti to isproverava
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by BR »

Monofazna uticnica koja se spoji na 3 faze je najbolji nacin da se kad tad u nekom uredjaju izabere papa, pa da izadje beli dim, ako se to isto ne desi i sa operaterom.

Za utiikac, preporuka recimo za ovako nesto, ip44 ako nije vlazan podrum, mada opet, nema razloga osim neke ustede da se ne ide na IP67.

Image

Ova je cetvoropolna, tri faze i masa. Ako imas p zica, ide model sa 5 kontakata.

I da se pridruzim Boletu, nadji elektricara koji zna da iskontrolise sve od razvodnog oprmana do rradionice. Ne priucenog komsiju, nego elektricara, mnogo manje su sanse za izbor pape.
User avatar
UraharaZR
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 20 Jan 2020 12:57
Location: Zrenjanin

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by UraharaZR »

Mislim da će tako biti najbolje, iako će biti potrebno vreme naći električara. Hvala na savetima, za koji dan se javim sa update-om radne akcije :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by maricaiivica »

Imas li ti trofaznu struju tu gde si planirao da koristis cirkular?
Trofazne uticnice su obicno
https://www.google.com/search?q=trofazn ... RgzFrZxwgM
Ako nemas, nista od posla. Moraces da dovlacis kabl od nekuda.
Ako imas, treba ti viljuska za ovo ili jos bolje ona koju je BR okacio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by mbole »

Taj cetvorozilni koji ima, dolazi od nekud.
Vrv sa razvodne table, a to je dovolno.
Sad kako je povezan.. elektricar
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by maricaiivica »

Povezan je na fazu i nulu, toliko vidimo.
Kako tu planira da nesto radi, trebace mu i monofazna struja.
Cekamo razvoj...
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by DataS »

BR je postavio sliku utikača, a na zid stavi odgovarajuću nadzidnu utičnicu.
Kod ovih industrijskih utičnica i utikača moraš ih upariti za određenu struju, npr 16A moraju da budu i utičnica i utikač. Znatno bolje rešenje od klasične trofazne utičnice.
Image
Pošto imaš četiri žice, treba proveriti da li kabl ide do table ili iz neke razvodne kutije. Ako je drugi kraj u tabli, pod uslovom da imaš trofazni priključak u kući, ove četiri žice su dovoljne da ne moraš da menjaš kabl.
User avatar
UraharaZR
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 20 Jan 2020 12:57
Location: Zrenjanin

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by UraharaZR »

Pa, evo apdejta situacije posle jučerašnje posete električara.

Nemam nigde u radionici ni jedan trofazni kabel, a kutija sa strujom je udaljena 20 metara od radionice. 20 metara trofaznog kabla + kanalice =Ouch :)
Takođe, motor ne može da se pretvori u monofazni jer je (sad sam već zaboravio šta i kako tačno) 320/660 ili kako već. Double ouch :cukcuk:

Jedino smisleno rešenje je sledeće - da skinem ovaj motor, prodam ga, kupim monofazni i prikačim na postolje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by mbole »

5x4 kabl je 320 din metar
6400 din za 20m
Pa vise ce da te kosta motor...
20m kanalica 16x16 je jos reda 1500 din
A time si trajno resio problem ne samo te masine nego svega sto sutra pozelis da prikljucis

Drugo... to sto nemas klasican petozilni trofazni kabl u radinoici, ne znaci da ne mozes da teras trofazni motor.
Taj cetvorozilni koji si pomenuo, dolazi od nekud.
Ako dolazi od razvodne kutije... eto ti kabla koji je dovoljan za motor. Trofaznom motoru ne treba nula. Samo se preveze tri zile na tri faze, i cetvrta na uzemljenje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Osposobimo stoni cirkular kućne proizvodnje

Post by maricaiivica »

Kad je mbole vec poceo da budzi...
3x1,5 kosta 67 din/met, 1350 din za 20 metara.
Za nulu bi bio vise nego dovoljan :D
Post Reply