Elektricno rucno rende

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Elektricno rucno rende

Post by drBouz »

Nesto kontam da si kupim el. rucno rende. Posto za ove neke moje tripove, onako bas skrnavo oguljeno drvo, tipa losim rucnim rendetom oguljeno - je sasvim super. Tipa, za 90 stepeni me boli oko 90 ushiju, iako imam samo dva :) itd - ali ima ponesto recimo sto ce da bude i osmirglano. I onda kapiram da mi je tu zgodnije da poravnam el.rendetom, nego da ga gulim smirglom, ili nosim kod nekog posto nemam abrichter, ni uslove da ga imam, trenutno, i sad kontam eventualno da kupim neko elektricno.
Koliko vidim krsevi oni bas vrlo kineski su 50ak plus minus jura, makita je 150ak, tu negde izmedju ima neki zeleni bosch.
Dakle pitanje bi bilo da li uzeti taj zeleni bosch, ili ne uzeti nista, posto mi je trenutno malo mnogo za tolicno kolicno ce da se koristi da uzmem tu makitu.
U smislu da mi se javlja da su villageri i ostali parksajdovi u principu bas onako bacanje para, cak i za vrlo neozbiljan i lelemudanski rad - kakav moj, realno jeste.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd sad.. Elektricno rucno rende je jedna misticna tema, koja se kod nas vrlo povrsno uzima u obzir. A sustin a je poprilicno drugacija. Na zaost, kao i umnogo cemu drugom, pobedila je teletabis opcija, primitivnost do daske, pa je danas ogromna vecina trzista prilagodjena koriscenju na najgrublji moguci nacin.

Gotovo sve masine danas, od najjeftinijih do gotovo najskupljih, koriste TCT nozeve. sa taakvim nozem, moguce je samo osnovno koriscenje, za najgrublju obradu, a kvalitet obradjene povrsine nije na najvisem nivou, cak i u specificnim slucajevima, na vrlo skupim masinama. Jedina prednpost je sto kilavu ostrinu drze do besvesti, pa moze sa masinom da se udara koliko hoces.

da bi elektriicno rucno rende moglo da se iole ozbiljnije i naprednije kosrtisti, noz mora da bude od HSS. trenutno na trzistu postoji samo jedan takav model, Makita 1911. Glavna prednost je sto HSS noz moze da se ostri, ali i da se na njemu primenjuju svi trikovi se klasicnog rucnog rendeta, tj chamber i slicne igrarije, koje omogucavaju da se saa takvim rendetom predje na jointer kod ravnanja vvelikih povisiuna, sto je brat brau, 60% posla.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa meni u principu treba za bas grubu obradu. Znaci, figurativno, da imam vremena, bukvalno bi krovnu onu letvu 3x5 ili gredicu/staflu 5x8 "obradio" rucnim nozicem onim kojim koljem slaninu i paradajz, u retkim situacijama kad nadjem korektan paradajz, je l'. Znaci taj/takav izgled bi mi bio skroz ok. I to ne ja, koji imam koliko toliko jaku ruku, i odlicnu finu motoriku saka/ruku i td. - nego fazon kad bi dao klincu od 10godina britvicu, i gredicu i kazes mu evo momcino, zezaj se, -ovo sto je na dodir grubo - to treba lepo da ogulis. Sad, da ne objasnjavam moje neke zivotne filozofije, i pristup raznoraznim konceptima (mislim, mogu i to, ali ne znam da li to zelimo :) :) )
Znaci pitanje bi bilo vise onako - e drugari, za nista-picanjenje-rad - da li mi je o.k. zeleni bosch, koji je red velicine nesto ispod sto novaca, posto one za 40 novaca necu, posto sam prilicno ubedjen da takav alat ne moze da valja, i da je bas bacanje para -cak i za to moje, vrlo amatersko-hobisticko koriscenje. -ili ipak mora da se kupi nesto skuplje (kao pomenuta makita, za skoro duplo love u odnosu na taj zeleni bosch.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda da pogledas ovako nesto: https://www.kupujemprodajem.com/alati-i ... /119963730
Ili obigras Bubanj potok subotom, ili jos malo potrazis po KP...

Taj stari B&D je sasvim OK naprava, 25 ajvara nije ti ni mnogo zao ako ne ispunjava ono sto si hteo...

A onda zakljucis dal ti to ustvari treba, pa se odlucujes za vecu investiciju.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da, ima i taj pravac razmisljanja. Evo mi ga ovde gde sam sad bas jedan b/d fen onaj za skidanje farbe - paaa, bogaoca je radio dok sam stampao majice, u principu je k'o posle 2 dana koriscenja. ('ocu da kazem da nije los, doduse, kupljen je poodavno, moguce da je tad ta cenovna klasa alata bila blize onome sto je danas za stepenik-dva skuplje).
Pogledah i ovaj sto je BR spomenuo - tu kintu vec ne bi sad bas za moju zajebavanciju pljunuo - nekako mi je sistem vrednosti i odnos prema lovi postavljen tako da toliko love (red velicine 350 euronovcanica) bih eventualno izdvojio samo ako taj, pa makar i hobi donosi lovu. (Kao sto recimo sada nema sanse da bih pljunuo 3-5 soma za instrument, al' kad sam krljao svirke, imao sam 5 "srednjih". Doduse, instrumenti su specificna stvar, pa moze da se desi i da bas bas jeftin instrument zvuci vrhunski, a i da bas bas skup zvuci k'o kanta - cak i u rukama mandusica vuka).
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Elektricno rucno rende

Post by drBouz »

Nesto kasnije (cisto zato sto je proradio forum :) ) - kupio sam plavi mali bosch za stotinak i nesto euronovaca. Cak sam i oljustio jednu gredicu/staflu. -koliko vidim, ako se nema odvodjenje suskice/usisavanje - usis vazduha u masinu konstrukciono nije dobro (po meni) postavljen - srkne suskice posto su jedno do drugog. (a ja se zezam "pod orajem"). Kapiram da cu joj staviti hirursku masku, taman da je zastitim i od kasljanja, i od kovida :) :)
U smislu da nisam imao nikakvu ranije - moj prvi utisak je - "gle-radi" :)
Post Reply