Podmazivanje

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Podmazivanje

Post by LepoJeBitiFin »

Posle 19 god od kupovine odlučio da otvorim ovu BOSCH mašinu i očistim od strugotine i prašine koja se vremenom nakupila jer radim najviše sa ivericom i drvetom . S tim u vezi i pitanje : vidim da se ova crvena mast usled rada razbacana okolo , da li treba nešto dodavati ili da ostavim ovako ?https://i.imgur.com/mE93iuE.jpg

hmm , prvi put da sa aplikacijom Quickimgur ne uspevam direktno sa mobilnog da prebacim fotografiju na neki od foruma ?

Ajd sad ovako peske
Image
Last edited by LepoJeBitiFin on 22 Apr 2021 17:39, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pocisti to malo pa napuni lepo nekom pristojnom mascu
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nakon prvih par sati rada je izgledalo ovako. Ako je izdržala 19 godina, izdržati će još toliko. Dok radi, ne diraj. Ni u uputama ne piše da je otvaraš, zašto ideš kontra uputa?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta crvena mast je obicno bas kvalitetna.

U tom delu, gde je reduktor, ne bi smelo da prasina uopste moze da udje, tako da ocekujem da mast nije kontaminirana prasinom, a koliko vidim sa slike i nije (ne moze se bas sa sigurnoscu reci gledajuci sliku, ovo na donjoj ivici i donjem srafu deluje kao da je upalo prilikom rastavljanja).
Dve opcije:
1. rasturi jos malo, operi ono sto se nalazi na samim zupcanicima, i ponovo razmazi ovu mast koja je ostala po ivicama (ove dve "grudve" uz gornju ivicu), izgleda kao da je juce stavljena.
2. zatvori i ne diraj... ako nije pokvareno.. ne popravljaj :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Bilo je strugotine Image Image

Koliko sam mogao da pridjem obrisao sam prasinu i malo bolje rasporedio pomenutu mast .

Interesantno da je ova bosch busilica mala a teska odlicno radi iako na plocici pise mad in . . .Image
Last edited by LepoJeBitiFin on 23 Apr 2021 09:53, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sto se vidi piljevine je gotovo sigurno upalo dok je rastavljana.
Pogledaj slikicu desne polovine kucista. Piljevinu imas samo na strani ka motoru, na strani reduktora je nema.
Na ovoj vecoj slici, na tankom zupcaniku koji je na osovini motora, je ustvari ono sto je palo sa desne polovine i nosaca lezaja, ili je i to na nosacu ustvari isto sa desne polovine.

Prosto receno... taj deo sa reduktorom je potpuno zatvoren i odvojen od dela u kome je motor.

Puno toga se pravi u Maleziji. I nista mu ne fali. Recimo jedan od najvecih pogona u kojima Intel pravi procesore je upravo u Maleziji.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Pazio sam prilikom otvaranja , strugotinu sam i ranije primetio kroz ove otvore . Image , verovatno je tuda i upadala
Tokom rada nije moguce da udje jer postoji strujanje vazduha ka spolja ali tokom vremena i stajanjem u radionici . . .Image

Da li firme ( bar ove brendirane ) predvidjaju neko periodicno podmazivanje ovakvih stvari ili je to fabricki zapakovano

pa koliko traje traje ?
Last edited by LepoJeBitiFin on 23 Apr 2021 11:07, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Mislim da je ovo drugo. Niko od njih, manje vise, ne predvidja odrzavanje/produzavanje trajnosti proizvoda i t.d. - nego "evo imamo nov model - nema veze sto je isti - dodjite kupite".
Inace to sto je nesto made in kosooki - pa molim lepo. Ja bio u chini godinu ipo u gradu Shenzhenu - eto svako od nas ima u kuci ponesto sto je pravljeno bas u tom gradu, vrlo verovatno u firmi foxconn, ili tu po gradu vec. -mislim, rade i eplovi, i pisjevi k'o zmajovi - a brat kinez napravio. oni (za sada) tu i tamo ne umeju da izmisle sami, i tu i tamo bas onako vrhunski picanski rad - to isto ne umeju, a da bude razumna cena recimo. Ali sve ono sto je dostupno nama prostim smrtnicima - vala umeju da naprave.
Mislim da imam vise kojecega po kuci made in malaysia, i da ono sto se ne koristi, ne koristi se zato sto je (ikada) krepalo, nego zato sto ga je tipa vreme pregazilo.
Meni recimo sa slika deluje da su stavili neku kvalitetnu mast - koja se jos nije rasusila.
regularan tip skroz
Post Reply