Makita 2012NB ili Metabo DH 330

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Makita 2012NB ili Metabo DH 330

Post by leruman »

Pozdrav

Ako bi morali da birate od ove dve masine, koju bi ste odabrali?

Imam Makita alat i kvaltiete je dobar, ali sam citao u nekim temama da kvalitet koji dolazi u kod nije vise sto je bio. Naravno i cena je uvek veca. Takodje imam ger Metabo koji se prilicno dobro pokazao u nekom redu pocetnika ko sto sam ja. Recimo da cena odgovara kvaliteetu koji sam dobio.

Karakteristike su manje vise slicne za obe masine, jedino je Makita skuplja za oko oko 150 eura. Pitanje je da li vredi ta razlika u ceni ? Koiliko vidim, princip rada obe masine je isti, tako da ne verujem da tu ima neke znacajne razlike da jedna ima nesto tehnicki bolje reseno od druge.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Makitu 2012 koristim barem 5 godina, metaba sam video kod drugih. da treba da kupim nesto tako, bez razmisljanja bi opet uzeo makitu.

Generalno, obe masine su prilicno slicne. makita je stari model, koji je na trzistyu godinama, i proverena je koliko to moze da bude. Moja je made in china, no identicna je sa drugim, koje nisu made in china. Ako pogledas na gradilista, sto je i osnovna namena takvih masina, naci ces mnogo vise Makita nego metaba. nozeva za Makitu ima na svakom cosku maltene, nisam sigiuran kakva je situacija za Metabo, a dodatno, za Makitu je moguce kupiti i konverziju za promenjive nozeve.

Moja makita je vukla kroz sebe sve i svasta, bez problema. I 2m dugacka kolica, sa talpom na vrhu, i sekla je sve bez problema. Snipe je problem, tj ujedanje daske na kraju, i tu moras da izvodis kerefeke da bi ga zaobisao.

Sa druge strane, Metabo je pravljen da bi izgledao atraktivnioji od Makite i uzeo rzisni deo. Motor je jaci taman za pacije jaje, ima polugu koja navodno zakljucvava glavu i izbegava snipe, no opet imas jednak snipe. nisam previse zagledao, no mislim da znam zasto se to desava, a glavni uzrok je konstrukcija kocnice, koja je takva da bude tu radi reklame, a ne da radi.

Dodatno, ima prituzbi i na metabove nozeve i drzace, koji znaju da se pokrive ako ih preopteretis, i seces predebelo. Takvih prica nema za makitu.

Sve u svemu, dovoljno razloga za Makitu. Dodatno, moje iskustvo sa Metyabom je da su skoncentrisani na izvlacenje para, i minimizovanje onoga sto isporuce. Dovoljno je videti sta su uradili sa hC 260, u odnosu dok je bila pod Electra Bexckum brendom.

I na kraju, razmisli o jos jednoj stvari ako imas prostora. Za novac koji ces dati za Makitu, mozes da uzmes polovni HC260, EB, koji je mnogo vise masine.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Tesko da cu taj EB da nadjem u dobrom stanju kod nas.

Nasao sam kity 635 na oglasima, za 750 eura a deluje da bi moralo malo da se sredi. To je je klasa EB, samo sto je manja sitina , 636 je 260. Ta cena od 750 eura je prevelika ili ne za pvak model?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U zadnjih recimo 6 meseci, video sam 2 puta EB u prilicno dobrom stanju, i jedan Metabo, ali iz ranih serija. Svi su bili ispod 800 eura. jedan sam uzeo, potpuno nov, nikad koriscen, za 800.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Uz dosta strpljenja, može da se nađe i u dobrom stanju i po dobroj ceni.
Pre 5-6 godina kupio HC260 stariji model, ali u odličnom stanju. Na KP bila cena 300 EUR, uz malo cenkanja spustio na 250 EUR :skratta:.
Jedan nož malo oštećen i u transportu pukla jedna plastika. Nabavljeni kvalitetni noževi
Oglas dat prvi dan nove godine, odmah okrenuo telefonom vlasnika, bez razmišljanja seo u kola i otišao po mašinu. Tada mi nije trebala, par puta je upalio, nešto malo odradio sa njom. Sad je došla na red da se koristi više, pa predstoji čišćenje i podešavanje, sitne popravke.
Last edited by DataS on 23 Mar 2021 18:35, edited 1 time in total.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala na informacijama, nadam se u sledecih nekoliko meseci da se tako nesto pojavi na oglasima.

Osim KP, gde obicno trazite ovakve masine. Ima li nekih prodavaca koji se toliko ne oglasavaju, a da mozda uvoze ovakve masine. Moze i na PP neki kontakt.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Da dopunim samog sebe. Nasao ovu masinu za oko 850 eura. . Samo nigde nisam mogao da nadjem neki review ove masine , barem ne pod tim imenom.

Ima li neko iskustva sa tom masinon? Za te pare deluje kao odlicna kupovina. Meni u pirincipu treba diht i abrihter, ali i ostale operacije mogu da se iskoriste

Model je WOMAX RWM-392F1 , slika dodata

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ovo je masina za modelare :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Misliš zbog dimenzija obrade? Ili da je los kvalitet izrade?

Po dimenzijma za neke sitnije stvari bi trebala da je ok
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

HUH, jednom sam ovo video, pa se upasio. Izgleda kao da ga je pravio neko ko obicno vari nastavke za motokultivator, a sa obzirom na isksutva sa nalepnicom, najverevatnije je to i slucaj.

Ja bih to zaobisao u sirokom luku. Izmedju toga i EB ili Makite 2012 razlika ko nebo i zemlja. Ovo je jeftiniji ekvivalent osjeckog Mio standarda, odlican da se okruni kukuruz, ili napravi trazba, ali za nesto finije, nisam bas siguran. Mnogo veci problem je sto je najcesce i vrlo opasno, jer se o bezbednosti na radu ne razmislja.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Lose napravljeno,glibavo,glindjavo,kao igracka :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Vidi, apropo tih hobi masina.

Prvo i EB i kity su hobi masine, u prevodu moras mnogo pazljivo da radis sa njima da bi sluzile. Alu ploce, jadni nozevi, lagane. Kity 635 za 750e je bacanje para, ludilo mozga, za te pare krecu ozbiljne livene masine. Ja sam ore neki dan prodao moj kity 635 u solidnom stanju za 450e, prodao sam ga za pola sata posle postavljanja oglasa.

Te zasibne dihtove sam probao i jedan i drugi, ok je to, radi posao ali nisam odusevljen. MAlo je falilo da kupim metaba, srecom ne uzeh.

Posle svih probavanja, ja sam zakljucio jedno. Necu da kupujem nikakvu hobi masinu tog tipa, prosto skupe su a ne pruzaju mnogo, osim mobilnosti.

Pratio sam oglase i uzeo liveni diht abrihter starije proizvodnje, i ne mogu da verujem koji je to preporod posle kity-a.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala svima na informacijama.

Ma znam da su te masine losijeg kvaliteta i da nece bas da rade kako bi trebalo. Imam ja veliki liveni dih koji se nadam da sredim, o cemu sam vec i pitao neka pitanja . Ali zbog posla to ide veoma sporo. Zato sam i gledao da nadjem neki manju masinu do 300 mm koja moze da se koristi za manje poslove. Da ne koristim bazuku da ubijem komarca ...

Proslog leta sam uzao scehpapch od 250 mm, sto se pokazalo kao bacanje para. Imao sam srece da je taj komad bio dobrog kvaliteta, ali opet je slab sve od lima

Nasao sam ja kity 635 za 400 ali je oglas nestao za dan .. Praticu oglase pa cemo videti sta ce se pojaviti.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

dodatni problem je sto je kod nas trziste izdvojeno od bilo cega normalnog, pa su i cene za sve vrlo visoke. Dodatno i svuda u svetu je sve manje normalno konstruisanih masina, nego se ide na izmisljotine.

Juce otvorim Dictum, i nadjem dva modela malog abrihtera, i jedan diht, porenosini, koji su konstruisano kako treba da se konstruisu masine(jeftine) , i dodatno imaju glave sa izmenljivim plocicama. Pri tome su cene na nivou ispod naseg, sve sa tim segmentnim glavama.

Kity 635 je ozbiljan problem za odrzavanje, zbog nacina na koji je konstruisan. Svaki servis, pa makar i promena lezajeva je jako komplikovana, i zahteva rasklapanje maltene cele masine.

Stari Elektra Beckumi su bolji od Metaba, manje su uprosceni, i manje se stedelo. Metabo je na sve strane opremljen sigurnosnim elementima, ali je glavna konstrukcija jeftinija.

No obe verzije su daleko prostije za odrzavanje od Kitija. Kojio je mozda malo cvrsci, ali i to je diskutabilno.
Post Reply