Saveti u vezi stubne bušilice i procesa preciznog bušenja

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Saveti u vezi stubne bušilice i procesa preciznog bušenja

Post by žutokljunac »

Pozdrav svima na Forumu i veliko poštovanje. Nije foliranje i uvlačenje ali ovo je jedan od boljih foruma, pa se nadam da ćete me posavetovati. Nisam stolar, ali jednostavno ne postoji drugo mesto gde dolazi toliko majstora koji znaju posao, pa sam rešio da postavim nekoliko pitanja.
Bušim razno kamenje i kristale za zlatare i potrebna mi je velika preciznost izbušene rupe. Recimo na stoti deo milimetra. Rupe su prečnika oko 2.0 mm. Naime, koristim stubnu bušilicu Proxxon model TBH da specijalnim dodatkom umesto klasičnog futera. Pošto se radi o kamenju velike tvrdoće ( oko 8 po Mosovoj skali ), koje je krhko, a potrebna mi je velika preciznost, koristim specijane dijamantske burgije kroz čiju sredinu ide voda koja hladi pri bušenju. Koristim burgije sa jako sitnim dijamantskim zrnom, medjutim sve to ne pomaže jer kada pogledam kroz mikroskop ivice rupe budu iskrzane. Dakle, bukvalno samo taknem kamen burgijom, ne koristim skoro nikakav pritisak, koristim burgije sa vodjenim hladjenjem, na busilicu mi je ugradjen regulator brzine, tako da namestim brč obrataj oko 600 min ( RPM ) i opet ne mogu da provalim u čemu je stvar. Nekada se desi da rupa bude savrseno izbušena, ali jako, jako, retko.
Sada sam rešio sledeće. Naručio sam najprecizniji mogući futer iz USA, konkretno Llambrich high precision https://www.youtube.com/watch?v=8DaebSS0Kj0 i ideja mi je da umesto tih specijanih burgija kroz cije jezgro ide voda, koristim stomatoloska stvrdla najvece moguc finoce dijamantskog zrna i da naravno hladim tako sto cu prskati vodom. Potreban mi je i sto koji bi maksimalno smanjio vibracije, bušilica koja minimalno baca na konusu, vrhunski futer i stomatolosko stvrdlo velike finoce dijamantskog zrna ) to su ona sa belim prstenom, ali niko zivi nema ta, već sam nabavio sa zutim prstenom i to jedva ).
Da li bi neko mogao da me posavetuje koja bušilica mi je potreba, Našao sam ove podatke za klasične bušilice: " YUS za stubne busilice je bio 0.015 na konusu, i 0.02 na 100mm od njega, kada je u njega zakacn precizni merni konus. Standard je definisao i upravnost stola koja j takodje vrlo bitna, maksimalno odstupanje je bilo 0.05 mm upravno na osu stola na rastojanju 150 mm od tack u kojoj konus dodiruje sto, u pravcu stub osovina, i 0.08 u pavcu upravnom na prethodni. "

Koju bušilicu da nabavim, kakav sto mi treba, itd.
Znam da nije iz stolarske struke, ali takodje znam da majstoru mnogo više znaju od ovih teoretičara sa fakulteteta. Koliko sam shvatio, drvena ploca za sto mi ne radi posao, jer vec imam masivan drveni sto sa debljinom ploce od 6 cm, ali osetim vibracije kada ga pridrzavam i ukljucim bušilicu.
Last edited by žutokljunac on 07 Mar 2021 13:11, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Za tog Proxxon-a nigde nisam našao koliko je bacanje osovine na koju ide futer, koliki su zazori u ležajevima, ...
Proxxon je "alat" za modelare, većinom, i nisam baš siguran u njegovu preciznost.
Ako ti treba precizna "stubna", a vertikalni hod za tvoje zahteve nije veliki, moje je mišljenje da bi trebalo da se potrudiš da sam isprojektuješ to što ti jepotrebno.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja prvo nisam siguran za broj obrtaja.
Meni tih 600 obrtaja deluje brzo za ulazak u materijal.
Verujem da si vec primenio, ali da nepomenem, bitno je da sto podignes sto vise i da hod busilice bude sto manji, kako bi imao sto manje bacanja.
Napravi jedan snimak ili par fotografija, kada budes radio, mozda nesto primetimo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se sto se Proxona tice, to nije precizna busilica, niti je pravljena da zadovolji takve zahteve.

No, sve mi se cini da problem koji imas potice od burgija koje koristis, ako su to one koje imaju dijamante nanesene i po spoljnom obodu. Burgija kojom busis treba da ima dijamante samo po celu, zato sto svako bocno opterecenje i secenje na jako krtom materijalu dovodi do loma, posto je to na kraju nacin kojim dijamanti i buse. Da nema dijamanata po spoljno. obodu, ne bi imao ni problem, posto ne bi postojalo bocno opterecenje koje dovodi do loma ivice.

A i brzine ako se dobro secam su debelo iznad 600 obrtaja, pogotovo za takve burgije, posto se busi abrazijom. Sve mi se cini da je prica bila o 5000 obrtaja, nikako 600.

Takodje, ne bih odustao ni od burgije koja se hladi kroz centar, p[osto je to mnogo bolje resenje za odvodjenje otpadaka iz reza od bilo koje bvarijante hladjenja spolja, pa cak i potapanja u tecbnost. Voda koja ide kroz burgiju ispiora svu strugotinu, i busenje je znatno cistije i preciznije.

Takodje, futer, sam po sebi nikada nije na nivou preciznosti glava sa steznim caurama, zbog svoje konstriukcije. Mozes u njega da ulozis koliko god hoces, princiop kosntrukcije je takav da ogranicava nivo preciznosti koji moze da se postigne.

E sad, ono sto mi nije jasno, cemu tolika preciznost busenja rupe. Kod startih zlatara, to nikada nije bio slucaj, busilo se iz ruke, sa alatom slicnim preslici, sa dijamantskom prasinom, fiksiranом kalafionijumu, ako se dobro secam, koji se vrteo u vodenom ( sad mi nesto to sumnjivo, da nije bio petrolej) kupartilu. A greskice, ako ih je bilo su bile deo dizajna.

Tako busene rupe su se koristile za lezajeve na preciznim instrumentima, na zalost, osoba koja se zezala sa time je preminula pre desetak godina, ali se i danas secam mirisa petroleja.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Meni isto prva misao je bila - da li smo sigurni za 600 obrtaja? *ograda: nisam nikada nista slicno radio, ali ako je materijal krt, kapiram da mora velika brzina. tipa kao kad prodjes po drvetu poprecno u odnosu na vlakna raspom i smirglom. Ono ostalo stvarno ne znam.
regularan tip skroz
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

Kao prvo, hvala svima koji su se javili da svojim savetima pripomognu. :tummenupp:

Ovo je sistem koji trenutno imam, s'tim sto sam kupio i Proxxonov koordinatni sto i + je na bušlicili postavljen regulator brzine.
https://www.youtube.com/watch?v=1SqxyomxHVU

Medjutim, ne mogu da dobijem visoku preciznost rupe, tj, ivica rupe, jer budu iskrzane, a traže mi da ivice budu oštre pošto se kod zlatara koristi lupa koja uvelicava 10x, a tu se vidi da su ivice iskrzane ( neko me je pitao šta će mi tolika preciznost, pa eto odgovora ).

Dobio sam ovaj futer: https://www.zoro.com/llambrich-usa-keyl ... /G3385611/

Drug mi je poslao iz USA kao poklon jer njemu godinama stoji u podrumu. Meni je to dobro doslo. Nije mi jos stigao ali u pitanju je futer sa unutrasnjim navojem a velicina je 5/16-24 incha, sto bi bilo oko 8mm ( koliko sam sracunao ). Takodje sam kupio i stomatoloska dijamantska glodala. Dva glavna pitanja su: koja je kvalitetna stubna bušilica za ovaj futer, to je prvo. Znam da mi dzaba futer ako buslica baca na osovini. Drugo pitanje je od cega da bude tabla stola na kome se busi. Koliko vidim,drvo nije najsrecnije resenje jer se osete vibracije i na samom stolu koliko god bila debjlina table. Od kog materijala da napravim sto da max ublazim vibracije?

@ BR - Ni ja ne želim da odustanem od ovog sistema, medjutim da bi voda ispirala prah koji se dobija bušenjem, mora da se buši pulsno, tj. da se ide gore dole i vadi burgija iz rupe. Pri tom vadjenju sama burgija iskrza ivice rupe.

Za sve koje su me savetovali da idem sa većom brzinom, to ne funkcioniše jer tek tada rupa bude skroz loša. Praktično ovde se ne buši već se materijal koji bušim pretvara u prašinu.

Sutra idem do radionice pa ću sve to da Vam slikam i postavim na Forum., da bude jasnije.
Last edited by žutokljunac on 07 Mar 2021 20:18, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Gusenje vibracija sto veca masa i krutost. Napravis sto od betona, i resen problem. Ili izidas dva bocna zida kao noge, pa odozgo plocu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bio sam ubedjen da znam koji je to proxxon, ali sam pogresio
Da li je ta iskrzana ivica na obodu cele rupe ili samo sa neke strane?
Da li je ona bas iskrzana ili je kao obrusena?
Da li ti je oslonac za materijal kao na youtube snimku koji si okacio?
Ima li veze krzotina sa povrsinom koju busis, u smislu da li je ravna povrsina ili talasasta i sl.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

BR wrote:Gusenje vibracija sto veca masa i krutost. Napravis sto od betona, i resen problem. Ili izidas dva bocna zida kao noge, pa odozgo plocu.
Hvala. I ja mislim da mi je to najpametnije rešenje. Nego baš gledam i ovi betonski stolovi mi nešto skupi. Mislio sam da je to nešto najjeftinije, a kostaju 250e.
maricaiivica wrote:Da li je ta iskrzana ivica na obodu cele rupe ili samo sa neke strane?
Da li je ona bas iskrzana ili je kao obrusena?
Image

Image


maricaiivica wrote:Ima li veze krzotina sa povrsinom koju busis, u smislu da li je ravna povrsina ili talasasta i sl.
Nema jer je površina koju bušim uvek ravna i postavljena je upravno u odnosu na burgiju.
maricaiivica wrote:Da li ti je oslonac za materijal kao na youtube snimku koji si okacio?
Koristim taj oslonac, s'tim da za svaki kamen pravim posebno ležište tako da nema pomeranja pri bušenju.

Pitanje svih pitanja, koju mi stubnu bušilicu preporučujete.
Last edited by žutokljunac on 08 Mar 2021 11:07, edited 1 time in total.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

Evo snimio sam klip. Merio sam komparaterom da vidite koliko baca. Nisam baš vičan ovome, tako da sam merio i na drugi način, tako što nisam upalio bušilicu već sam samo rukom rotirao osovine na koje ide remen. Kada sam uklučio bušilicu, na 1080 obrtaja je baš dosta bacala, ali kad sam smanjio broj obrtaja, mislim da je bacala oko 0.03 mm, mada nisam siguran koliko tačno baca. Kada rukom okrećem, pokazuje mi da baca 0.06 mm, ali nisam siguran da dobro merim, jer dovoljno je samo taknuti bušilcu da bi igla na komparateru bacala.

https://www.youtube.com/watch?v=sq5jOH9YTXQ

Iskreno, ništa mi više nije jasno.
Last edited by žutokljunac on 08 Mar 2021 17:25, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Futer koji ide na navoj... tesko da je precizan.
Jednostavno navoj ne moze da precizno pizicionira, pa se upravo zato koriste raznorazni konusi (MK, B...).
4 stote deklarisane max runout, i nije neki top rezultat.
Ko sto napisa BR... za high precision... samo caura.

I meni brzina deluje previse mala, upravo zbog toga sto se skida abrazijom.
Brusilice uvek rade na mnogo vecem broju obrtaja.

E sad... ta ivica zavisi od bas puno faktora, tipa abraziva, krupnoce, oblika "burgije" kako je abraziv nanet (ovo sto je BR pisao, samo na celu ili i po bokovima).
Slikaj tu "burgiju", kog je oblika vrh?

Merenje ti je lose, zato sto se ovaj cilindar na koji se prikljucuje voda, okrece. On mora da miruje isto kao sto miruje kada stvarno busis. Inace, imas bacanje od debalansa. Upravo zato ti je bacanje vece pri vecem broju obrtaja.
Kada okreces rukom, moras da okreces isto kao sto to radi sama busilica. Daklem okreces remenicu (ili sta vec imas unutra), a ne sam futer.
No.. ne lici da tu imas neko veliko bacanje tj da je to problem.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Problem koji imas uopste nije posledica bacanja burgije, nego toga sto burgija koju koristis reze i sa bocnih strana, a materijal je krt, i nema nikakav oslonac. Nema nikakve potrebe da kore burgija sece i sa bocnih strana, kada vec jednom celo prodje, jer rupa ne treba da se siri.

Sad, gde naci odgovarajucu burgiju je vec drugo pitanje.

Sto se merenja tice, besmisleno je meriti kada je komparater van stubne. Dobijas vece ocitavanje bacanja. Da bi merenje biolo tacno, komparater mora da stoji na stolu busilice, ako meris kada je ukljucena. Zato i dobijas ovako razniolika ocitavanja, posto je ocigledno da se mesa nekoliko frekvencija vibracije, pa u jednom trenutku ocitavas oduzimanje, a u drugom trenutku sabiranje amplitude.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tek sad videh da je komparater na stolu.
Ucinilo mi se da je vezan za spindlu, posto ova sipkica, verovatno granicnik dubine, stoji tacno preko njega, pa sam mislio da je za nju vezan.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Po ovim fotografijama, ja bi rekao i da materijal nije strogo upravan na alat, a mozda ni stabilan.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

Evo kako izgleda burgija. Naime, sastoji se iz dva dela, i kroz ovaj deo na kome su nanesena dijamantska zrna, provlaci se ovaj deo sa iglom. Naravno, bri bušenju baš ta sredina ne buši, tako da ostane jezgro. Ukoliko se kamen skroz, probuši, narqvno, jezgro ne ostane, ali govorim kada se zabuši do neke dubine, ostane jezgro

Image


Image

Image

Image


Image
Post Reply