Saveti u vezi stubne bušilice i procesa preciznog bušenja

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Taj abraziv sa strane ti i krza....o tome je BR pricao.

Znaci neadekvatna burgija....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo sam gledao sta i kako se radi u tom poslu...

Imam utisak da je osnovni problem u tome sto koliko god ti "nezno" pritiskao stubnom, to je i dalje preveliki pritisak pri inicijalnom kontaktu.
Koliko sam video, dosta njih busi tako sto kamen drze u ruci.

Ajde probaj... nista te ne kosta...
Stavi to kamence na neku mekanu podlogu, tipa sundjera, da izbacis taj inicijalni pritisak. Posle kad jednom prodjes povrsinu, vise pritisak nije problem.

Vidim da se bas takve "burgije" prodaju za tu namenu, nemoguce da nikom ne treba ostra ivica.
Bacanje mislim da nije problem, isuvise je malo da bi imalo uticaja.
User avatar
žutokljunac
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2015 06:10
Location: Beograd

Post by žutokljunac »

mbole wrote:Imam utisak da je osnovni problem u tome sto koliko god ti "nezno" pritiskao stubnom, to je i dalje preveliki pritisak pri inicijalnom kontaktu.
Koliko sam video, dosta njih busi tako sto kamen drze u ruci.

Ajde probaj... nista te ne kosta...
Stavi to kamence na neku mekanu podlogu, tipa sundjera, da izbacis taj inicijalni pritisak. Posle kad jednom prodjes povrsinu, vise pritisak nije problem.
Nema šanse da manje kamenčiće držim u ruci.
Problem nastaje kod jako tvrdog kamenja ( preko 8,5 po Mosovoj skali ), to su razne vrste sintetičkog kamenja, cirkoni, itd.
Primetio sam da mi burgija pleše kada bušim. Ne pleše stalno, ali ne znam zbog čega se to dešava. Da li je to zbog pritiska ( iako je trudim da bukvalno samo položim burgiju na povšinu ). Primetio sam da krene da pleše i kada burgija udje u materijal, odjedanput zapleše.
Last edited by žutokljunac on 13 Mar 2021 19:42, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Burgija plese zato sto je jako tanka, a relativno dugacka. Bez obzira na to sto se ti trudis da sto manje pritisnes, sa druge strane je opterecuje strugotina, a tiu tako malu silu ne primnetis na svojoj ruci preko celog prenosa. To moze da se resi skracenjem duzine burgije koji viri iz glave, ili kada bi nasao burgiju sa sto kracim delom precnika koji busisi, minimalno duzim od dubine rupe koju pravis, i saznatno debkljim telom nazad ka glavi. , sto bio sprecilo izvijanje. Ili time sto se burgija pusta da viri sto krace iz stezne glave, ali onda ne vidis sta radis.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam mislio bukvalno u ruci.
Koliko znam, zlatari za takve operacije sa sitnim materijalom koriste vosak kojim "prilepe" kamen za nekakvu dascicu ili bilo sta sto vec moze da se drzi.
Post Reply