Cime busiti nepravilne otvore?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
bobpp
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Post by bobpp »

Rupa je otprilike 50-60mm duzine i nekih 15-20mm sirine a dubina nemam pojma,recimo 2mm za poklopac-plocicu i mozda jos 10-15mm onog uzeg dela.Stvar je u tome sto nije uvek isto to sto se ugradjuje unutra pa bi bilo par mm na jednu ili drugu stranu.

Vecinu materijala mogu ukloniti vec busilicom,ono gde mi treba glodalica je samo da bi ivice bile ravne i da skine onih zadnjih mm ili dva.Posto mora biti precizno dremel iz ruke (bar iz moje ruke :) ) otpada a ne odgovara mi ni da pravim sablon za svaki komad pojedinacno.Ono sto trenutno mogu bez problema da uradim je rucno,turpijom i smirglom ali mi je potreban otprilike ceo radni dan da bih dobio zadovoljavajucu preciznost uklapanja...Pa bih ja to malo brze ali bez 1000e za glodalicu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dleto.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

BR wrote:kolika je ta manja serija? Za stvarno malu kolicinu, nema jeftinijeg resenja od dleta i cekica. Pretpostavljam da ti se dno rupe nece videti, tj bice necim pokriveno.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Glodalica se moze kupiti i za 50€ a carobni stapic jos nije izmisljen
User avatar
bobpp
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 21 Aug 2014 00:25
Location: Backa Palanka

Post by bobpp »

Stubna glodalica sa 3 ose? Najjeftinije sto sam nasao je ona Vomax od stotinak hiljada...Za 50e naravno rucna ali mi ne znaci za ovo sto sam zamislio - ona bi mi prakticno dosla samo kao motor ukoliko bih konstrukciju pravio sam.Mada je i to jedna od mogucnosti...

Dleto... pa dleto i moze i ne moze.Suvise mi je sitno a i mora biti precizno pa se ne bih usudio opusteno da mlatim :) tako da bih morao veoma polako i na kraju opet zavrsio sa turpijom.Ukrasni su predmeti u pitanju,nema puno prostora za odstupanja jer se tu vidi i ono sto se ne bravi od vrata ne vidi.Sve preko 1/10 dela mm bode oci jes se delovi onda ne uklapaju.I da,dno se ne vidi ali je debljine samo 1-2mm jer iza ide drugi deo.

Ne znam,to je najpre posao ili za full manual,znaci turpijice,mala dleta i sl pod lupom ili za CNC.Lovu za CNC trenutno nemam a od ovog rucnog sam hteo da pobegnem (posto sam radio pa znam koliko vremena zahteva) i sad razmatram koje su mi opcije da sto vise uradim masinski a da za rucno ostavvim samo krajnji finis.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Čekaj, koliko razlicitih oblika planiras da radis?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dletom bez problema skidas tih mm ili dva, koji se vide i dobijas perfektno uklopljenu ivicu.


Treba vezbanja i nauciti kako naravno... nije dleto samo uzmi cekic i lupaj po njemu :)

Bilo bi mnogo lakse i nama da ti pomognemo, a i ti bi dobio kvalitetniji odgovor, kad bi dao nekakvu skicu toga sto pravis i toga sto treba da se ubaci unutra, rupe...Ovako, dve strane nabadamo u prazno, i igramo se pogadjanja :)

Po svemu sto mi se cini, nije neka pamet napraviti sablon u koji ce stati rucna glodalica, nebitno sto nisu uvek isti komadi, njome skinuti najveci deo materijala, i onda nekim dletom ili necim slicnim doterati.

Nemoj misliti da samo elektricni alati mogu da budu precizni.
Uklapano je drvo u stotu i pre 1000 godina.

Al da bi ti se objasnilo kao, moramo znati sta tacno treba da se uradi. Nije moguce porukicama na forumu objasniti svaki detalj svakog nacina rada ni jednom jedinom alatkom, akamoli svima koje postoje.
Post Reply