gde naci lezajeve za rucni frezer?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Timkenom sam pokusao prvo. 15k je top brzina (ni uvoznik ni ja nismo u tim dimenzijama nasli 27k deklarisanu brzinu) oznaka c3 (ako se dobro secam dodatme oznake) po prodavcu je trebala "zavrsi pricu" ali nije... Grejanje je osetno bilo uz nekih ukupno 2h pali gasi da se "razradi" Originalni lezajevi su druga prica. Po montazi sam par dana radio (po jedno 6h) malte bez prestanka....smlaci se i to je to...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Mnogo je 6h sati rada odjednom sa tom masinom.....pa da je najbolja...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ocigledno lezaj nije bio odgovarajuci, ako mu je 15k makslimalan dozvoljen broj obrtaja.
Ni najkvalitetniji lezaj, najboljeg proizvodjaca, ne moze da radi preko svojih karakteristika.
Jednostavno nije za ot napravljen.

Ko proizvodi lezajeve za originalnu ugradnju... stvarno ne znam.
Ali festo ih ne pravi sigurno.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

:hurra:
singer wrote:Mnogo je 6h sati rada odjednom sa tom masinom.....pa da je najbolja...
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Nsk pravi za ovaj model. Dva lezaja, jedan Taiwan drugi u Poljskoj.

Pokazalo se da mu nije mnogo 6h ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Rucni frezer ima kolektorski motor a on ima tendenciju da ubrzava i da se raspadne za razliku od asinhronih motora.

Ako je rucni frezer ugradjen u stol i tako radi 6 sati,onda nece dugo trajati ni on sam a kamoli lezajevi.

Ako ga neko drzi u ruci i radi 6 sati bez prestanka-voleo bih da upoznam tu osobu ;)

p.s. nesto tu ne pije vodu.ili radis nesto sto se tako ne radi ili neces da ulozis u frezer masinu(nadstolni frezer)jer ako svaki dan imas posla sa frezerom po 6 sati onda ober frezer nije opcija....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

singer wrote:Ako je rucni frezer ugradjen u stol i tako radi 6 sati,onda nece dugo trajati ni on sam a kamoli lezajevi.
Vec duze vreme drvim o tome kako rucni frezer nije za ugradnju u sto, ako se od njega ocekuje iole ozbiljniji posao. MTBF tj srednje vreme izmedju dva kvara kod rucnog frezera je jako kratko i bbesmisleno ga je koristiti u opterecenijim aplikacijama.

Sa druge strane, i najjeftinija asinhrona spindla za glodalicu ima MTBF reda deset puta veci nego rucni frezer. Ima i druge prednost, a n ije ni nista skupja.

Jos samo da se nakannim da skarabudzim jednu stonu glodalicu. Ili da je postavim na pacova, mada tu rucna glodalica lepo radi.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

singer wrote:Rucni frezer ima kolektorski motor a on ima tendenciju da ubrzava i da se raspadne za razliku od asinhronih motora.

Ako je rucni frezer ugradjen u stol i tako radi 6 sati,onda nece dugo trajati ni on sam a kamoli lezajevi.

Ako ga neko drzi u ruci i radi 6 sati bez prestanka-voleo bih da upoznam tu osobu ;)

p.s. nesto tu ne pije vodu.ili radis nesto sto se tako ne radi ili neces da ulozis u frezer masinu(nadstolni frezer)jer ako svaki dan imas posla sa frezerom po 6 sati onda ober frezer nije opcija....
Sta zoves ''nadstoni a sta ober frezer?
Ober frezer je normalno ovo:

Image

Jel?
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

BR wrote:.... Ili da je postavim na pacova, ...
Sta je pacov?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Woodrat. u sustini ionterpretacija glodalice za metal, prenesena na upotrebu za drvo.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Kd_2kNe5-pI[/youtube]

Naprava za napredne hobiste i one koji prave nestandardne stvari, a obim posla im nije prevelik i ne prave serijske stvari. Koncept je zanimljiv, jer omogucava pravljenje jako veliikog broja spojeva koji se inace prave rucnim alatom, brze i ponovljivije nego rukom.

Imam ga jedno dve godine, nisam ga preterano koristio zato sto nisam imao uslove, ali ce se to promeniti relativno brzo. glavnoi razlog zasto sam ga uzeo siu lastini repovi, za iole veci projekat kolicina lastinih repova zna da bude ogromna, recimo fiokar sa 4 ne preterano velike fioke ocas posla izadje na 90 lastinih repova, sto je poprilivan posao za secenje rukom, i greske pocnu da se javljaju na sve strane.

Ni jedan sabon, cak ni najskuplji za lastine repove osim wood rata ne omogucava potpuno slopbodno pozicioniranje, i izgled kao da su seceni u potpunosti rukom, a pri tome wood rat sece i cepove i rupe, klizajuce lastine repove u standarnoj varijanti, a tek sa modifikacijama, koje su relativno proste, ogranicenja prakticno nema.. Ne znam za drugu masinu, osim nekog CNC-a za koji nemam mesta, ili onog koreanca o kome sam postavljao, za koga opet nemam mesta, koji mogu da prave klizajuce trapezaste lastine repove.

Ovaj koreanac, http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=7664
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@J.Vlada

Da,ober frezer je i rucni :)

A nadstolni frezer je i ovaj klasican https://images.app.goo.gl/8NXPD7rLn3xzuCkY6
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply