Makita LP1812C

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da ako ides na varijantu sa pokretnom trakom, kao sto je na ovim resenjima. No, to moze da se resi tockovima, kao kod klasicnog forsupa. Ima jos detalja, ali generalno top je to. Cak sam nasao i tockove koji bi mogli da zavrse pricu, a da ne idem na tockovbe od forsupa. Sad dumam koji tip konstrukcije je bolji, dali Marunaka verzija sa nozem dole, posto je za tockove relativno nebitno koliko su u vinklu, a ako je secivo gore, onda ostaje zezanje sa time da sve mora da bude u vinlu, i da se pomera.

Inace, nasao sam u japoanu ovaj zadnji Hitachi, za manje od 30000 dinara. Glavni problem je preneti ga, kostace barem duplo od toga, i to sto rezervnih delova nema.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KAd smo vec kod toga, parametri za ovakvu masinu su:

Brzina pomeranja daske 45-90 m/minut
Za sirinu seciva od 180mm, snaga motora od 1.1-1.3 Kw.

Mehanizam za zakretanje seciva, koliko god koristan, komlikuje celu pricu. I to podosta. Glavna prednost zakrivljenog seciva je sto daska ne udara celim celom u secivo, nego se sila povecava linerano, od prvog kontakta do punog zahvata.

MAna zakrivljenog seciva je sto uvek gura ono sto se obradjuje u stranu. To ovi japanci resavaju trakastim transportom, koji onemogucava klizanje daske, a sa tockovima ce morati da se stavi bocni valjak vodica u horizontalnom pravcu. (Opet ima trikova vezanih za iskoristivost seciva)

Zato mi se cini da cu ako pravim da odustanem od stelujuceg ugla seciva i da idem na fiksni, opet kos, ali pod nekih recimo 80 stepoeni, ne vise.

Mana mehanizma kao kod Marunaka, secivo dole, pogon gore je visoko postavljeno teziste, al opet, i to moze da se zaobidje.

Mana mehanizma kao kod Makite, sa secivom gore je sto cela prica mora da bude jako paralelna da bi pila vodu. To donosi nove probleme, koje nije toliko jednostavno resiti.

Sad, ovo nije masina koja menja diht, ni abrihter, nego sluzi da finisira povrsine koje su vec zavrsene na dihtu. TAko da se izgleda resenje namece samo po sebi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sta tacno dobijaju trakastim transportom?
Kako on sprecava da se element smice i kakve veze ima i ako se smakne malo?
Osnova price je u apsolutnoj paralelnosti i u kontroli noza
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A i transport sa tockovima mi je problematican.
Gde si mislio da pozicioniras tockove, u odnosu na noz?
Za deblje materijale je ok ali kod tanjih vidim problem. Jedini nacin koji vidim je da to bude nekoliko tockova po sirini ali smaknuti na ugao noza.
Pitam se kako ih pozicionirati duz masine i gde ispod noza.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

meni je to malo klimavo,on propusti komad jednom pa drugi ,treci put a nista ne podesava po visini,jel to znaci da na samom nozu ima ogranicenje zahvata ::neznam::

U tom slucaju se uopste ne radi o paralelnosti strana......
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Trakastim transportom dobijas to da prevuces dasku (da je nazovemo tako) preko celog secva, bez stajanja, kolko god zakosis sevibvo pa imas povecanu diuzinu. Dodatnsa fnkcija je sprecavanje bocnog klizanja, posto koso secivo vuce dasku u stranu.


Ako je pogon samo jedan tocak, on mora da bude tacno iznad noza. Ako je malo ispred, nece prevuci kraj daske preko noza, a ako je malo iza, mora da se giurne rucno na pocetku. No meni je ideja da imam dva pogonska tocka, ispred i iza, i jedino ogranicenje ce biti sto ce onda postojati neka nminimalna duzina komada koja moze da se obradi, kao kod dihta.

Takodje, planiram da suprotno od seciva postavim jos jedan valjak, koji ce da spreci izvijanje komada. Poiprilicno bitno kod tankih komada.

Tockovi koje sam nasao su poirpilicno veliki, najmanji je 200mm u precniku, tako da ce najmanja duzina komada koji moze da se obradi biti nekih 220mm. Posto su siroki 80mm, ionako ce da stoje dva paralelno.

Sa druge strane, koso secivo nije pod moranje, ako ne uspem da resim sve probleme sa njim.

INace, planirao sam da pravim slajfericu kalibrirku sledeceg leta, ali mi je sad ovo zaninljnivije. Cak i ako ne proradi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

singer wrote:meni je to malo klimavo,on propusti komad jednom pa drugi ,treci put a nista ne podesava po visini,jel to znaci da na samom nozu ima ogranicenje zahvata ::neznam::

U tom slucaju se uopste ne radi o paralelnosti strana......
Uopste i nije za paralelnost strana.
Ko sto BR napisa, ovo nije ni diht ni abrihter.
Moras da dasku vec pre toga proteras i preko jednog i preko drugog.

Ovo samo daje poprecno ravnu i finu povrsinu. Nista manje, nista vise.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR, traka ima veliku povrsinu pa time povecavas trenje i smanjujes klizanje, to je ok.
Pomislio sam da pricas da je prednost sto ima vise traka po sirini i to mi nije imalo smisla.
Za transport bi mogao da se koristi i npr lanac sa papucama i klinovima, kao na kant masinama i kant brusilicama, to bi moglo da se napravi prilicno jeftino a da bude daleko bolje od ta 3-4 valjka.
Ako ipak ostaju valjci, zbog rada sa tankim materijalima, npr 4 ili 6mm, dobro bi bilo da pritisak u zoni seciva bude sa sto vise malih valjaka koji bi pratili ugao seciva (bili smaknuti da prate ugao a vuku pravo). Nema potrebe da oni imaju transport ali bi time povecao minimalnu duzinu komada
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vidis, razmisljamo u nekim stvarima na isti nacin. I meni je ideja da u zoni seciva imam valjak malog precnika, koji pritiska, da bi tu pritisak bio konstantan.

Nikad gledao kanterice (taj deo me zanima koliko i trenutni trendovi u miuskoj modi) ali ako mnislis na papuce koje idu iza daske, glavna prednost beskonacnog prenosa je sto nema ograniocenja u duzini daske. Glavno je da prednji deo moze da se utera u masinu, a ona ce provuci celu, bila ona i 6 metara duga ( Sad, padaju mi ideje sa tim i vecim duzinama, al ajd. )

Singer, ovo sluzi samo da finisira povrsinu. Glavna prednost sto je finije od ruvcnog rendeta. U celoj prici, noz skida jednaku debljinu celom sirinom, i nema ni p od uterivanja u pralelnost. Moze to i rukom, ali za rende koje skida 15cm sirine treba dva povelika mazgova da jedan gira a drugi vuce.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vidis, o jos jednoj stvari razmisljamo na isti nacin. O trendovima u muskoj modi :D
Pogledaj klinove koji izadju iz papuce, od 1:35
http://youtu.be/2pr4fXj6ZE4
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Video. Onda bi ogranicenje bilo da traka mora da bude duza od elementa koji se obradjue, a to je onda ozbiljno velika masina. Dodatno, nisam siguran kako bi to radilo na brzinama na kojima je teraju japanci, nekih 45m/min, mada i to moze da se smanji.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postavljan jos jedan video. Jeste veca, al steta da se propusti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B_AZwK9e5qM[/youtube]
Post Reply