makita rt0700cx2j

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

makita rt0700cx2j

Post by kriviekser »

da li imate luft u klasicnoj bazi kada ne zaključate dubinu? Primtio sam da moja ima, u zakljucanom modu sve je ok.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pod klasicnom bazom mislis na uranjajucu?

Kada sam je uzeo, kontrolisao sam luft, ne secam se da je bio iole problematican. Od tada nisam kontrolisao, a koristio sam je prilicno u zadnje vreme, i nisam primetio probleme.

Kako se javlja taj luft? KAda je spustis do granicnika, a nije zakljucana klati, ili?

Ako ti nesto znaci, mogu da proverim, mislim da imam sve za proveru komparaterom ovde.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

da klasicna. u svim polozajima ima luft dok je ne zakljucam. namerno radim "torziju" i vidi se luft. cim zakljucam, nema lufta. na bilo kojoj dubini
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Das sada ne tumbam po sobi sa alatima, posto mi deca spavaju, pogledacu sutra koliko ova moja klacka. Da me ubijes, ne secam se da ima luft, a u zadnje vreme sam radio prilicno precizne stvari sa njom pa bi trebalo da sam primetio da nesto nije u redu.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

javi. porucio sam firung za nju, onaj sa finim stelovanjem,stize za 15ak dana pa da poteram u servis da to rese, ako je problem. hvala
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Premerio sam juce, ali ne stogoh da postavim sta sam nasao. Generalno, da, i kod mene mozes da proizvedes osecaj kao da se klacka i da ima lufta, kada pokusavas da ga namerno izazoves torzijom recimo kada oslonim bazu na nesto, spustim gornji deo do nekle i probam da klatim podizuci i spustajuci na suprotne strane rukama. Pomeri se jedna caura na vodjici dok druga ostane na mestu, i cuje se zvuk klackanja. Kada se spusta sa obe ruke, toga prakticno nema, a potpuno nestane kada se zakljuca dubina.

No kada se meri kolko je to tacno lufta u realnim uslovima, prica izgleda malo drugacije. kada se osloni jedna strana na ogranicivac dubine, a meri deformacija na drugoj strani, i razlika u silama je izmedju onoga koliko treba da se drzi da ne krene navise i poprilicnog pritiska na druga strana, vodjica na drugoj strani se spusti za 0.2mm. Ako bazu pritiskam sa obe ruke, ravnomerno, pa probam da klackam ne pritiskajuci kao sivonja, pomeraj je na nivou 5 stotih, dakle cetvrtina. Ako se glodalica drzi sa obe ruke, i sila je ravnomerna, sa malim razlikama, onako kako bi radio u realnim uslovima, pomeranja nema.

Sa zakljucanom glodalicom i silom samo sa jedne strane pomeranje je 2 stota.

Mogu da probam veceras da merim koliko je to na kraju glodala, nisam stigao sinoc posto bi morao da pravim neku konnstrukciju da sve drzi na mestu.

Sve u svemu, postoji osecaj klackanja kad hoces da ga napravis, ali ne bi trebao da pravi problem u realnom radu. Sad, moja masina je relativno nova nije mnnogo radjeno sa njom, moguce da je da se luft poveccava sa koriscenjem.

Opet sa druge strane, ako stavljas jednu ruku na firung, a potapas drugom, pa jos izaberes suprotnu od ogranicivaca dubine i posteno pritisnes, definitivno postoji odstupanje. Kontrola nije ni blizu onoj koju imas na nekoj ozbiljnijoj glodalici.

Na kraju, isti takav klackajuci osecaj, mada slabiji postoji i kod De Walta 625. U sustini, proizvodi ga to sto postoji odredjena tolerancija izmedju caura i vodjica, pa lezu na jednu i na drugu sdtranu kad bas hoces da ga opteretis asimetricno. Jedina masina koju imam, a kod koje ne postoji taj osecaj je Makita RP2300, zahvaljujuci tome sto ima linearne lezajeve umesto vodjica.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

hvala. ja sam masinu uzeo pre par meseci i nisam ju stigao koristiti. napravio sam malo vecu plexi plocu sa dva firunga. hteo sam da kopam kanal bez zakljucavanja dubine. Nisam merio al deluje mi da je oko pola mm off.

mozda sacekam da se zazor napuni piljevinom :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Baci to u djubre i kupi Festool.
Jedan je kupio i sad trazi radnike :D
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

maricaiivica wrote:Baci to u djubre i kupi Festool.
Jedan je kupio i sad trazi radnike :D
Smješno je što taj netko može i misli ljude platiti ne po našem nego po europskom standardu ali ljudi nema, a ima samo puno filozofa i pametnjakovića a jako malo radnika.
Ali rekao mi taj netko da jako dobro zaradi i ovako pa se ne buni previše.
Last edited by tomislavm on 03 Nov 2020 17:28, edited 1 time in total.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

tomislavm wrote:
maricaiivica wrote:Baci to u djubre i kupi Festool.
Jedan je kupio i sad trazi radnike :D
Smješno je što taj netko može i misli ljude platiti ne po našem nego po europskom standardu ali ljudi nema, a ima samo puno filozofa i pametnjakovića a jako malo radnika.
Ali rekao mi taj netko da jako dobro zaradi i ovako pa se ne buni previše.
P. S.
Imam naravno i of1400 i of2200, oba su stvarno ok, probleme sa klimanjem nikad nisam imao, a sa of 1400 sam par godina ravnao velike mesarske daske, stotine i stotine komada..... Potrošio 10tak setova četkica, ostalo sve bez ikakvih problema.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

tomislave, mislim da preozbiljno shvatas. da tako kazem, moguce da smisao za zezanje nas - malo istocnije, nije bas tako uobicajen tu - malo zapadnije. - onako zargonski - ovo ti je kod nas "malo ga tip bocnuo" - i onda kad se tip primi - svi ga natovare :) . -mnogo je bre bukvalan svet tu malo zapadnije. -sto'no bi se reklo - take it easy man (and not personal).
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:Baci to u djubre i kupi Festool.
Jedan je kupio i sad trazi radnike :D
Jos jedan kupio, i nakon 20 godina, nema ni "k" od klackanja :)
ne trebaju mu radnici, on bi vise drustvo za kafance :)

Mozda nesto stvarno i pruzaju za te pare?

Fakat... nisam je bas stavljao na komparater, al cisto na osecaj u ruci, ne mrda nigde. A ruka i te kako oseti i ispod desete milimetra.

Stvarno ste bre....

Tomilsave... ne daj da te "loze" sto bi rekli... Opusteno... Naucice vremenom :)
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

drBouz wrote:tomislave, mislim da preozbiljno shvatas. da tako kazem, moguce da smisao za zezanje nas - malo istocnije, nije bas tako uobicajen tu - malo zapadnije. - onako zargonski - ovo ti je kod nas "malo ga tip bocnuo" - i onda kad se tip primi - svi ga natovare :) . -mnogo je bre bukvalan svet tu malo zapadnije. -sto'no bi se reklo - take it easy man (and not personal).
Ne, nego samo mi se krivo sto kod vas i kod nas više jednostavno nema ljudi... Radim jako puno u Beču i vidim koliko Srba ima tamo....a glupo je što ne treba puno da ljudima bude dobro i u vlastitoj zemlji a ne u stranoj.

P. S.
Imamo mi istu stvar sa quadovima, stalno prepiranje Polaris ili Can-am.... sa alatima između kolega sklonijim Boschu i nas koji smo više za Festool....
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Tomilsave... ne daj da te "loze" sto bi rekli... Opusteno... Naucice vremenom :)
Radio sam nedavno novi Mcdonalds restoran u Sarajevu, moram priznati da me preuzeo drugačiji mentalitet pogotovo zadnjih par godina stalnog rada po Austriji, Njemačkoj I okolnim zemljama.

Teško mi se bilo naviknuti na "opusteno" mentalitet.... Ne kažem da je to dobro, ali tako je kako je.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

da da. moje nekio iskustvo (stvarno) - sto zapadnije i severnije - na zezanciju, i iskljucivo zezanciju, stvarno nezlonamernu i t.d. - ljudi su vrlo bukvalni.
ameri i englezi koje sam upoznao tu i tamo kapiraju. kinezi recimo - apsolutno ne.
regularan tip skroz
Post Reply