upit za glodalo koje ravna daske

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

upit za glodalo koje ravna daske

Post by kriviekser »

da li neko ima cmt glodalo 663.004.11
Radi se o glodalu sa tri izmenjive plocice, seciva.
zanima me da li su sama seciva apsolutno leze celom svojom povrsinom na nekoj ravnoj povrsini.

videh dva do sada razlicita, oba imaju zazore,ali ne na istu stranu...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nemam to glodalo, ali sam gledao puno slicnih. To je grubo glodalo za CNC koje nije predvidjeno za rad u rucnoj masini, pa ni seciva ne moraju da stoje upravno na ravan koju obradjuje. Gotovo sam siguran da su odstupanja u okcviru proizvodjackih specifikacija.

KAd CNC masina zavrsi sa grubom obradom, ocas posla se promneni glodalo i sline pola milimetra da se finisira povrsina za nekim bowl glodalom.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Imam ja. Kupio sam ga isključivo za ravnanje dasaka. Ja to radim ručnom glodalicom i sanjkama. Oštrice glodala su blago zakošene u odnosu na horizontalnu ravninu. Stoga je ou jednom prolazu moguće skinuti više materijala. Nakon glodanja je dasku potrebno brusiti.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

@br

nisam nasao kod cmt nista preko 25mm u precniku, a ovaj sam video da koriste i sa rucnim glodalicama.

@biljeznik

da li si zadovoljan ovim nozem? da li ga preporucujes?
da li se vidi ta kosina kada napadas dasku bocno?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Odlično je za namjenu za koju sam ga kupio. Promjera je 60 mm i daska se puno brže ravna. Crte se vide, nije za finu obradu. Po meni, idealno je u kombinaciji s relativno pristupačnim debljačama širine 33 cm. Potrošiš malo više vremena za prethodno ravnanje jedne strane, ali zauzima puno manje mjesta nego klasična kombinacija blanjalice/debljače.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa tim debeljacama postoji jos brzi nacin, elektricno rucno rende, ili cak i scrub plane. Ne mora da se ravna jedna strana, dovoljno je izvuci da nema torzije i da vrhovi budu priblizno u jednoj ravni, koliko god bila gruba, odatle se ocisti suprotna strana kroz debeljacu, pa vrati prva.Ko nije probao ne zna koliko je brzo.

Naravno sanke za debeljacu su najbolje i najbrze resenje, pored koga je potpuno besmisleno ravnjati glodalicom ili rendetom.

Koristi se svasta sa rucnim glodalicama, ne znaci da tako i treba. Nemoj da me shvatis pogresno, ne znaci da ne bi tako radio, ali posto je namera drugacija, nije optimizovano za ono sto tebi treba.

Inace sto sa sankama i glodalicom koristim samo za ono sto ne moze kroz ni jedan diht koji imam, dakle sire od 33 cm. Tu je nezamenljivo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasvim je normalno da ne lezi celom ivicom na povrsini.
Kao sto zub na testeri ne lezi celim bokom na dasci, vec su mu bokovi bruseni u klin.
Kad bi lezalo celom ivicom, taj ostatak ivice ne bi radio gotovo nista, osim sto bi palio dasku.

To glodalo ne reze dasku donjom ivicom, vec bocnom. Tako da je bolje da ima "klirens" na donjoj povrsini.

Na recimo 18000 obrtaja, to glodalo se okrene 18000/60=300 puta u sekundi.
Koliko ti pomeris glodalicu za jednu sekundu?
2-3mm recimo.
To ce reci da ti rez dodje na svakih 0.01mm.
Nek je tri puta toliko. Nek je pomeras 10mm u sekundi, to je rez na svake 3 stote. Malo prebrusis i gotovo.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

bole, mozda trecinom lezi. sto onda plocicu prave toliku?malo mi je cudno da su na dva razlicita glodala kontra konusi.

br, slazem se sem kad su extremi drveta u pitanju(tvrdoca) . potupi nozeve prebrzo na dihtu, koliko god da lagano spustas glavu. isto i na abrihteru.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To sto otupi se i naostri, iako su nozevi za jednokratnu upotrebu. TVrdo drvo im samo otupi ivicu, obicno nema preteranih ostecenja. Imam drugara koji radi sa jako tvrdim vrstama drveta i ostri ih po desetak puta pre nego sto ih opkrene, a pustam i kroz moj diht i abrihter svasta, tipa ovangokol, balau, pa opet radi.

No moze i tako, na stolu i sa glodalicom. Jer posle smirglas ili rendas?
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

jako sam ogranicen sa vremenom pa ne mogu toliko da ostrim. opet svako po svojoj muci i uslovima, jelte. Smirglam kada koristim do 22mm glodala (u kvalitetu), medjutim imam jedno od 50mm kojim nisam zadovoljan (ćin ćin-sa amazona sa dobrim kritikama, bljak) zato razmisljam o vecem prečniku ( u kvalitetu). Moram videti freud glodala, mislim da imaju oni preko 25mm.
Sanke sam napravio od konstrutnivnog al. profila, pa jednog dana da napravim cnc, opet... kad bude sl. vremena.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Freud ima siroko glodalo za ravnanje, mislim da je 1 i 1/2" tj 32 mm, i koliko se secam donja strana je prilicno ravna, zato sto dva seciva stoje pod malim uglom, i seku bevel up, tj kosi deo seciva na gore, kao kod rucnog rendeta.

Koliko ostavlja ravnu povrsinu ne znam

Pogledaj Freud TM1465
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

taman da kazem to je to, kad cena bas fina. 12-194 je vec bolja cena.

lagani off:dijamanske uske i tanke plocice za ostrenje, ima li kod nas da se kupe?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa sad, razlika promenljive plocioce i obicno valkasto glodalo. Sad, bilo bi idealno da su sami coskovi zaobljeni da ostavlja manje risova ako ti masina nije idealno ravna u odnosu na povrsinu

Kod nas malo sta da sam video od dijamanata. Bilo je negde, recimo u onoj radnji sa alatima u BN bos trznom centru u Novoj Galenici, i to kineski prepakovani od strane nemaca, sa tankom metalnom plocom na plastici. Uzeo sam da probam, ali sam svasta drugo radio, pa jos stoje spakovana. Ono sto je kriticno je koliko su ravne.

Osim toga nisam vidjao dijamente ovde. Za ostrenje glodala sam uzeo jednnu malu plocu, recimo 2x7 cm, posto koristim HSS glodala koja treba da se doostravaju, ali i to napolju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

kriviekser wrote:bole, mozda trecinom lezi. sto onda plocicu prave toliku?malo mi je cudno da su na dva razlicita glodala kontra konusi.
Dimenzije plocica su standardizovane.
Pored toga, potrebno je da plocica ima neke dimenzije kako bi mogla da se poveze sa telom glodala, i da ta veza istrpi sile koje deluju na nju.
Ovo za kontra konuse, bas i ne razumem.
Post Reply