Preporuka Tracna slajferica ili Ekscentar brusilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
kalishbg
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2019 21:10
Location: Kraljevo

Preporuka Tracna slajferica ili Ekscentar brusilica

Post by kalishbg »

Pozdrav svima,

Zamolio bih za savet posto nemam puno iskustva sa radom sa slajfericama a treba mi za skidanje farbe sa kosnica kako bi ih restaurirao (ponovo prefarbao).
Ako moze neko da me posavetuje sta da trazim tracnu slajfericu ili kruznu brusilicu? I ako moze preporuka oko nekih modela da nisu nesto previse skupi jer je ne bih koristio svaki dan vec jednom godisnje.

Hvala unapred
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Generalno ne znam puno o onome sto farba na kosnicama treba da zadovolji, niti o bolkji koja se koristi, tako da mogu samo da pretpostavljam.

Nije mi jasno zasto bi skidao svu farbu, pogotovo sa savremenim akrilnim bojama, al verovatno koristis uljane posto su one "ekoloske" po nekom ovdasnjem narodnom ubedjenju. No ok, valjda znas sta hoces.

Drugo putanje je da li bolju skidas skroz, im koliko ti fina obrada povrsine treba iza toga. Ako ti je dovoljno da povrsina bude gruba, ociscena da primi novu boju, za tako nesto je bila i ona Metabova glodalica za farbu, koja je mnogo bolji alat za skidanje iste nego biolom koji alat sa arbazivom, posto se abraziv trosi pa na kraju izadje skupo.

https://najpovoljnijialati.rs/shop/elek ... 600724000/


Posle ovoga, za ono sto stoji napolju, a ne zagladjujes previse moze i prilicno prosta slajferica, nevazno, cak moze i bez nje.

Ima ih povremeni polovnih po domacim sajtovima za oglase, sa cenom blizu cene jeftinijih glodalica.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ako je kosnica prosta, cetvrtasta - a eventualno ima neke lajsne, onda ce ti vibraciona (cetvrtasta) biti najzgodnija da se zavuces po coskovima. bio je u lidlu onaj neki multi-alatic jeftin (zapravo mislim da trenutno imaju baterijski - al' to je verovatno planulo (pogledaj na sajtu lidla "ponude i akcije")) - koji ima trouglasto-zaobljeni (ne znam kako drugacije da se izrazim) deo za smirglu, pa mozes i to da pogledas eventualno, s' tim sto bi u tvom slucaju mozda bio pre za onaj koji radi na struju.
regularan tip skroz
User avatar
kalishbg
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2019 21:10
Location: Kraljevo

Post by kalishbg »

drBouz wrote:Ako je kosnica prosta, cetvrtasta - a eventualno ima neke lajsne, onda ce ti vibraciona (cetvrtasta) biti najzgodnija da se zavuces po coskovima. bio je u lidlu onaj neki multi-alatic jeftin (zapravo mislim da trenutno imaju baterijski - al' to je verovatno planulo (pogledaj na sajtu lidla "ponude i akcije")) - koji ima trouglasto-zaobljeni (ne znam kako drugacije da se izrazim) deo za smirglu, pa mozes i to da pogledas eventualno, s' tim sto bi u tvom slucaju mozda bio pre za onaj koji radi na struju.
Hvala na savetu pogledacu!
User avatar
kalishbg
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2019 21:10
Location: Kraljevo

Post by kalishbg »

BR wrote:Generalno ne znam puno o onome sto farba na kosnicama treba da zadovolji, niti o bolkji koja se koristi, tako da mogu samo da pretpostavljam.

Nije mi jasno zasto bi skidao svu farbu, pogotovo sa savremenim akrilnim bojama, al verovatno koristis uljane posto su one "ekoloske" po nekom ovdasnjem narodnom ubedjenju. No ok, valjda znas sta hoces.

Drugo putanje je da li bolju skidas skroz, im koliko ti fina obrada povrsine treba iza toga. Ako ti je dovoljno da povrsina bude gruba, ociscena da primi novu boju, za tako nesto je bila i ona Metabova glodalica za farbu, koja je mnogo bolji alat za skidanje iste nego biolom koji alat sa arbazivom, posto se abraziv trosi pa na kraju izadje skupo.

https://najpovoljnijialati.rs/shop/elek ... 600724000/


Posle ovoga, za ono sto stoji napolju, a ne zagladjujes previse moze i prilicno prosta slajferica, nevazno, cak moze i bez nje.

Ima ih povremeni polovnih po domacim sajtovima za oglase, sa cenom blizu cene jeftinijih glodalica.
Imam starih kosnica kojima je potrebna restauracija, pa sam hteo da osmirglam do drveta, zagitujem, pritegnem i ofarbam opet. Uglavnom su mi vecina kosnica farbane akrilnim bojama a imam manji broj sa uljanim koje hocu da prefarbam akrilnim. Da li je tracna dobra za ovakve radnje ili bolja kruzna rotaciona?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Puno toga ima od cega zavisi koji ti je alat za to najzgodniji.

Najpre... oblik tih kosnica. Jel ima lajsni ili je prosta ravna kocka, jel skidas samo spolja ili i iznutra, kojojm je bojom to farbano...

Trakasta skida jako brzo i agresivno, ali je samo za velike ravne povrsine.
Vibraciona ili ekscentar skidaju dosta sporije, ali mogu da se zavuku.

Obe u zavisnosti od tipa boje i smirgle, mogu da se zapunjavaju cas posla, pogotovu trakasta na uljanim bojama.

E sad, ako se stara boja u dobrom stanju, to jest nije ispucala i krenula da se ljusti, pa ne moras da je skidas do golog drveta, verovatno bi ekscentar odradila posao sasvim zadovoljavajuce.

Ako je sistuacija drugacija... fen je primarna alatka (posto hemiju ne smes da koristis, gadna je, a ko zna sta ce sve da zaostane od nje i kako i to delovalo na pcele).
Posle fena, najcesce ide ekscentar.

PS
Ne postavljaj isto pitanje na vise mesta.
Neces pre dobiti odgovor.
Ako neko zna, odgovorice, ako ne zna... sta da se radi.

Teme sastavljene
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ako si možeš priuštiti, kupi bez razmišljanja: https://tena-g.hr/maktec_by_makita_trac ... mt941.html
Post Reply