Potezni ger- koji je precizan?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Raspravljas se na pogresan nacin. To sto nesto kosta zaista nije problem, ako ti je nesto uzivanje. Da nije tako, ne bi imao recimo vrednost stana u Beogradu u alatu, i opremi za druge hobije kojim se bavim. Sve je pitanje toga sta te zanima u zivotu, a mene recimo nikada u zivotu nisu zanimale stvari koje druge zanimaju, i na koje torose, za mene bacaju pare. Potpiuno isto misljenje koje bi i oni imali o meni, i mom hordovanju alata i raznoraznih drugih stvari no sa druge strane.

Desavalo mi se i da skoknem i na drugi kontinent, samo zato sto se tamo desava nesto sto me zanima, a da pri tome ne odem da vidim ni jednu turisticku atrakciju, ali zato nepogresivo zavrsim u stolarskoj radionici, i na poprilicno opskurnim mestima na ovoj lopti, pa kupim znanja i iskustva.

Godinama sam isao na raznorazne sajmove, upoznavao sam se i drzuio sa ljuidima koji imaju razne hobije, i probao sve i svasta od alata. Bez ikakve uvrede, ali sam bio, i jos uvek sam u prilici (ako zaboravimo ovo sto nas je prikovalo po kucama) da sebi priustim da vidim mnogo vise od majstora u vecem delu sveta. Recimo da potrosim platu stolara na alate koji mi realno ne trebakju, posto vec imam nesto sto bi zavrsilo isti posao. Ako te bas zanima koliko je to, imas search, pa pogledaj samo teme koje sam poceo u zadnjih nekoliko meseci, pogledaj po netu o cemu pricam, i mozda cees shvatiti.

Dodatno, zboig nacina kojim zivim, godinama mogu da odvojim nekoliko sati dnevno za ucenje, citanje naucnih radova, sto je luksuz koji malo ko drugi ima. Na zalost, jedna od stvari kmojom to placam je da mogu da vrlo malo vremena provedem tamo oko cega se sve vrti.

Ne bih zeleo da ovo pretvorimo u dokazivanje kome je veci, posto to nije namera. No, moras da shvatis da ima i onih koji imaju daleko siri pogled na pricu, posto su im zivotne postavke potpuno drugacije od drugih. Jos bolje bi bilo da pocnes da razmisljas otvorenije, bez dogmi koje ti namecu pojedini proizvodjaci alata koristeci metode koje postoje hiljadama godina. Drasticno pomaze u nivou znanja a i u mogucnostima za dalje napredovanje.
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

BR wrote:Raspravljas se na pogresan nacin. To sto nesto kosta zaista nije problem, ako ti je nesto uzivanje. Da nije tako, ne bi imao recimo vrednost stana u Beogradu u alatu, i opremi za druge hobije kojim se bavim. Sve je pitanje toga sta te zanima u zivotu, a mene recimo nikada u zivotu nisu zanimale stvari koje druge zanimaju, i na koje torose, za mene bacaju pare. Potpiuno isto misljenje koje bi i oni imali o meni, i mom hordovanju alata i raznoraznih drugih stvari no sa druge strane.
Sa jedne strane imamo ovde ljude koji od ovog posla ( stolarskog ) zive i obezbedjuje egzistenciju svojoj porodici. To su ljudi koji imaju elementarno ili srednje, a retko visoko obrazovanje, ne govore strane jezike i tek prihvataju IT tehnologiju . Ti ljudi nisu imali priliku da putuju po svetu i da odlaze na sajmove i do novih tehnologija dolaze dosta kasnije . Zdravorazumski donose poslovne odluke na osnovu onoga sta mogu da priuste sebi i toga koliko ce im to unaprediti posao . Malo im vremena i sredstava ostaje za probe i zato se drze proverenih i poznatih stvari. U ovu grupu ubrajam pre svega sebe , ali i dosta ljudi koje poznajem a da se bave stolarijom.

Svi ostali kojih ima brojcano manje imaju neki od kvaliteta ( bolja pozicija, kontakti, iskustvo, materijalno stanje, obrazovanje ...) preko ovoga sto sam nabrojao i to im je omogucilo da budu savremeniji, uspesniji , efikasniji i da na ovu nasu profesiju gledaju drugacije.

Prva grupa treba da se ugleda na drugu i da se trude da ih stignu , ali druga grupa treba da shvati da nemamo svi iste mogucnosti.

Covek od kog sam ucio osnove je ceo radni vek proveo bez rucnog frezera , ubodne testere... znao je da postoje , video ih je , ali nikad nije bilo viska novca za to ... a uspeo je da odgaji 4 dece od svog rada na posten nacin.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Gospodine, moj duboki naklon
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

moras imati otvoren um i srce u zivotu. - kada to uradis - "sky is a limit" .
onda, cak i bez nekog i znanja, i iskustva, jako lako / lakse izvalis - ko te "radi" - a ko bas i ne. recimo.
e sad, tu ima onaj tezi deo - da bi se otvorio - moras, za pocetak, biti svestan te mogucnosti. -da postoji mogucnost da samo "stojis na cosku sa rukama u dzepovima, cutis, i samo gledas i slusas druge ljude".
licno, imam teoriju u/o zivotu (svome)- koja glasi - saslusaj svakog - radi po svome. - e sad, -to "saslusaj" - to mnoooogim ljudima bas onako ne ide od ruke.
- kad je nekome recimo argument u raspravi/polemici "pa ja bre ovaj posao radim (20/30/1030) godina - to je prilicno pouzdan znak - u najboljem slucaju d...dzija/dzukac - na takvog ne trosi ni sekund svog zivota. -niti ce on porasti kao covek od onoga sto ti imas njemu da kazes, a sto on pre tebe nije znao - niti od njega (uglavnom) ne mozes nista ti novo nauciti. a i ako mozes - preskupo placas. - najcesce - platices keca po ceni corado-a. ili einhella po ceni milvokija. i t.d.
a ima i ono - ako nisi deo resenja - deo si problema. -licno znam nemalo ljudi koji kao nesto kukaju - onako, nezadovoljni su sveopstim stanjem - ali im ne pada na pamet da makar pokusaju da promene, ili ajde, ne mora da promeni, jer se stvari strateski menjaju tacno kada za promenu dodje vreme - nego ono - o.k. - nezadovoljan si sa "as is" opstim/svojim stanjem - ajde onda ono sto je u tvojim granicama - promeni to. - al' jok. "pa da li si ti normalan" "treba da crknem od gladi" (a nece crci - znas ga dobro, i znas da nece). i td. -evo napravih prototip pre par dana neku presu - ortak koji kao ponesto i majstorise - mi je odma rekao da ce to biti k., da to ionako vec ima da se kupi, kome to treba, i tako dalje. -za vreme dok sam se ja sa tim zajebavao, neki vlasnik pneumatske busilice, srafilice, lenjira i libele, l olovke ili kompa - je iscrtao pet, i namontirao jednu kuhinju od univera. - kod onih "boljih" -sve je cak i u vinkli i libeli. -ovo moje ono sto sam ja uradio - pa i nije mozda bas u stepen precizno. i donelo je nula profita. i t.d.
-ovaj sa 4voro dece, koji je samo cuo za frezer i ubodnu - moguce da nesto nije radio kako treba, iskreno. -licno, mislim da se prerano lacao posla - umesto da je malo razmisljao - posto sat vremena razmisljanja na startu je deset sati rada manje - na cilju (figurativno). fazon triput meri, jednom seci.
izmena: mada, sesir do zemlje za 4voro od'ranjenih, da ne bude neke zabune. bas ono duboki naklon.
Last edited by drBouz on 01 Nov 2020 22:43, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Raspravljas se na pogresan nacin
Ja mislim da obzirom da se ovim poslom bavim svojim izborom nakon 10tak godina rada u It struci i nakon što sam sve što imam kupio samostalno imam dovoljno iskustvo da znam nesto.
Vidim da je tebi primarni interes proučavanje i traženje nečega najboljeg ali tvoj alat i metodologija razmišljanja nije primjenjiva za 99% posla danas.
Uvažavajući tvoje savjete netko može stvarno kupiti japansku pilu umjesto poteznog cirkulara I kad bude trebao odrezati komad aluminija, iverala, kompaktna ili Coriana malo će se češati po glavi.

A što se Festoola tiče kao i sve ostalo ništa nije idealno, ali za stolariju nema boljeg ručnog električnog alata u cjelini i to je činjenica a tvoje zamjerke su 99% osobni neobjektivni pogled na stvari.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

* "moje" motke za pecanje recimo se bas prave takvim alatima. mislim - one najskuplje. naj naj skuplje. one sto mozes da budes ko god hoces - ali ako je pozelis danas -imas je tek za tri meseca. -da li je to najbolji stap na svetu? - verovatno ne, -samo je najskuplji. da li je vrhunski? - da, jeste. pravi ga covek, rucnim alatima i rukama golim.
da li to znaci da ovi sto prave mocuge od karbona i epoksi smola, masinama, treba svoje masine da pobacaju u vodu? - pa ne. -oni rade tako, neko drugi radi malo drugacije. -njima crnci donesu kamionom karbonska vlakna i sve ostalo - a onaj prvi batica naspe cuturicu vode i dve cantrice pirinca, uzme macetu, i krene u (bamboo) sumu - da izabere/ubere bambuse za motke koje pravi.

- naprosto - razliciti uglovi gledanja na svet oko sebe.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ove rasprave pocinju da lice na religijske, posto je jako tesko izaci iz onoga sto si do sada radio, i shvatiti da radis ograniceno. Svi argumenti koje iznosis su stalno ponavljanje jedne iste mantre, Festool je najbolji, Festool je najbolji. I sve iz odbrane Festool sekte. Potpuno besmislena rasprava i gubitak energije.

Posle odredjenog nivoa sav alat je potpuno sporedna stvar. Mnogo bitnije je znanje. Ni Kapex ti nece pomoci da napravis potpuno drveno stepeniste koje nece skripati, ko ne znas kako, a ako znas kako to mozes da uradis i sa japanskom testerom i cekicem, bez gera. KAd dodjes do tog nivoa, shvatices koliko je Festool nebitan u celoj prici, i koliko sve moze da se odradi na pametniji nacin u vecini slucajeva.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

drBouz wrote:* "moje" motke za pecanje recimo se bas prave takvim alatima. mislim - one najskuplje. naj naj skuplje. one sto mozes da budes ko god hoces - ali ako je pozelis danas -imas je tek za tri meseca. -da li je to najbolji stap na svetu? - verovatno ne, -samo je najskuplji. da li je vrhunski? - da, jeste. pravi ga covek, rucnim alatima i rukama golim.

- naprosto - razliciti uglovi gledanja na svet oko sebe.
MOj otac je iz hobija, opet bez finansijskog interesa pravio stapove od bambusa, sastavljene od uzduznih segmenata, vezivanih koncem. Lepljenih cejlonskim lepkom, pa lakiranih selakom. Ni jedan nije preziveo do danas, ono sto je ostalo je ukradeno iz vikendice pre vise od deset godina. Kada ih vec pomenu, zasvrbe me da napravim koji.

Za pocetak, secam se kako se vezuju motane povrsine, sit sam ih se navezbao praveci tetive za lukove.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Ove rasprave pocinju da lice na religijske, posto je jako tesko izaci iz onoga sto si do sada radio, i shvatiti da radis ograniceno. Svi argumenti koje iznosis su stalno ponavljanje jedne iste mantre, Festool je najbolji, Festool je najbolji. I sve iz odbrane Festool sekte. Potpuno besmislena rasprava i gubitak energije.

Posle odredjenog nivoa sav alat je potpuno sporedna stvar. Mnogo bitnije je znanje. Ni Kapex ti nece pomoci da napravis potpuno drveno stepeniste koje nece skripati, ko ne znas kako, a ako znas kako to mozes da uradis i sa japanskom testerom i cekicem, bez gera. KAd dodjes do tog nivoa, shvatices koliko je Festool nebitan u celoj prici, i koliko sve moze da se odradi na pametniji nacin u vecini slucajeva.
Ne kužiš da ne možeš sreći poštovanje ljudi na način da sam sebe hvališ i uzdižeš u postovima i stalno istučuči da smo svi ostali ograničeni.
Jedini problem je što treba dosta znati da profiltriraš tvoje postove i izdvojiš tu i tamo nešto smisleno.
Nekima od nas je alat sredstvo da nešto napravimo a ne religija i proučavanje japanskih spojeva, pila i lude filozofije rada i života.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Posle odredjenog nivoa sav alat je potpuno sporedna stvar. Mnogo bitnije je znanje. Ni Kapex ti nece pomoci da napravis potpuno drveno stepeniste koje nece skripati, ko ne znas kako, a ako znas kako to mozes da uradis i sa japanskom testerom i cekicem, bez gera. KAd dodjes do tog nivoa, shvatices koliko je Festool nebitan u celoj prici, i koliko sve moze da se odradi na pametniji nacin u vecini slucajeva.
U mom poslu nije tako, sa japanskom pilom i čekićem se ne može napraviti ništa i alat za taj posao je bitan.

Isto kako se iveral ne može pokantirati bez alata i strojeva.

U tvojoj zamišljenoj teoriji ne uvažavaš činjenicu da ljudi rade poslove koji nisu zajebancija i teoretiziranje oko nekog spoja kojeg japanci tešu i prave danima, ali mi smo ograničeni i na nekom nižem nivou.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nebman wrote:Svi ostali kojih ima brojcano manje imaju neki od kvaliteta ( bolja pozicija, kontakti, iskustvo, materijalno stanje, obrazovanje ...) preko ovoga sto sam nabrojao i to im je omogucilo da budu savremeniji, uspesniji , efikasniji i da na ovu nasu profesiju gledaju drugacije.

Prva grupa treba da se ugleda na drugu i da se trude da ih stignu , ali druga grupa treba da shvati da nemamo svi iste mogucnosti.
Sve vreme je rasprava upravo o otvorenosti prema drugacijem pristupu. Razumem sta je prosek, i da zivot nikome nije lak, ali je tuzan utisak da ovde vecina ne zeli sebi bolje.

Jedan od teskih momenata kada putujem mi je to sto vidim koliko smo blizu onome sto nije dobro, a koliko daleko od onoga gde je mnogo bolje. A jos gore mi je kada odem negde gde mi (pod mi mislim na ljude sa prostora bivse nam zajednicke drzave) mislimo da je jako lose, i vidim kako se uspeva zato sto je neko otvoren i hoce da uci. Ovde takvih primera na zalost ima tuzno malo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da li ti iskreno mislis da Japanski majstori, koji posao rade testerom ne zive od toga? Ili da im treba drasticno vise vremena da zavrse posao? Koliko znam Japan je zemlja u kopjooj je sve posveceno najmanjem trosenju resursa, bilo materijala, bilo vremena.

Umesto da se kao struka borite da vam bude bolje,naucite nesto pa da radite lepse poslove, utisak je da je cela borba oko toga kako cete nekoj velikoj kompanioji da zaradite sto vise, a da vama ostane sto manje.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Da li ti iskreno mislis da Japanski majstori, koji posao rade testerom ne zive od toga? Ili da im treba drasticno vise vremena da zavrse posao? Koliko znam Japan je zemlja u kopjooj je sve posveceno najmanjem trosenju resursa, bilo materijala, bilo vremena.

Umesto da se kao struka borite da vam bude bolje,naucite nesto pa da radite lepse poslove, utisak je da je cela borba oko toga kako cete nekoj velikoj kompanioji da zaradite sto vise, a da vama ostane sto manje.
Japanski tesari ne rade posao koji meni treba i sa svojim alatom u mojem poslu ne mogu napraviti baš ništa.

Treba im Kapex ili Makita ekvivalent ako misle nešto zaraditi.

A koliko sam onda morao drugim firmama zaraditi za cnc, kanterica, formate pile i ostalo... Festoolu nisam platio ni blizu toliko.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Svako ima licni sud o kvalitetu alata...
ja ne volim bosh,imam jako ružno iskustvo sa njihovim profi alatima ,skoro sve sto sam imao pokvarilo se u garanciji i kasnije nastavilo da se kvari i delovi skupi...moj sud o njemu verovatno nije objektivan ,jer znam ljude koji su prezadovoljini njihovim alatima
Da je onako kako kaze Tomislav pa da kapex kosta 550e (sto mu je i realna cena)sigurno bih i ja spadao u one koji ga poseduju ..ali zbog par dugmica i koju kilu tezine manje nebih dao 1000e vise nego sto kosta Makita kojoj uzgred nisata ne fali mogao bih cak da je pohvalim😂ko cigan svog konja i jeste ona zivi u radionici ne ide cesto po terenima sluzi skoro isključivo za krojenje granc lajsni za kuhinje jer se trudim da ih spojim i ofarbam u radionici na terenu eventualno jedan spoj ,tako da me brzina stelovanja kod kapexa uopste ne fascinira.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

BR wrote:MOj otac je iz hobija, opet bez finansijskog interesa pravio stapove od bambusa, sastavljene od uzduznih segmenata, vezivanih koncem. Lepljenih cejlonskim lepkom, pa lakiranih selakom. Ni jedan nije preziveo do danas, ono sto je ostalo je ukradeno iz vikendice pre vise od deset godina. Kada ih vec pomenu, zasvrbe me da napravim koji.

Za pocetak, secam se kako se vezuju motane povrsine, sit sam ih se navezbao praveci tetive za lukove.
da, taj trip - ko voli (mi to kazemi "glindzave") stapove - to je to.*sa glindzavog stapa, u principu, riba ima minimalne (prakticno ih nema - ako iole znas da je vuces) sanse da zbritvi, kada je jednom zakacis, cak i udicom bez kontra-kuke - sa "ljutim", opet, ako ne umes - mnogo lakse zbritvi, ali je i mnogo lakse zakacis.
ako pocnes to da radis, posalji poruku, ili se pohvali - rado cu te promovisati na jednom ribolovackom sajtu. -a i rado bi ja to voleo da vidim da/kad/kako neko radi.
regularan tip skroz
Post Reply