Potezni ger- koji je precizan?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Otišlo se dosta daleko od teme i argumentira se da Festool potezna pila ne vrijedi jer imaš japansku ručnu, jer se nekom ne sviđa šablona za lastin rep i slični argumenti.
A ono o čemu se komentira vidjeli na YouTube-u... Ali dvaput pa mogu dati pravo mišljenje.
Problem ljudi koji nemaju novaca da nešto kupe pa nađu 100 argumenta zašto ne valja jer podli kapitalisti skupo naplaćuju i svi koji kupe Festool su budale, svi koji voze BMW sigurno isto tako itd..

P. S.
Ajde navedi jedan ručni hoblić sa mogućnostima hl850.... Nemam to jer mi ne treba ali niti jedna druga firma nema takav alat ni blizu.
Imao sam manji model, a ukraden mi je... Zakrivljeni nož je takva prednost za moj posao da je to nevjerojatno. A nož u mom poslu traje godinama dok ravni HM nož traje cca 50xmanje. A HSS nož traje 30 sekundi, odnosno prvi metar ako odradi dobro je.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

tomislave, -nadovezacu se na tvoj komentar - naime, to sam primetio, jer sam vrlo svestran covek, recimo bavio sam se sa 6 zanimanja (koja ne mozes nauciti za nedelju dana uz poznavaoca tih zanimanja), i imam vise hobija - dakle opet... tu su neki gadgeti potrebni za obavljanje (o.k. za trcanje kao hobi, kapiram da je dovoljno imati dve ispravne noge :) ) - i sad, tu postoje razni alati za zanat(e)/hobije. - i naravno, variraju kvalitetom, i cenom. opet, neretko - onaj ko odlucuje da li ce finalni proizvod biti vrhunski li nece - uopste nije to neko sredstvo za rad - nego covek. lupam - evo gorepomenuti bmw - taksista vozi bmw, i taksista te vozi, lupam u c5 citroenu. - da li ces stici do tacke B odlucujuci faktor je taj vozac, a ne to vozilo.

ono sto htedoh reci jeste da je isto tako jako cesta pojava u komentarisanjima - kada neko dakle ima skup/kvalitetan gadget kojim obavlja svoje zanimanje ili hobi - i kada neko iznese stav da iz perspektive svog bavljenja time - eventualno takav neki gadget i nije potrebno nabavljati - jer se, ne znam, tu placa nesto sto tom nekom nije uopste potrebno - uglavnom je onda argument, parafraziracu "ne talasaj sirotinjo zavidna - koja nisi ni pipnula, a kamo li koristila ovaj kvalitetni, skupi gadget..."
*samo primetih eto.

(evo sad kad ustanem, bas treba da ufotografisem nesto - i snimicu sa objektivom koji je na aparatu (ne znam koji je - mislim da je ona 50-ica plasticna gorepomenuta) - nema potrebe da ga menjam - posto nece odluciti objektiv - nego ja. a upravo sam "share" na fejsbuku svom sliku od pre pet godina - po meni vrhunsku - snimljenu aparatom koji se sad polovan prodaje za ako i 200eurica, i definitivno ni po kom parametru nije profi alatka).
regularan tip skroz
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

Krivo me shvaćaš ali slučajno sam se bavio fotografijom davno amaterski pa da ti pojasnim moj stav.
Recimo da trebaš snimiti sportski događaj, imaš zadatak snimiti važne scene... Imaš jedan pokušaj jer vrijeme ne možeš vratiti.

Å to ćeš uzeti... Amaterski aparat i plastični objektiv kojim si jednom snimio makro vrhunski ili nešto drugo.

Teoretski kad bi ti se svi namještali za tvoju fotku možda bi sa tim i uspio nešto ali u praksi nula bodova.

Uvije ćeš naći jedan primjer kako se sa amaterskom opremom može nešto napraviti ali ako si objektivan znaš da u velikoj većini slučajeva to ne ide.

I zar nije smisao posla i hobija da se baviš tim hobijem a ne da se baviš podešavanjem alata, slaganjem razno raznih šablona i slično da obaviš posao za koji postoji alat.
Ima ljudi koji uzivaju upravo u tome, ja nasuprot kad zelim nešto odrezati jednostavno odrezem I ne razmišljam o tome
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Argumenti ne poticu od toga sto sam gledao nesto na YT, pa na osnovu toga izgradio misljenje. Zahvaljujuci tome sto nemam nikakvu ekonomsku racunicu , u polozaju sam da probam mnogo vise nego uobicajeni majstor kod nas, a i poprilicno sire razvijenim zemljama. Jednostavno, ne moram da razmisljam o tome da alat koji kupim ili pozajmim na probu mora da vrati novac. Jedini kriterijum koji mi je bitan je kvalitet obrade i smislenost nacina na koji se dodje do toga.

Za razliku od vecine ovde, uopste mi nije problem da izdvojim poprilicnu sumu za masinu koju cu upotrebiti jednom ili dva puta. Da nije tako, ne bih imao pojedina renda koja kostaju na nivou Festool alata, a upotrebe se jednom u nekoliko godina, ako i tada. Kupljena su zato sto svoj posao rade onako kao treba, sa vrhunskim kvalitetom napravljenog.

Upravo suprotno od onoga o cemu ti pricas. Nikada nisi probao japoanski rucni ger, ali imas misljenje. I o brzini, i o kvalitetu uradjenog.

Ista prica i o HL-u. Najbolja ilustracija za njega je da na svetu ne postoji ni jedno rende koje radi toliko besmislenigh stvari, a ne rade ono sto treba da rade. Recimo, koja je svrha neogranicenog rabbeta, kad za pravljenje tako neceg postoje mnogo efikasnije alatke. Akom probas taj Festool rabet u endgrainu, poreko na godove, ceka te enormno razocarenje, posto ce podici gomilu vlakana, za razliku od nekog drugog alata koji je za to namenjen.

HSS noz traje daleko duze od 30 sekundi, a nudi ogromne prednosti u kvalitetu obrade nad klasicnim nozem. INace, u svetu alata HSS bije glas da drzi kilavu ostrinu do besvesti, a TC je jos gori od njega, Drzi nesto sto nije ostrina, nego kida materijal. No u elektricnom rendetu, dobro naostreno HSS secivo daje drasticno bolji kvalitet obrade ako je drvo iole zahtevnije.

Potpuno razumem potrebu da se optimizuje zarada po sveku cenu, posto se trziste u ovom krajevima iz nekog cudnog razloga pretvorilo u to ko moze da radi za manje para. Samim tim razumem i takav pristup gledanju na alate, no to apsolutno nije nikakav pokazatelj znaja ili vestine. I rezlultati toakvog rada su samo masonvni proizvod, bez preteranih zahteva.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da u celoj temi, svako gleda stvari iskljucivo sa svog stanovista...
Otprilike: ovo meni ne treba pa je onda svako ko to plati sasav, ja vise volim ovako pa nema veze sto to neko drugi ili ne voli ili mu ne odgovara ili ne ispunjava njegove zahteve...

No... postoje i "apsolutna" merila kvaliteta necega.
Nebitno da li je u pitanju alat, ili to kako je obradjena neka daska.

Da li nekome treba perfektno obradjena daska.. potpuno je nebitno.
Koliko kosta da se tako obradi, takodje je nebitno.

Kada uporedis dve daske, jedna je bolja, jedna losija. Kraj.
Naravno, poredjenja kod alata nisu tako prosta, ali na kraju nesto je uradjeno boje, nesto losije.

Festo je uradjen vrhunski. Nadam se da cemo se barem oko toga sloziti :)
Da li nekome treba to sto on ima... nebitno. Da li je to skupo ili nije... isto tako nebitno.
To ne znaci da je recimo neka konkretna makita uradjena lose ili losije od njega. Mozda je isto tako dobra, mozda cak i bolja.
Mozda je bolja u nekom poslu, a losija u drugom.

Pomenuta blanja.. da... mozda ne radi stvari koje bi obicna radila.
Ali radi stvari koje obicna ne moze da radi.
Da li to meni treba? Verovatno ne.
Ali isto tako imam prilicnu gomilicu alata (ne stolarskog), koji mi je zatrebao samo jednom, i ko zna kada ce i da li ce mi zatrebati ponovo.
Al tada kada mi je trebao, ili nicim drugim nije moglo da se uradi, ili bi necim drugim trajalo mnogo duze, bilo odradjeno losije...

Svaki alat ima svoju svrhu. Da li to nekome treba... samo njegova stvar.

BR me sv remena na vreme proziva da ne volim AVE-a zbog festa :)
Iskreno, njegov pristup celoj prici mi se ni najmanje na svidja. Razbijanje stvari da bi to bilo interesantno gomili idiota... bljak.
No, s vremena na vreme, pronadje se i po koja korisna informacija u moru baljezganja.

No da se vratimo nanjegovu famoznu izjavu, kako je "strasno" da na jednom tako skupom alatu bude caura umesto lezaja (TS-55).
Ta izjava sluzi samo za privlacenje priglupih masa.
Voleo bih da cujem zasto je to kuglicni lezaj bolji od kliznog?
Pri tom... ne pricamo o kliznom lezaju od mesinga, sa landarajucim zazorima, kilavom zavrsnom obradom povrsine., na neprimerenom mestu.. kakav se vidja na kinezima.
Taj klizni lezaj pre svega, moze da podnese daleko vece sile nego kuglicni.
Nema problem sa radom u praznom hodu (koji i te kako postoji kod kuglicnog).
Itd, itd...

Svako od nas, ima svoje specificne potrebe kada se radi o alatu, pa verovatno kao posledicu toga i "speciican ukus".
Neke stvari volimo da radimo ovako ili onako, pa kao posledica toga treba nam i odgovarajuci alat.

Tako da ne postoji "ovaj je dobar za svakoga".
Ali postoji "ovaj je opste gledano bolji".
Namerno potpuno izbacujem cenu iz igre.
Ona je tu samo da pokvari pricu :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, uz svo duzno postovanje, HL ne radi na kvalitetan nacin ni ono sto Festool reklamira da radi. Pre svega mislim na glave za teksturiranje povrsine. To sto se uradi sa njime ne licvi ni na sta, posto je povrsina koju ostavlja gruba, sa pocepanim ivicama i stalno ponovljenom sirinom i dubinom rezanja.

Zvanican Festool pristup problemu ostecenja na ivicama je uzmes Rotax, pa presmirglas povrsinu da bi se skinula ostecenja izmedju odvojenih pravaca. Sve bi bilo lepio da to pije vodu, ali ne pije, posto se zaoble grebeni, koji su dokaz majstorske vestine vodjenja seciva prilikom obrade drveta. Umesto rustike, i izgleda rucno obradjenje povrsine, dobijes losu kopiju iste. Da ne pominjemo da za vreme dok se napravi sa HL-om, pa jos osmirgla, mogu da se dobiju mnogo bolji efekti odgovarajucom alatkom, bilo keserom, bilo kopancarskim razlacestom, bilo jari kannom.

Ono sto je najveci problem Festoola je da on prodaje skockavanje korisnika u jedan odredjen nacin razmisljanja, unistavajuci milione nacina na koje to moze da se izvede pametnije, brze kvalitetnije, sa vise talanntam, na jedinstbveniji nacin. Vecina onoga sto oni prave je nudjenje resenja po doktor etker principu, ako domacica ne zna da kuva, tu je Doktor Etker. MArketinski princip isti kao i kod prodaje kucnih pekaca hleba, ubedimo te da treba da budes ponosan sto to radis na nas nacin, a realno ono sto izlazi ne valja nista.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Festool je u Srbiji preskup i to je ono sto kod mene stvara odbojnost prema tom brendu ...
I lepo je napisao tomislav da smo malo ubogi u odnosu na eu
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

I to je jedina istina... I kod nas u Hrvatskoj nije puno bolje ali možemo naručiti iz Njemačke I tu je razlika.

Festool potezna pila je daleko bolja od bilo koje druge marke i samo je problem cijene... 30% više koliko je realna razlika i cijeni i nemaš što razmišljati, kupiš Kapex.... Kad je razlika 100% naravno da uzmeš Makitu, pogotovo na tržištu slabije platežne moći.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR... kao sto napisah, ti imas prilicno specificne zahteve, volis da radis stvari na specifican nacin, i daleko si od prosecnog kupca.
Usput, upravo zato sto se ovim ne bavis kao profesijom, mozes sebi da dozvolis da "isterujes" stil, postujes pravila struke, tradiciju... svasta nesto, ali sa druge strane, isto tako ne poznajes trziste. Da se ne lazemo, ne poznajem ga ni ja, ali sam ipak imam malo vise uvida.

U dosta toga se slazem sa tobom, ali realni svet je nesto drugo, hteli mi to ili ne.

Davno smo prezvakali pricu o tome da je orman od hrastovine ili orahovine daleko bolji nego orman od univera, al jbg... i oni sto nemaju para za drveni, pa ni za sper, negde moraju da drze gace :)

Ako trziste trazi nesto, i pri tom nema pojma dal to "nesto" moze da bude ovakvo ili onakvo, ako mu je dovoljno dobra imitacija, posto "prava stvar" nema pojma ni kako izgleda, a to je danasnja situacija u barem 90% slucajeva... sto bih se ja kao majstor sekrao zbog toga?
Ajd da se opkladimo da ce bar 80% danasnjih musterija izjaviti da im se vise svidja ravnomerni izgled koji ostavlja HL, nego to isto uradjeno rukom, posto "vidis kako je nejednako", a i "ove ivice su ostre, ogrebace mi se dete" :)
Sta da se radi, zivimo u vremenu u kojem zivimo.

Festo jednostanvo prati ono sto vecini majstora treba. I to im dosta dobro ide od ruke. Naravno da i oni imaju po neki proizvod koji "promasi", al to je potpuno normalno i ocekivano kada "juris" sta majstorima moze da olaksa zivot.

I naravno... i oni su u prici da bi zaradili, nisu dobrotvorna ustanova, pa uz sve to ide i kompletna prica kao kod svih...

Vidis... meni se od pocetka kod njih svidelo upravo to sto prave kompletan "sistem", gde se ovo uklapa sa ovim, pokrivaju kompletnu pricu. Pocevsi od najtrivijalnijih stvari kao sto je gajtan za struju. I to zaista olaksava zivot kada radis.
A ne dodatak od glodalice ide samo na glodalicu i to samo na taj model i tacka. Jes da bi mogao uz jako sitnu prepravku da se spakuje i na cirkular, al briga me.

Sa druge strane, ja priznajem da sam prilicno beskompromisan kada se radi o kvalitetu alata (naravno u okviru svojih plateznih mogucnosti).
I za to imam par razloga:
1. Ako se radi o poslu, svaki sekund koji ustedis ce ti se vratiti kao goli, cisti kes. Svaki propust manje se isto tako direktno prevodi u kes. Svaka trunka kvalitetnijeg proizvoda, takodje. Da ne nabrajam dalje.
2. Ako se bavim necim kao hobijem, ko sto neko napisa, onda hocu da mi to bude zadovoljstvo, a ne da se zahebavam sa masinom koja me drnda, pa cas radi ovako, cas onako, da se dovijam i izmisljam trikove... Ne kazem, ima i u tome zadovoljstva, samo nije mi zadovoljstvo da osnovne operacije ne budu kako treba (busilica koja baca, slajferica koja ne sme da radi duze od 5 minuta, glodalica koja klacka pa nema prav rez...), vec da izvedem nesto stvarno komplikovano, tipa za sta ta masina nije ni namenjena...
3. Ako se bavim necim kao amater (neko ko jednom godisnje izbusi rupu za sliku), tu se vec potpuno slazem da je besmisleno davati novce, i da ce bilo koji kinez zavrsiti taj posao.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

tomislave, kao sto napisah - u principu sam se nadovezao na tvoj post - bez da nesto popujem ili stagod. svako ima svoju racunicu, i svako je - iz svog ugla - u pravu. (sto sam mislim i objasnio/pojasnio u postovima)
licno, da plivam u lovi - bez izuzetka bi uvek kupio najkvalitetnije sto ima na trzistu. sto u principu ne mora da znaci da je i najskuplje, ali u svakom slucaju je u klasi sa najskupljim, i nikad ni blizu jeftinog. (*recimo za rols, ona prednja maska se i dan danas kuje cekicem - radi je zanatlija, ne radi je masina, zanatlija bira i iseca kozu za sedista (a ne stancna), i farba ga zanatlija - a ne automatska komora za farbanje kao sve ove aute koji prosta raja voza). -ali to sam samo ja, -obicna snobcina :) :)
dakle - u svojim zivotima, iz svoje perspektive - svako od nas je oko 100 posto u pravu.
regularan tip skroz
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

drBouz wrote:..., i farba ga zanatlija - a ne automatska komora za farbanje kao sve ove aute koji prosta raja voza)....
Baš nešto nisam siguran

https://youtu.be/iivyJuwVJW4?t=5

Ručno se "dofarbavaju" samo kojekakve kerefeke koje razmažena klijentela izmisli
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Platezno jace ili slabije ne bitno je ...100 procenata je malo ...kod nas kapex kosta ....
Image
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ja gled'o na "how it's made" ili tako neka emisija. -uredno pricao batica o tome da tehnolosku novotariju uvode u proces proizvodnje TEK kada se vrlo uvere da je to bolje od onoga sto vec primenjuju. *sad si me zaintrigirao - moguce da je batica bas to kad je rekao - rekao ..." i shodno tome, zakljucili smo da masina bolje farba nego farbar covek" . bas cu morati sad da iskopam emisiju cim se vratim kucama, posto moram sad da izletim :)
dodjosmo dakle od poteznog gera do rolsa. - pa i nismo losi :)
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

art of wood wrote:Platezno jace ili slabije ne bitno je ...100 procenata je malo ...kod nas kapex kosta ....[url][url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9115_screenshot_2020-11-01-17-54-25.jpg
Pa vidis da ima na rate.. Mora da je na sledecih 10 godina.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Pa vidis da ima na rate.. Mora da je na sledecih 10 godina.
I ipak se vracamo na to da nemaš kako kupiti pa te to muči.

A fore kako ti nešto probaš i nije ti problem koliko košta možeš tu prodavati, ne znam samo gdje to sve uspiješ posuditi i probati da zaključiš nakon detaljne provjere da ne valja.... Čitaj vidio ja na YouTube.... Ali dvaput I kad si gledao baš si se koncentrirao.

Mi ostali moramo kupiti da bi ozbiljnije probali.
Post Reply