Potezni ger- koji je precizan?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

art of wood wrote:Radio sam sa festoolovim gerom ...imam makitin i nisam razočaran
Ne trebaš biti razočaran ali kad bi vas 3 do 4 radilo na montaži različite poslove i trebali jedan iz drugoga ravni rez, a kut 45, nagib 45 I sl. Onda bi vidio koliko je Festool bolji.
Jednostavno nema usporedbe.... Za ravni rez u radioni sve je to slično.
A da težinu i posebno usisavanje ne spominjem, tu je Festool ispred Makite više nego je Makita ispred Parksidea.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Čekaj, ti hoćeš da kažeš da Makita neće seći zaista pod 45° sa nagibom 45°?
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

maricaiivica wrote:Čekaj, ti hoćeš da kažeš da Makita neće seći zaista pod 45° sa nagibom 45°?
Ne, nego je neusporedivo teže brzo i precizno predbacivati kuteve i nagibe.
Teza je puno i usisava puno lošije a košta malo manje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da budem iskren, probao oba, i nisam video nikakvu prednost Festoola u odnosu na Makitu. Cak suprotno, Festoolova resenja sa resenja sa rotiranjem dugmica i guvernala ko na biciklu mi se daleko manje sviddjaju, a ona carapa od gume za skupljanje prasine mi je samo smetala.

Isto kao i stege na Festoolu.

Mozda je to razlika izmedju mog vidjenja kako alat treba da izgleda, i upeglanosti po svaku cenu koju Festool prodaje. Jos nisam nasao komad Festool alata na kome bi se svidela resenja toliko da pozelim da dam pare za njega.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:Da budem iskren, probao oba, i nisam video nikakvu prednost Festoola u odnosu na Makitu. Cak suprotno, Festoolova resenja sa resenja sa rotiranjem dugmica i guvernala ko na biciklu mi se daleko manje sviddjaju, a ona carapa od gume za skupljanje prasine mi je samo smetala.

Isto kao i stege na Festoolu.

Mozda je to razlika izmedju mog vidjenja kako alat treba da izgleda, i upeglanosti po svaku cenu koju Festool prodaje. Jos nisam nasao komad Festool alata na kome bi se svidela resenja toliko da pozelim da dam pare za njega.
Ima specifičnih ljudi kojima nije bitno rješenje da li je dobro ili ne samo da je to nešto posebno i drugacije.... Sreća da sa alatom ne radiš ozbiljno pa se možeš igrati... Oni kojima alat treba za posao ne mogu si priuštiti takve egzibicije da umjesto potezne pile na gradilište donesu japansku ručnu pilu jer je brža i preciznija za iste novce....A kad Makita izmisli obicnu busilicu u rangu Festoola onda mozda i pogledam nesto od njih ozbiljno, do tad tesko.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

:prsgore:
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Evo rešenjaaaa
https://youtu.be/EbVcWgUdKAk
😀😂
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada bi Japanski tesar ciji je radni sat bar pet puta skuplji opd ovdasnjeg dosao na gradiliste bez japanske testere sta mislis koliko bi mu se smejali. Kod nas se mnogo lako daje misljenje samo na osnovu pretpostavki, zato sto to nista ne kosta. Tamo gde se placa znanje i kvalitet iz nekog cudnog razloga misle drugacije.

Verovatno ce nauciti i promeniti misljenje kad dostignu nas stepen razvoja, nivo kvaliteta, i efikasnost u radu.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Ima dobrih majstora koji na žalost ne vide prednosti festool alata...kod mene u radionici imaju priliku raditi s njim a nisu oni izdvajali novac za njega. Nekima sam morao zabraniti da ga upotrebljavaju kada sam vidio kako ga koriste
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Ja nemam nista protiv festoola ...posedujem neke njegove alate i odavno ga koristim....jednostavno ne vidim tu drastičnu razliku u odnosu na ostale jake brendove (govorim o svojim potrebama)...svaki alat dozivi da se pokvari ,sto se tice servisa ,popravke i cene svega toga povucen iskustvom sa skoro svim jacim brendovima koje sam koristio ,moj izbor prilikom zamene kompletnog rucnog alata u radionici pao na makitu .
Moja ocena makite je prosečan ,pozdan alat na koji se moze osloniti svaki majstor...takva joj je i cena
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja nisam nesto merodavan zato sto ne radim komercijalno, no video sam mnogo vise alata nego vecina onih koji rade, probao i cackao takodje puno, i ne vidim ni jednu prednost Festoola. Meni su sve to dzirlo proizvodi, tipa antinikotinske mustikle. Da parafraziram, naprave od tebe reklamom Festool coveka, pa po principu, za Dzirlo ljude Dzirlo proizvodi.

Evo nekoliko primera. VS600, Festoool sablon za lastine repove. Osim nekoliko sitnica, kao sto je dizanje vodece ploce da bi se lakse postavio materijal, ni jedna prednost u odnosu maltene na Porter cable jig. Cena je bila (posto se srecom vise ne pravi) na nivou Leigha, kmoji je svetlosne godine ispred njega po upotrebljivosti, podesavanjima. Na kraju ni Leigha nisam uzeo, posto sam uzeo jos otvoreniji sistem, ali to je druga prica.

Sledeci primer alata koga sam ozbiljno gledao, i potpuno mu otvoreno prisao je HL850. Na prvi progra, to sto je secivo pod uglom izgleda kao ozbiljna prednost, kao i to sto je dubina rebatea koju sece neogranicena. I alatke za teksturiranje izgledaju jako lepo. No kada ga pogledas drugi, treci cetvrti put, propbas da sa njim uradis ono za sta u sustini treba da se koristi rucno elektricno rende, udaris u zid, jer ne moze. Sva dostupna seciva su od tvrdog metala, poprilicno uska, i nema finog ostrenja, onako kako moze da se sredi secivo od HSS. Alatke za teksturiranje ostavljaju jako grubu povrsinu, cepaju vlakna, a Festioolov priostup tome kako da se povrsina sredi, napravi zaobljenu povrsinu koja ne lici ni na sta.pogotovu ne na tesanu ili rucno radjenu povrsinu. No kada sa njim neko proba recimo da izravnja veliku povrsinu ploce koja ne moze kroz abrihter, nema resenja da ne ostanu risovi na ivicama prolaza seciva. U sustini, u mom slucaju to je glavni posao koji treba da obavlja rucno elektricno rende. Sve ostalo, uvek postoji bolji alat.

Treci primer su vakum stege. Moraim se priznati da su lepo dizajnirane, ali i mnogo manje upotrebljive, za vece pare od nekih drugih resenja. Recimo, nema podesavanja velicine povrsine na kojoj se ostvaruje vakum osim promenom glava, koje su sve poprilicno velike. Kod glavnog konkurenta, Schmalza, dobije se glava koja uopste ne izgleda lepo kao festoolova, ali radi bolje, posto je relativno prosto da se povrsina na koju deluje vakum podesi po velicini. Da ne pominjem cenu, koja je dobrih 30% niza od Festoola, za adekvatan set.

Ima puno takvih primera, na osnovu kojih baziram svoje misljenje o Festoolu. Pri tome nisam neko ko unistava alate, ili ga bas briga kako rade i sta izlazi iza toga.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

mozda je bitan detalj to "unistava alate" (u smislu terenskog rada, i indeksa bolenja one stvari (u vojski kad sam ja bio mlad, to se zvalo odnos prema materijalno tehnickim sredstvima i borbenoj tehnici)).
meni vec neko vreme fotoaparat donosi 'lebac na astal (najveci deo), i dugo mi je sviranje donosilo 'lebac. imao sam drugi astal tad, doduse :) - astal je bio manji, al' je klopa bila masnija.
i sad, u svirci, mozes odsvirati, ako znas da sviras - bukvalno na bilo kom instrumentu. publika cak neretko nije sposobna (i to oni lovci na greske, i iskompleksirani ljudi) - (u stolarskom drvo-radecem svetu to je onaj koji nosi picometar i meri dal' ti je pola milimetra pobeglo nesto na pet metara duzine rekao bih -i uopste ne gleda sta si ti uradio, nego - a kako si ti to uradio) uglavnom publika nije sposobna da oceni -na cemu si ti to odsvirao - na jeftinoj jolani, ili na preskupoj (i prekvalitetnoj) foderi recimo. -medjutim, mnogo lakse se svira taj skup instrument. ergonomskiji je, ima bolji odziv na komande, kad padne, ne razbije se i t.d. razlike u ceni su bas onako izrazene.
u foto-svetu -isto. evo juce sam neke cipele slikao sa plasticnim objektivom 50mm (80E) - jer mi se nije dalo da kacim makric (800tinak E) - posto moze i ovim. -sliku NIJE moguce razaznati (o.k. -ja vidim, jer znam bas tu malu tehnicku razliku - ali gledalac slike - vrlo ne provaljuje. -e sad, taj, da tako kazem profi-linija makric - kad padne - ne razbije se (ni staklo, ni kuciste) (in a way) -a onaj plastikanac - pukne kuciste recimo. ovaj pro ubada fokus na keca i tako dalje - naprosto - lakse se radi tim alatom.

i sad, poenta mog razmisljanja je - da ponekad postoji bukvalno jedan jedini posao (za pare) koji radis - gde ti ona razlika u investiciji u kvalitetan (i izbrendiran) brend bukvalno znaci/isplati se. (ilustracija: 95' sviram na moru, odsvirali, seli da se malo osvezimo, i vetrina sa pucine mi srusi bas na bini - i pukne vrat. zine na spojki gore kod kljuna. -NIKO od kolega nije poneo dva basa, ja nisam u mogucnosti da odem do bgd-a, uzmem drugi bas, i vratim se nazad u jednom danu, prodavnica muzicke opreme NE postoji u blizini - i nista, malo sam ga na tom spoju ortopedski sanirao kanapcetom, popustio zice za ton ipo - i svirao tako jos mesec ipo dana :) 700maracni instrument tada. -da sam svirao 1200-vskog (tada) jazzbasa ili preca - ne da ne bi pukao kad padne sa niskog stalka na tapaciranu binu - nego ono.. -pukla bi bina :)
ograda: nemam nista festool, a i prilicno nemam pojma o radu sa drvetom - tako da pricam samo posredno.
recimo za ono sto ja nameravam da radim, kupio sam potezni ger parkside u lidlu, jos ga nisam ni upalio - ali za to sto meni treba, apsolutno sam siguran da ce da odradi bez blama - posto treba da presece dasku/letvu na plus-minus milimetar-dva-tri-pet.
posto me forma "u nulu" zestoko ne interesuje. - ali kapiram da ima ljudi koji se pale na vinkl, prav ugao, ivicu koja sece, i tako dalje (puna nemacka takvih recimo - oko 60 i neki milion, da budem precizan :) ).
regularan tip skroz
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

drBouz wrote:evo juce sam neke cipele slikao sa plasticnim objektivom 50mm (80E) - jer mi se nije dalo da kacim makric (800tinak E) - posto moze i ovim. -sliku NIJE moguce razaznati (o.k. -ja vidim, jer znam bas tu malu tehnicku razliku - ali gledalac slike - vrlo ne provaljuje. -e sad, taj, da tako kazem profi-linija makric - kad padne - ne razbije se (ni staklo, ni kuciste) (in a way) -a onaj plastikanac - pukne kuciste recimo. ovaj pro ubada fokus na keca i tako dalje - naprosto - lakse se radi tim alatom.
Ne kapiram zašto onda uopšte koristiš plastkanca ako je tako osetljiv i lako može da se pokrši te time izazove troškove (80€) , kad već imaš profija kome ništa ne mogu spoljne sile :D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bas zato sto je to minimum kvaliteta za konkretan posao. Tako i treba sa alatom, koji god bio.
A nije stvar u tome sto je plastican vec sto je mutan u pojedinim zonama, sto bi se videlo kada bi slikao npr neki tekst, a za cipele je odlican.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

diplmajstor wrote:Ne kapiram zašto onda uopšte koristiš plastkanca ako je tako osetljiv i lako može da se pokrši te time izazove troškove (80€) , kad već imaš profija kome ništa ne mogu spoljne sile :D
Ma dobro, mozda se nisam bas najslavnije izrazio. - i taj plastikanac nije uopste los objektiv - mislim evo -meni tu i tamo donosi 'leba na astal, i ne pada mi na pamet na sadasnjem bavljenju (i zaradjivanju) da recimo kupujem tu, aj' da kazem profi-alat liniju (recimo 1.2 za 1400).
znaci ako znas zanat (ja ga recimo kidam - taj foto zanat (da znam zvuci vrlo idece na nerve odma - al' stvarno znam znanje u tom zanatu u mnogo disciplina)) - odradices posao sa bilo kojim, i porucilac posla - a i ti (ja) - u principu ce biti zadovoljan. - i ako ne budes zadovoljan - bas retko je odlucujuci faktor inferiornost opreme - uglavnom je nedostatak znanja. mislim negde, pomalo odlucuje i oprema, ali covek je i dalje presudan.
a taj drugi objektiv koji sam spomenuo, koji je osetno skuplji (i kvalitetniji, i sire primenljiv i t.d.) - je pre svega robustniji, i preciznije je izrade (recimo ako ne koristis autofokus aparata, nego rucno uostravas sliku - prsten za fokus na plastikancu ima nesto malo praznog hoda - na drugom je k'o umontiran lezaj - u nulu su svi zazori. na plastikancu bajonet kojim se kaci na telo je plastican (dakle posle nekog broja kacenja/skidanja, on ce morati da krene da se haba). - na ovom drugom je od aluminijuma - dakle - bezbroj puta na/sa aparata.
e sad - to je bila neka moja poenta - kada radis - kao sto sam ja ovo snimio juce - znaci bukvano u kuci - aj' da kazem u kucnom studio-u, pri tom su predmeti (koji ne beze nigde i ne micu se) u pitanju - imas svo vreme ovoga sveta da ih napicanis, i da nikog ne cuknes aparatom, da ga uostravas rucno, i tako dalje - dobar je i taj jeftini, bukvalno mu nista ne fali.
ali recimo kada snimas neku zivu akciju - L objektiv je neuporedivo superioran u odnosu na ne-L - brze i preciznije ubada fokus, ako ga malo cuknes negde u akciji - ne bude mu nista (dok ne deknes prednje staklo je li), i moze u tim uslovima jako dugo da radi pouzdano i precizno. -onaj plasticni ne.
i postoje dakle poslovi - gde naprosto i honorar apsolutno opravdava investiciju, ili ocekivani rezultat. (lupam - ides na ekspediciju na mesec dana na severni pol. - sam odlazak donde kosta jakih pet cifara - i razlika od par soma recimo za objektive - ili par stotina za brand vs 3rd party baterije - pada u vodu).
pa moguce da se taj festool ponasa na taj nacin u uslovima ozbiljnog gazenja. -dakle pruza pouzdanost i preciznost gde se neki drugi mozda i ne ponasaju bas tako. (opet, da se ogradim - nemam festool pa ne mogu nista da kazem, ovo je vise onako posredno razmisljanje).
evo kad je meni drugar doneo zeleni bosch iz germanije (za 20 posto manje para, i sa 3 baterije vs taj isti kod nas - sa dve baterije) - svid'lo mu se, pa je on sebi kupio plavi - li-ion. -i nesto kad smo prckali ovde kod njega na gajbi, pa se koristio i kao busilica i kao srafilica - nemam nikakvih dilema koji je bolji. -e sad, nekome je to beznacajno, a nekog nervira do te mere, a ima para da plati tu razliku. -ma nemam pojma :) :)
Last edited by drBouz on 29 Oct 2020 20:58, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
Post Reply