Potezni ger- koji je precizan?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Potezni ger- koji je precizan?

Post by godfather »

Poštovanje svima na forumu.
Čitam dosta o gerovima ovih dana i opet nisam načisto😀.
Imam preklopni ger womax W-MS 1600-255 star već punih 8 godina kupljen u wobiju. Nije se rasklimao tj nema lufta nigde, Mogu reći da je solidno precizan, pod tim mislim, kada namestim ugao pomoću MOG uglomera ne pomoću njegove skale daje tačne rezultate, čak sam i lajsne za ramove za slike sekao sa njim bez problema ( opet kazem malo vremena treba da se podesi ugao dobro ali opet Womax je to, dobro da radi uopšte😀😀), naravno na njemu je kvalitetna testera od 70 zuba koja je koštala kao pola njega samog.
E sad ja se raspričao o womax u a meni treba potezni ger koji će da bude precizan a pošto nemam iskustva sa poteznim gerom tako neznam ni šta da gledam?
Neke modele sam izdvojio...
Jeftinija opcija je metabo KGS 216m
Sledeća isto jeftinija opcija je HIKOKI C8FSHG on ima prednost što mu šine neidu pozadi nego napred kao festoolu evo i link https://www.kupujemprodajem.com/alati-i ... s/98805204
I skuplja opcija koja je makita ls1018l, ako bi nju uzimao morao bi sačekati još neki mesec jer mi je trenutno mnogo para.
Nezarađujem od stolarije to mi je hobi nekad nešto uradim za pare ali nedovoljno da mogu da nepitam za cenu i da uzmem festool😀
Dali je makita stvarno toliko bolja da košta duplo i još malo više od ove dve?
Te vodjice sa linearnim lezajevima dali su istog kvaliteta kod makite i metaba i hikokija... ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ova makita je "za broj veca", to jest ima list od 260mm, dok hikoki i metabo imaju list od 216mm, u rangu je 1400W snage dok je hikoki 1100W kao i metabo (iako za njega trgovci navode 1500, on je ustvari 1200).
Tako da je ocekivano da je skuplja.

Mozda ti je ovo bolja opcija, za malu razliku u ceni u odnosu na 216mm modele:
https://www.okov.rs/sr/alati/elektricni ... tera-1520w

Naravno sve zavisi od toga sta nameravas da seces, ali koji santimetar vise, nikada ne skodi.
Pogledaj dobro max kapacitete pod uglom, posto su oni znacajno manji od onaoga sto ljudi obicno ocekuju.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Poz.
Ta Makita upste nije mala masina naspram womaxa je svemirski brod😬 sa jedne strane sece do 47* a sa druge do 60* sto moze da bude jako korisna stvar.
E sad cena ,kad je na akciji pa jos i saznas da kada donese bilo koji umreti ger dobijies jos 20 procenata popusta onda i ne bude toliko skup...ja sam ove godine menjao sav rucni alat i sav je Makita ...izmedju ostalog taj ger sam kupio i kostao je 450e .
Ne bih da reklamiram prodavnicu ...ako ti treba kontakt poslacu ti u PP...nije daleko od tebe ...ako ti je tacna lokacija 😬
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Metabo je neprecizan i ne bih ga preporučio.Za ostale ne znam kakvi su
Last edited by ST STOLAR on 18 Oct 2020 10:51, edited 1 time in total.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Neko ne obraća pažnju na ono "potezni" u naslovu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ups... moja greska za ovaj hikoki od 260
Video sam da trazi potezni, al mi je nekako promaklo da ovaj nije takav.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Mislim da nije baš puno bitna snaga u vatima svi oni seku, nego mnogi kažu za metaba da je neprecizan, šta znači neprecizan? Video sam u Okovu i metaba i makitu i hikoki i svi deluju nekako isto čvrsto. Na šta se odnosi nepreciznost poteznog gera? Dali se oni linearni lezajevi rasklimaju brzo? Ili konstrukcijski nije napravljen da nedaje tačan ugao? Ili kako već?
Ne želim da upoređujem womaks i makitu nego sam napisao za womax da ga imam i kako se ponaša, ali meni treba širi rez naj češće pod 90stepeni a to sam siguran da nemogu očekivati od womaxa i sličnih alata. ( Jeftini kinezi sa garancijom mogu da posluze za povremene hobi poslove vibr bušilica vibr brusilica ugaona brusilica pa eto meni se pokazalo i preklopni ger... Uopšte alati koji jednostavne operacije rade koje ne zahtevaju neznam kakvu preciznost a ne utiču na bezbednost).
Za festool nemam para a polovan nebih, mogao bih se pružiti negde max za makitu akp ona stvarno vredi te novce tj ako reže precizno?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad sledeci put budes pored njih, uzmi neku dascicu, poturi je pod list i malo pritisni ruckom (naravno masina je ugasena). Otprilike koliko bi trebalo da pritisnes kada stvarno seces neki komad tvrdjeg drveta.
Ne sme da se uvije bilo sta ni malkice, posto to znaci da ce se uvijati i tvoj rez.
A tipicno se uvija, cak i kod poznatih firmi.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Pa to sam baš i radio, povučem ger do kraja ka sebi i dok je oboren na dole i blago pritiskam držeći prst do samog lista testere ( naravno mašine nisu uključene u el mrežu) i svaka ima pri istoj sili pritiskanja blago pomeranje. Ali mislim da se dosta manja sila koristi kada se reže. A mislim da i sam list pri tim obrtajima dodatno drži pravac. Zato pitam ima li neke veće razlike izmedju metaba i makite u preciznosti? Dali se linearni lezajevi rasklimaju brzo? Dali je isti kvalitet linearnih lezajeva i vodjica kod makite i metaba? Å ta još utiče na preciznost?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Potezni ger nikada nije precizan...jer im tada nije namena preciznost vec kapacitet.

Ger kupujes po nameni,ako ces seci nesto uze i tanje ne uzimas potezni....

I potezni moze biti precizan ako zakljucas izvlacenje...

Tu najvecu ulogu igra kvalitet testere i sama podela u uglovima(koja se kod vecine moze nastelovati).
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ok to otprilike znači da sa kvalitetnom testerom ( što se podrazumeva valjda) mogu očekivati iste rezultate i sa metabom kgs 216m i sa makitom ls1018l koja ima samo veći kapacitet reza i više uglova rezanja od metaba,preciznost je ista ili?
Dali su precizniji potezni gerovi koji imaju vodjice postavljene paralelno sa testerom kao festool o ona skuplja makita ili hikoki koji sam naveo na početku, sem prednosti što nezauzimaju pozadi prostor (koga nikad dosta😀)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Dobar ger i dobra testera-odlican posao

Dobar ger i losa testera-smrljav posao

Los ger i dobra testera-dobar posao,dalje ne treba da pisem

Podrazumeva se da pakne za testeru nisu krive i da osovina nema lufta.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

To znači da ima smisla da uzmem metabo kgs 216 i baš dobru testeru i trebalo bi da radi dobro?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Na primer da :)

Ako metabo na sebi ima originalnu testeru koja nije pravljena u PRC(a cenim da jeste)

Ta sto je dosla sa masinom verovatno je gruba i ima mali broj zuba....

Tebi treba sto veci broj zuba sa negativnim grudnim uglom,oblik zuba FT a u najgoroj varijanti ATB
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

godfather wrote:To znači da ima smisla da uzmem metabo kgs 216 i baš dobru testeru i trebalo bi da radi dobro?
Ne znači
Post Reply