Potezni ger- koji je precizan?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

a ajmo ovaj ugao posmatranja:
-kada NE bi bilo polupismenih, a ego-natripovanih vlasnika raznih alata, i montera plocastih materijala :) -nego kada bi u tom smislu imao samo jedan izbor - te "japanske majstore" - znaci ono... -da univer, medijapan, i t.d. ni ne postoje (osim da zagradis kokosinjac recimo :) - da onoj kokoski klinac-pile ne zbrise, pa ga macor ili kobac pokupe i smazu) - onda bi svi ljudi u kucama imali namestaj recimo od punog drveta, picanski napravljen, prilicno dugotrajan i tako dalje.

tu i tamo raznorazne teorije u polemikama - tipa "pa ne moze svako da priusti drvo" - uopste nisu teorije u smislu polemike -nego su opravdanja postojeceg problema, globalnog - a to je kapitalisticki drustveno-ekonomski sistem, koji je naprosto sam sebi paradoksalan, jer gura planetu u propast. drvo-deljacki govoreci - reze granu na kojoj sedi. (s tim sto kapitalizam ne reze granu na kojoj sedi, nego reze drvo, a sedi tacno na onom mestu gde ce drvo da padne kad ga odreze - ako se ne promeni, jednog dana nece biti ni kapitalizma, a ni drveta (ono sa granom - ostane drvo za neke mudrije, samo fali grana :) ).

ili evo dok sam radio stampu - napravim ljudima dizajn do-jaja i oni se snebivaju. *i secam se jedan jako imucan, vredan i posten covek, prodaje (a i radi) gradjevinski materijal, napravim mu ja vizitke do-svih-jaja, lepe, picanske, ma da ih metes na televizor kraj babine i dedine slike sa vencanja :) - kaze on meni: vidi - ti si ovo mnogo lepo napravio, evo lova, i ja sad ne znam kako da ti kazem-a da te eventualno ne uvredim, -ajde molim te, napravi mi jos jedne vizit-karte za firmu -ali na belom nekom najgorem papiru jedna boja, - ono k'o sto ubace po sanducicima, vidi, NE vredjam te, meni je ovo mnogo lepo -ali moj prosecni kupac/musterija - majstor-zidar /gradjevinski radnik - kad vidi ovo sto si ti sad meni doneo - on se ovog prepadne i baci - a onu neku sugavu, e nju ce da stavi u novcanik i ostavi je kuci kad dodje...

dakle, ne propada svet - zato sto su ovi koji ga lome toliko snazni - nego zato sto su neke nas - koji bismo rado jos gledali taj svet u dobrom, a ne razorenom stanju, tu i tamo ubedili da neke stvari koje ne bi trebalo da se praktikuju - "tako treba".
-bilo sta sto ne valja - kako bi bilo da je na pojavu prvog tog - od svih dobio povratnu reakciju - pljas po nosu, i ono - ajde mars bre dziberu jedan - kao sto dzukac kad se ne ponasa na prigodan nacin - podviknes mu, i po potrebi ga i malo pljesnes - i lepo zna dzukela svoje mesto - kucica za dzukce.
a ako pustis dzukce da laju i da se sire kako oni hoce - onda na kraju dodje do promene mesta - ljudi su po coskovima u kucicama, a dzukci se nastane u kucama za ljude. ili pacovi. svejedno. -i bukvalno, i figurativno.

e sad, kapiram da je broj stolara, gradjevinara, -a i grafickih (i ostalih) dizajnera, i kolega muzicara i fotografa - koji razmisljaju o tim nekim "globalnim" problemima dosta mali. -fazon -ja sam bre mali covek, ne mogu ja nista da promenim - gledam sebe/svoje i t.d.
pa o-kej. stvarno sistem ne mozes da promenis - al' menjaj sebe majka mu stara - nemoj ti da budes deo problema. - makar probaj.
pa nisu ljudi skoknuli do svemira zato sto im je vrlo bilo jasno da ljudi nemaju krila i jos ni jedan nije rukama poleteo.. i t.d.

p.s. mala rucna testerica za 46 jura, ako uzmemo u obzir da sam nedavno recimo u lidlu kupio tri za pet eura :) -je sve samo ne jeftina :)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije testerica 64 jura...
Nego je toliko: testerica i vodjica.
A ustvari najvise kosta pamet onoga ko je celu pricu smislio :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

da da, testerica je 12. -mislim, vise je bila ilustracija da nije sad bas da je pilicarsko/jeftino resenje.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeftrino u odnosu na sta?
U poredjenju sa kineskim gerom koji kosta 100 a uz to i ne radi, ili sa necim ozbiljnijim od 200-300... prilicno je jeftino :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Spominjali ste japanske tesare i sl.

Radnje u Japanu koji se bave tradicionalnim zanimanjima dobijaju subvencije od države da ne gase posao. To je jedan od načina na koji Japan održava kulturu spoja tradicionalnog i modernog.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Daju subvencije za tradicionalne poslove i u Srbiji.

Samo sto tesari koji prave kuce i neterijere nisu u toj kategoriji. Posla ima koliko hoces, pogotovu je bilo posle zadnjeg velikog zemljotresa, pa nema mesta subvencijama na taj nacin.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR i ti ga...
Za takve stvari, ovde jednostavno nema posla.
Ovde narod voli beton :(

Ovde nema posla ni za nekog ko bi radio orman klasicnim tehnikama i rucno.
Dzaba lepota zanata, ljudi od necega moraju da zive.

Slazem se da treba biti otvoren i sebi priustiti ucenje.
Nekada se desava da jednostavno brze zavrsis nesto testericom nego dok namontiras masinu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zeznuh ga kad radis tri stvari uporedo a kad sam pisao post je bila bas guzva..

Mislio sam na Japan. U njemu tesari nisu u kategoriji tradicionalnih zanata jer im ne trebaju subvencije zive prilicno dobro. Posle zadnjeg zemljotresa, bilo je posla koliko hoces. Ima ga cak i sad, ne ceka se na posao. Zato i nema subvencija, a plate su poprilicno visoke. Oni uglavnom ne uvoze radnu snagu, a vecina kuca se radi od drevata, i sve se finisira rucnim rendetom, japanskom testerom i slicniom alatima.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

kad sam bio po germanijama - jedna zemlja gde ljudski rad, i ljudsko dostojanstvo pre svega (a kroz cenu rada, odnosno - bescenje rada), nije srozano do granice pukog prezivljavanja - bilo koji zanatlija koji je vican tom svom poslu zivi jako lepo. o.k. - i kod nas vredni ljudi, tui tamo nije sad bas da su socijalni slucajevi, ali razlike nisu uporedive.
evo recimo bas stolarija - dve radnje u stuttgartu, jedna u pforzheimu u kojima sam bio, posto mi je drugarica kod koje sam visio tamo bila vajar/slikar/dizajn/unutrasnji dizajn i t.d. - pa smo obilazili svasta gde ima nekog da kazem primenjenog dizajna - secam se jedan sto, oooogroman, ploca dobrih 25 santima, vidljivih delova pet, cini mi se, vidljivih tragova elektricnog - industrijskog alata - nula. u principu bio je jeftin 15 somica. - da li ste prodali neki? - cuj da li smo... :) -znaci sve sto je bilo na taj fazon - sikira, blanja, dleto (figurativno) - bilo je poskupo, izgledalo je do-svih-jaja, -i ni majstori ni prodavci nemaju problem sa plasmanom. -al' lako je terati kera kad ti populacija nije na ivici gladi. -leeeepo je drug tito govorio - prvo materijalna baza, pa onda duhovna nadgradnja! :) :) (pa se on, drugari mu, i deca im i unuci, evo do danasnjeg dana zadrzase na toj materijalnoj bazi).
udjem kod nje u selu tamo na svarcvaldu (ekvivalent: kod nas u selu na kopu, zlatiboru, staroj planini...) - kod malog automehanicara u radnju - znaci tu dodju ljudi koji tako... ne idu u oficijelni servis (a kod nemaca je to dosta retko, oni su bas ono square-minded ljudi), -paaa, kod nas takav auto servis - mislim tako opremljen, mislim da vlasnicko-osnivacka struktura vodi do politike. -lokalni seoski mehanicar. tipa pet zaposlenih. ( i naravno pet boksova/dizalica koje dizu kombi i t.d. ).
odfotografisem ja jednu svadbicu tamo - ono sto su dobili, kazu ljudi - znas neko ko ovako odslika kao ti - to ovde kod nas pocinje na 1300E, a najjeftiniji koga smo nasli (radi kao ovi nasi polivaci po svadbama - kit fotoaparat, blic, i fljas-blic-u-glavu) kosta 700e.
kod nas fotografi koji rade tako (da ne zavaljuju slike gostima na svadbi, nego doneses slike mladencima, i radis za honorar unapred dogovoren) - koji uzmu soma po svadbi - se sutiraju u dupe od srece. (znam svega nekoliko, manje od pet). (ne kazem da nema - samo ih ja ne znam).
zakljucak: najbolji je potezni ger koji odradi pos'o, a za novce koje mi mozemo da izdvojimo za potezni ger :)
regularan tip skroz
Post Reply