Modelarski bansek

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Modelarski bansek

Post by urosn »

Dobio sam jedan modelarski bansek, a razlog te cene su 2 boljke. Prva za koju sam siguran da je resiva je ta sto je na tockovima umesto gume postavljena ABS ili kant traka(prethodni vlasnik je zalepio).
Image

Precnik tockova je 20cm. Znate li gde zajedno prodaju tracne testere i poliuretansku gumu koja se postavlja na tockove?

A druga boljka je pucanje tracne testere. Navodno, nova testera se koristi 2-3 puta i posle toga pukne. Mozda cu oba problema resiti postavljanjem poliuretankse gume ili nesto drugo moze da dovede do pucanja?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kod nas ne znam nikoga ko prodaje poliuretanske gume.

A ako resisi drugi problem, napravices veliki pomak u industriji modelarskih banseka za hobiste. Razlog za pucanje testera je zamor materijala usled krivljenja testera na mali precnik. Teoretski, za dug zivotni vek testera precnik tocka ne bi trebao da bude mnogo manji od 1000xdebljina testere. No, tankih testera nema na trzistu, namucis se da nadjes i 0.5, sto je i dalje vrlo debelo za taj precnik tockova.

Can i na mestu na kome znam da imaju najtanje testere, u inostranstvu, minimalna debljina je 0.35, sto je i dalje poprilcno deblje nego sto tvoja testera zahteva.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

BR wrote:............................. minimalna debljina je 0.35, sto je i dalje poprilcno deblje nego sto tvoja testera zahteva...................
Jedino da sece ziletima :D i to ako pronadje nacin kako da ih vari ( nastavlja )
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ovo mi lici na einhell onaj mali bansek, eventualno zovi einhell servis, pa vidi da li imaju rezervne delove/da li hoce da ih prodaju - pa vidi da li mozes da zbudzis tu gumu koja ide na einhella (ako ovo nije).
*moguce da ti puca testera jer nije lepo nastelovano (zazori lezajeva gore i dole u odnosu na testeru/list), moguce da ti je pretegnuta. eventualno, ako ga koristis povremeno, seti se da po upotrebi otpustis testeru.
imas na yt kako se steluje, a sigurno ima i u uputstvu (ako nisi dobio uz uredjaj - pitaj gugla, tipa "mojmodelmasine user manual", uglavnom ima za sve i svasta online.
regularan tip skroz
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Бансек је сређен и оперативан. Морало је по нашки, унутрашња гума. Успео сам да нађем квалитетне тестере код нас, још нису пукле а доста их користим, али бих волео бар годину дана да издрже. Само би ваљало да су мало тање, ове су 0,5 мм, али нема код нас тање.
Post Reply