Vrijedi li ovo ove novce?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ovo što sam ja uradio je bilo adekvatno mojim potrebama, spomenuo sam to u kontekstu da je kupovina tog kompresora dobar posao po toj ceni. Meni je trebao kompresor za airbrush, ja sam ovaj platio tačno 100e za vreme one Nekerman kataloške prodaje. Skinuo sam blok elektromotora i kompresra i prodao ga na KP za 60e, odmah je otišao. Tako da sad imam odličan kompresor za 40e i još mi je ostao komplet creva i pištolja koji je bio u kompletu a se sad se prodaju odvojeno za 30e. Tako ispade da me je ono na slici koštalo 10e.

Zaboravio sam sve pojedinosti oko montaže ali mislim da je bilo problema sa rasteretnim ventilom koji sam rešio sa jačom oprugom iz hemijske olovke, sad sve radi savršeno, sklopku sam podesio da se uključuje na 3 a isključije na 5,5 bar, ne treba mi veći pritisak.

Å to se tiče uljnih para one se verovatno kondezuju u boci a zbog malog protoka i ne stignu do airbarsha. Bocu od 25l napuni za nekoliko minuta, nisam merio tačno a i baš me briga jer kompresor mi stoji ispod stola i ne obraćam pažnju na njega jer je bučan ko i svaki frižider, a uz to mi curka vazduh na jednom spoju sa onom armiranim crevom sa bojlera.

@singer, ovaj pametnjaković je davno naučio princip dizalice topline, ..

:)
Last edited by yaki on 05 Sep 2020 20:33, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Protok kompresora od friza je ako se secam negde oko 20l u minutu a moze da naduva valjda neverovatnih 40bara i nesme da radi duze od 15min jer nema hladjenje ...zato i pitam da li reaguje nepovratni ventil ili duva u sklopku😬

Za kucnu radinost rekao bi da je bezuljni kompresor 👍 moze da se nosi naopako jer nema ulja. malo je ubog sa protokom ali za napumati gume i hobi farbanje moze da prodje imao sam neki italijanski trajao je 10god bez kvara ...umrela mu karika 😂 da nisam bio lenj da je pronadjem i danas bi radio ....
Last edited by art of wood on 05 Sep 2020 18:45, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

ZASto wrote:@singer: Rashladni kompresori JESU predviđeni da "nabijaju pritisak" jer kako bi inače rashladni gas preveli u tečno stanje? To je princip rada rashladnih uređaja, igrarija sa energijom potrebnom da se mešavini gasova promeni agregatno stanje dodavanjem energije.
U sledećem koraku se tečni gas kroz kapilaru pušta u prostor veće zapremine i pošto bi isti da ispari (proključa) potrebna mu je energila koju kao toplotnu oduzima iz okoline.
Objasni covek u jednoj recenici ono sto kroz celo skolovanje nisam naucio ( ili se profesori i nisu trudili da nam ovako pojednostave ) :pljesk:

Nego , ako vec vladate materijom mozete li da mi objasnite i kako rade toplotne pumpe ? Recimo vazduh-voda ?

Jedan prijatelj iz toplane mi je svojevremeno rekao kako toplotna pumpa radi na istom principu kao i frizider samo obrnuto :forvonad::forvonad::forvonad:

Nije bas povezano sa temom , ali nije ni daleko . . . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 06 Sep 2020 07:42, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bas tako radi. Zamisli frizider kome je radijator u kuci i to greje, a hladi spoljni vazduh, zemlju vodu, sta se vec nadje. Kod frizidera je obrnito, radijator je spolja, a hladi unutrasnju zapreminu, tj izbacuje toplotu napolje.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

yaki wrote:@singer, ovaj pametnjaković je davno naučio princip dizalice topline, ..

:)
Ovo se nije odnosilo na tebe licno,vec na onog PRVOG koji je to uradio ...

U sustini ne baratam rashladnom tehnikom,nije mi struka ali vec je objasnjeno u cemu je problem.

Da je to tako dobro odavno bi se pravili kompresori po tom principu.

To sto si skinuo agregat sa novog kompresora i stavio od zamrzivaca-nemam reci :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

singer wrote:To sto si skinuo agregat sa novog kompresora i stavio od zamrzivaca-nemam reci :)
Pa rekoh, primarno mi je bio potreban kompresor za airbrush, problem za mene je što taj klipni kompresor pravi enormnu buku, pa kad ga uključiš u stanu, cela zgrada ječi.
Jednom mi ostao uključen u struju, vazduh negde lagano curkao i kad je pao pritisak uključila se sklopka u 2 sata noću, leto, otvoreni prozori.
Čoveče, ne da sam probudio zgradu nego celu ulicu, a možeš zamisliti moj šok iz najdubljeg sna.
:D
Sad radi mirno i tiho ko svaki frižider.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Imaš tih malih kompesora sa bešumnim agregatom!
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Yaki ti si vrhunac tehnike u odnosu na mene :)
Ja i burazer smo svojevremeno (pocetak 90-tih) uzeli ficinu gumu, otisli kod vulkanizera da nam na nju stavi jos jedan ventil (trebalo mu je videti facu :)), na jedan ventil okacili noznu pumpu za gume, na drugi airbrush, i farbaj modele aviona :)
Kasnije smo nasli kompresor od frizidera, i to je bilo neopisivo olaksanje za onoga koji je morao do tad da pumpa :pucko:

Nije bil oproblema sa uljem, ko sto rece, protok je isuvise mali i sve sto ima se iskondenzuje u samoj gumi (boci).

Desetak godina kasnije, kupio sam pravi kompresor za airbush (mambranski).
U sustini, nije bil oneke razlike u tome kako je odradjivao posao, samo je bio mnogo manji i zgodniji.

Za specificnu namenu za koju je tebi ovo trebalo, sasvim OK kao resenje. Ne znam posto su sada ti mali membranski, bilo je bas davno kad sam ga kupio, to jest da li se isplati celo zezanje.

E sad... za bilo sta drugo, ta skalamerija naravno nema bes svrhe, a covek je pitao ipak za neku opstu upotrebu.

Ko sto rekoh... za farbanje manjih povrsina, ovaj kompresor sa pocetka teme ce zavrsiti posao.
Ako coveku nije bitan kvalitet (nekada nije), mogu njime da se ofarbaju i sobna vrata, al uz prekide i cekanje dok ponovo nabije pritisak, sto ce se naravno videti. No... nekad farbas i vrata od supe, gde nije bitno da izgleda "strava", vec da ih pokrijes bojom da ne bi rdjala, trunula...

Od pneumatskog alata, moze da tera heftalicu, moze da se koristi za pumpanje guma, za izduvavanje... i slicne rabote.

O pogonu slajferice, brusilice... i slicnog alata... ne sanjaj. Jednostavno nema protoka za tako nesto.
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

mbole wrote:Yaki ti si vrhunac tehnike u odnosu na mene :)

...
Ko sto rekoh... za farbanje manjih povrsina, ovaj kompresor sa pocetka teme ce zavrsiti posao.
Ako coveku nije bitan kvalitet (nekada nije), mogu njime da se ofarbaju i sobna vrata, al uz prekide i cekanje dok ponovo nabije pritisak, sto ce se naravno videti. No... nekad farbas i vrata od supe, gde nije bitno da izgleda "strava", vec da ih pokrijes bojom da ne bi rdjala, trunula...

Od pneumatskog alata, moze da tera heftalicu, moze da se koristi za pumpanje guma, za izduvavanje... i slicne rabote.

O pogonu slajferice, brusilice... i slicnog alata... ne sanjaj. Jednostavno nema protoka za tako nesto.
Ovakav mi je odgovor trebao :)

Hvala :)
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
Post Reply