Stigla mašina, a nemam burgije za četvrtaste rupe.

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Možda si povezao probleme sa oblikom burgije, ali koliko vidim CMT i Japanske Harima kod Axministera, Nakahashi kod scott&sargeant imaju ovaj drugi oblik.
Mozda je ipak problem u završnoj obradi, a i oblik je sličan, možda nije isti.
Kakva su tvoja iskustva u korištenju burgije u pravljenju rupe koja je malo veća od nje, odnosno ono što je BR ranije spominjao. Imaš li mašinu sa finim pomeranjem dela koji se obrađuje i ako imaš savet u vezi toga.
Last edited by DataS on 21 Jan 2021 12:04, edited 1 time in total.
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Kako sam napisao imam Axminsterovu masinu sa pomicnim stolom, levo-desno napred-nazad. Tako da nije problem praviti siru rupu u drugom prohodu za milimetar-2

https://imgur.com/5vjzsUm

https://imgur.com/VkUYltT

https://imgur.com/qhePewn
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

I moja ima pomeranje u oba smera, pa se nadam da ću uspeti da postignem preciznost u radu.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoji jedan prost trik za takve stvari.

Napravis ogranicivace pomeranja u pravcu ka i od tebe. Proste drvene kockice na parcetu alu flaha. Onda imas jako konstantnu sirinu, cak i ako pomeras element. Udaris iu jedan granicnik, izbusis, pomeris u drugi, izbusis, pa jovo nanovo u sledecem daljem polozaju.

MEne uzasno nervira sto dna rupe nisu ravna. Kod vecine stvari to ne smeta, ali kad se prave elegantni elementi, kod kojih je jako bitna povrsina rupe,, onda nervira.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Inace, nisam zaboravio na burgije iz Japana, ali jos uvek cekam potvrdu. Nadajmo se da cu imati vise informacija za koji dan.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Nabavka japanskih burgija mi je sledeći korak, ali predhodno moram da pustim mašinu u rad, malo iskustva da se stekne i da vidim koje dimenzije su mi najčešće potrebne. Pretpostavljam da će im cena biti poprilična. Kao što sam prethodno rekao, volim da znam šta mi treba i kako mogu nabaviti nešto za dalji napredak.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Pre nekog vremena sam kompletirao CMT burgije, plus jedna Harima 3,9 mm, bila na akciji i alat za oštrenje.
Image
Image

Još da počnu da se koriste.:)
Last edited by DataS on 06 Jun 2021 20:28, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Izgleda mi da alat nema pin za vodjenje pri ostrenju pa budi oprezan da ne zeznes geometriju dleta...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Ranije smo spominjali da postoje dve vrste alata, BR koristi ovaj bez vodećeg pina.
Videću kad dođe na red, morat ću prvo da sredim vanjsku stranu dleta, taj deo je ostao neobrađen, poprilično hrapav.
U specifikaciji alata, a mislim da važi za obe vrste alata, oštrenje je za dleta do 12 mm. To je jedna od dodatnih dilema kako oštriti veća dleta.
Post Reply