Stigla mašina, a nemam burgije za četvrtaste rupe.

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Stigla mašina, a nemam burgije za četvrtaste rupe.

Post by DataS »

Konačno je stigla mašina za četvrtaste rupe, a nisam nabavio burgije.
Početkom godine bila akcija za mašinu. kupio je, a sedam dana nakon toga uz istu cenu su počeli da isporučuju i komplet burgija.
Pokušao sam u martu da naručim kineske, ali mi prodavac odjavio isporuku.
Svakako ću ponovo narućiti sa Alija, kad počne jeftina isporuka.
Da li da tražim kvalitetnije i ako neko ima preporuku za iste?
U pitanju je Record Power BM 16.
Image
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Pozdrav, mene intersuje info na koji nacin si porucio masinu?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Plasim se da ti se nece svideti cena Japnaskih burgija za tu masinu, no iskreno, nikada ne bi pomislio da burgije za nju uzmem sa Alija. Rezni alatri od celika su kod Kineza jako losi.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Znam za cenu, kad sam poručivao mašinu, mogao sam i burgije, ali sam odustao.
Nisam ni mislio da mi kineske burgije budu jedine, već više za probu.
Nisam bio siguran ni koje dimenzije mi trebaju. Kod kineskih bih uzeo sve dimenzije, pa kasnije kad vidim koje su mi najpotrebnije, nabavio bih kvalitetnije.
Kod prodavca je set burgija od 3 kom bio 80 EUR, ali nisu isticali da su japanske. To je bio drugi razlog, odnosno nisam siguran koji je kvalitet tih burgija.
BojanPN, naručeno u nemačkoj (Meyer), tamo je i plaćena, trebala da stigne do mene za uskrs. Zbog problema sa putovanjem je malo kasnila isporuka pa je stigla pre dva dana. Računao sam i na mogućnost da platim carinu, ali je prošlo i bez toga. Mašina stigla u orginalnom pakovanju, nisam je još ni sastavio.
Mašina nije lagana, 46 kg i to mi je bio najveći problem.
Ne žuri mi se, nastojat ću da na kraju imam i kvalitetne burgije.
Last edited by DataS on 27 Aug 2020 22:38, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tanja burgija na toj masini moze da zavrsi i posao vece, posto mozes da skines i milimetar sa strane. Sa druge strane veca burgija ima mnogo manje problema, posto lakse odvodi strugotinu.

Generalno, za popcetak uzmi najmanju burgioju koja ce ti zatrebati.

Ako ti treba pomoc oko stelovanja, tu sam. Caka je u tome da burgija vrlo malo viri iz cetvrtastog rezaca, recimo milimetar i po, ne vise.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nadjoh nekog na KP da ih prodaje:
https://www.kupujemprodajem.com/alati-i ... s/59519056

Nemam pojma, ko je, kakav je... samo je iskocio na googletu.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Jos neko vreme ne mogu da smestim mašine, odužili se radovi na radionici.
U svakom slučaju hvala na ponudi, kad dođe vreme, nadam se da ću je iskoristiti.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

mbole, to su sa aliexpressa samo što se tamo set od 4 kom. može da kupi za cenu jedne burgije na KP.
Ja naručio sredinom januara set od 4 kom za 13 EUR i prodavac mi naknadno otkazao pošiljku. Tad su već krenuli problemi sa koronom.
Last edited by DataS on 28 Aug 2020 00:03, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

pazi dobro,imas ih milimetarske i colovne....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Ja kupio sa KP pre oko 2 god 2 burgije, 10 i 12,7mm.Platio nesto kao 15e po komadu ako se dobro secam i nista to ne valja, barem one sto sam ja kupio..... Burgija nije dobro uskladjena sa dletom pa rupa ne bude cetvrtasta nego vise kao cetvrtasta sa stomakom na svakoj strani.....Ako nekog zanima poklanjam iste....
Posle toga porucio iz kine sa ebay-a sve velicine (milimetarske) od 5 do 16 mm. Rade sasvim ok a i cena je sasvim ok.......Inace masina je Axminsterova......
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Na kraju sam naručio CMT, 6 veličina, (6,35 8 9,5 12,7 15,8 i 19 mm) i treba da stignu do kraja januara. Cena je prihvatljiva, prve četiri veličine po 20 EUR.
Nadam se da neću imati problema sa colovnim.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nema nikakvog razloga da imas problem sa colovnom. I sa njom mogu da se buse rupe tacno u milimetar.

Sad je jako bitno da uzmes pribor za ostrenje. Nista komplikovano i skupo, konus prevucen dijamantom, cena mu je ispod 10 eura.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Vec sam gledao, moram da opet koristim slanje u nemačku, zbog troškova.
Znaš li koji je ugao ovog alata?
Image

https://www.axminstertools.com/eu/diamo ... rrency=RSD
https://www.igmtools.com/igm-diamond-co ... pener-2pc/

Nemam iskustva sa oštrenjem, ali se nadam vremenom da ću i to prevazići. Gledao sam filmice, mislim da za četvrtasti deo trebaju i kamenovi-dijamantske ploče za ostrenje spoljne strane.
Na Amazonu sam čitao komentare kupaca CMT burgija za četvrtaste rupe, žale se na završnu obradu burgije, ali da nakon oštrenja i doterivanja rade odlično.
Na probleme sa inčovskim merama, mislio sam prvenstveno na dobijanje određene dimenzije čepa. Imam dosta distancera različitih debljina za slogove i nadam se da ću moći postići odgovarajuću dimenziju čepa da odgovara navedenim dimenzijama glodala - rupe.
Last edited by DataS on 18 Jan 2021 12:55, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Uglovi su 30-45 stepeni, u zavisnosti od proizvodjaca. Koji su na ovima, ne znam.

Za spoljnu stranu ti ne trebaju kamenovi, dovvoljna je najfinija moguca smirgla koju nadjes, 3000-4000 sto finija to bolje. Sa spoljne strane samo skidas prevrnuti metal, svo ostrenje je sa unutrasnje. To moze i na parcetu MDF-a sa dijamantskom pastom kupljenom kod onog ukrainca.

Svce te burgije su prilicno mekane, vrlo mi je sumnjovo da prelaze i preko poolovine pereset rokvela.

POd nedostatkom problema sa colovnim burgija,a sam mislio na to da one mogu da se nateraju da buse rupe milimetarske sirine, za jednu velicinu vece. Recimo sa 6.35 mozes da izbusis rupu koja je tacno 7mm, tako sto je u drugom prolazu pomeris za razliku, i samo skidas ivicu.

Uvek je bolje u tvrdom drvetu busiti rupu manjom burgijom, ali ne premalom, posto sve ispod 12.7 ima problema sa odvodjenjem strugotine.

Gavna caka, ne brzaj, i pazi masinu da se ne gusi. Burgije se unistavaju tako sto se pregreju, a to se desava kad unutrasnja, spiralna ne moze da izvuce strugotinu, pa pocne da se greje kod prelaza od trenja. NEces verovati, ali vidjao sam i burgije koje su potpuno poiplavele od toga, a tad im nema spasa.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Hvala BR na savetima, kad počnem da koristim mašinu, imat ću verovatno još pitanja.
Last edited by DataS on 18 Jan 2021 21:29, edited 1 time in total.
Post Reply