Stigla mašina, a nemam burgije za četvrtaste rupe.

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Imao,radio,prodao....(ne zato sto ne valja),burgije poplave ako ista trlja od dleto,zato burgija mora biti mrvicu niza od dleta(slobodna).

Ostrenje iskljucivo sa namenskim ostracem koji ima vodjenje za precnik rupe u dletu....inace ces ih brzo unistiti

Colovne ti ne trebaju osim ako ces raditi svoju seriju,npr stolica ,u drugom slucaju iskljucivo milimetarske
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Namenski ostrac pretpostavljam da nisu ovi dijamantski koje sam postavio. Alat za licnu upotrebu ili usluga oštrača? Može li slika alata?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Jesi li imao set za oštrenje?
Na amazonu, kupac nije uspeo da naoštri, pa je dao lošu ocenu.:)
https://www.igmtools.com/igm-mortising- ... set/?tab=8
Ovaj set je za burgije do 12 (12.7 mm).
Ovo deluje kao bolje rešenje, centrira alat za oštrenje.
Naručio sam komplet, odnosno i colovne. Japanske su 2-3 puta skuplje od ovih CMT. CMT ima u ponudi samo ove što sam naveo.
Za početak mi se ovo čini kao dovoljno dobro rešenje.
Ako bude potrebe, naručit ću kasnije kvalitetnije, metričke.
Last edited by DataS on 19 Jan 2021 19:31, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I CMT neke stvari uzima kod drugih. Tako i sa burgijama za cetvrtaste rupe.

Ne vidim nikakvu prednost metrickih nad incnim burgijama. Ionako se retko koriste u red, nego se skoro uvek rade dva reda, a onda je sirina kako ko hoce.

Uvek sam ostrio konusnim ostracima, bez vodjice. Da, oni sa vodjicom su precizniji, ali uz malo paznje, i ovi rade. Glavni trik je da se ne zuri, lepo se poravnja bez ukljucivanja motora u stubnoj busilici, i onda stvarno nema problema.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Sa alija sam naručivao tri puta burgije i ni jednom ih nisam dobio. Na kraju ću uzeti jedan komplet i kineskih, prvenstveno i zbog vežbanja oštrenja, ali direktno sa Aliexpressa.
Takođe i ovaj jeftiniji dijamantski alat bez vođica.
Sad bar znam da postoji i alternativni alat za oštrenje.
Last edited by DataS on 19 Jan 2021 20:33, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa alija nikad nisam narucio nista. Ebvay je druga prica, daleko pouzdaniji. Za ono sto nisam dobio, novac mi je vracen bez ikakvog igranja kao na Aliju.

Ako te zanima, mogu da proverim kako ide prica sa burgijama direktno iz Japana. Ako se prave u Mikiju, ne bi trebalo da bude problema.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Može.
Potrajat će dok stavim mašinu u upotrebu, steknem iskustvo u radu, da vidim koje dimenzije su mi najpotrebnije.
Uvek nastojim da uanpred znam kako mogu unaprediti posao ili hobi kako budem napredovao.
Proces nabavke mašine sam započeo negde pre godinu dana, a još uvek se nisu stekli uslovi za njeno korištenje.:)
Nema problema na aliju sa vraćenjem para ako ne stigne roba. Najveći je problem dugi rokovi isporuke, pa ako ne stigne roba, izgubio si dosta vremena. I an ebay-u ima dosta robe sa alija, sa većim cenama.
Last edited by DataS on 19 Jan 2021 21:26, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Poslacu mail ujutru, pa da vidimo sta je odgovor.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Meni na aliju par puta vratili lovu bez blama. i bez preterane diskusije.
ebay me nesto od'rao par puta (nije bila cena ista, a placeno usa karticom u dolarima na ebay.com). nisam isterao do kraja da vidim ko je mazn'o - prodavac mi je rekao da on nije - fazo buraz kol'ko je na sajtu tol'ko je meni klonk-nulo u kasicu prasicu, cimaj ebay-a, ili karticu - al' ja nisam. -Malo je off, ali kapiram da moze da koristi.
regularan tip skroz
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Na Aliju, ako ne stigne u vremenu kada je prodavac nazanačio, mislim da uvek vraćaju novac. Ja uvek produzim vreme prodavcu, ponekad se desi da posiljka putuje 2-3 meseca, ali 90 % stigne za 20-30 dana.
Čak i u situacijama kada nema praćenja pošiljke, kada pošiljka ne stigne, Ali je na strani kupca.
Ne znam kakva je situacija kada nešto stigne oštećeno-neispravno ili ne stigne tačno ono što si naručio. U slučaju spora može da se pošalje slika, ali verujem da je Ali i tada na strani kupca. Mada tu može da bude i mahinacija sa strane kupca.
Prodavci često i ne pošalju pošiljku, traže da se potvrdi opcija da je stiglo, a da oni pošalju naknadno, ali ne nasedam na to. Produžiti vreme mogu i to je dovoljno.
Spor može da se pokrene i nakon što stigne pošiljka, kada se potvrdi da je tako. Mislim da je to u slučaju neispravnosti, to nisam imao do sada.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Prodavci na aliju tu i tamo ne muvaju preterano - iz razloga sto ti kada uplatis pare ali prodavcu daje zeleno svetlo da salje, ali mu ne uplacuje - pare su kod alija, a ne kod prodavca. Tek kada kliknes order confirmation ali prodavcu pusta pare.
Meni je stigla neka pedalica za svirku, tipa ispod 20 baksa, sitno posle onih 60 dana, a vratili su mi uplatu. Ja tamo napisao goods received, i mislim da sam jedno prilikom pitao support sta to - fazon necu cak ni kinezu duzan da ostanem :) -i bilo je "pa nista - opusti se". A prodavac me nije kontaktirao ni kroz poruke posle ni nista.
Doduse, evo ima godina dana kako sam nesto porucio, i trebalo je da stigne tamo negde taman kad se planeta zatvarala, nit' toga, nit' novaca, doduse nedavno je ona seka rekla da ce da mi vrate novcanice. Nisam gledao da li su, posto je isto neka sica, tipa 15ak baksa.
regularan tip skroz
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Za ostrenje supljed dleta je potrebna obicna stubna busilica sa postoljem i stegom na njemu, i oni dijamantski konusni kamenovi gore spomenuti. (Ja imam nesto slicno ali je u pitanju obican kame za ostrenje vidije, kupio kod rusa na pijaci)
Stavis dleto u stegu na busilici pod pravim uglom u odnosu na kamen( to se najbolje nasteluje kada je busilica iskljucena pa prislonis tj spustis kamen u dleto prilikom stezanja istog u stegu, mora da pase u brucu....). Kada je sve nasteloano ukljucis busilicu i polako spustas kamen u dleto i ostris.....
Barem ja tako radim, a to sam video negde na youtube, nema greske......
Prilikom Montiranja burgije u masinu ostavljam 2-3 mm lufta izmedju burgije i dleta (prvo stegnem sve na "mrtvo", i tek kada je dleto dobro stegnuto, spustim burgiju 2-3mm nize.) Ako se sve dobro namontira, tj napravi odgovarajuci zazor, burgija ne sme da poplavi.
Jedino burgije koje nemaju dobro napravljenu spiralu pa ne izvlace piljevinu kako treba, OBAVEZNO poplave i cesto se zaglave.......A ima i takvih, treba obratiti paznju prilikom kupovine....

Evo slikao sam moje burgije, koje valjaju i ne valjaju:

https://imgur.com/pCmBHZN
ovo je ona koja nevalja, tj ne izvlaci piljevinu kako treba.

https://imgur.com/GqdKWp6
A ovo je burgija koja radi savrseno...

Vidi se jasna razlika.
Last edited by caco on 21 Jan 2021 11:00, edited 1 time in total.
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ja sam imao ovu drugog tipa,i ona ima secivo jedno...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
caco
Precizni šegrt
Posts: 59
Joined: 02 Jan 2013 16:10
Location: zrenjanin

Post by caco »

Dole ima nesto kao pecuku i jedna i druga. Nisam slikao zato sto nije tu problem, sto se toga tice to radi super.
Fokusirao sam bas spiralu prilikom slikanja da se vidi razlika....
Sve dok neprobam lava, za mene je svinja kralj zivotinja!!!!!!!!!!
Post Reply