Ekscentricna slajferica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Ekscentricna slajferica

Post by BR »

Razmisljam se o kupovini nove sjaferice, posto imam neke nove ideje. Trenutno koristim Metabo SXE 150, i vrlo mi smeta nivo vibracija na njoj, posto mi ruka trne jos neko vreme po prestanku rada.

Razmisljam trenutno o tri razlicite slajferice, iz gornjeg cenovnog ranga. Sve tri koriste standardne smirgle.

Bosch GEX 125-150 AVE verzija u L Boxu
Mirka Deros 150/3
Rupes ER 03TE sa 3mm ekscentrom.


Ima li bilo ko iskustva i komentara ne bi li lakse izabrao.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Koristio sam kraće vrijeme Bosha i Mirku, na Mirki su puno slabije vibracije i meni savršeno leži u ruci (puno je manja i lakša), ali mi je kolega limar koji ju je koristio svakodnevno rekao da im je u godinu dana 2 puta izgorila elektronika na njoj. Neznam jel nisu imali sreće ili su je forsirali ili joj je to mana.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Ja Mirku koristim osam godina i prezadovoljan sam!
smirglaj nikad dosta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rdenko, koji model? Deros 650 ili 625?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja koristim GEX150AC i posle 30 minuta rada ruka pocne sama da baca u ekscentre ali za rotaciju verovatno treba puno vise :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, Gex 150 AC i GEX 125-150 AVE nisu iste masine. Kod AVE je motor odvojen od ploce, i vibracije su znatno manje, barem po katalozima. Za AC nivo vibracija je 4 m/s², kod AVE je 2.5. Ono sto me izludjuje je sto nigde ne mogu da nadjem cifre za Mirku.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da, vrlo bitno pitanje, ako se uzimaju Mirka ili Rupes, koji ekscentar? 2.5 ili 5 mm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

N a kraju nadjoh podatke o maksimalnom nivou vibracija za Mirku Deros.

625 2.4 m/s²
650 3.2 m/s²
680 3.5 m/s²

Po podacima Bosko i Mirka 625 imaju isti nivo vibracija. Sad ostaje samo da se smislim da li stede3ti i dobiti masinu sa L bopxom i tri pada + mogucnoscu koriscenja filtera umesto usisivaca, ili se otvoriti za mirku u kartonskoj kutiji, bez dodatne opreme.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Odustao si od Makite ?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

To sto pisu za AVE seriju slajferica nije samo po katalogu, koristim vibracionu 280 AVE i nakon celodnevnog rada nema nekog preteranog zamora ruku i osecaja utrnulih ruku.....
Da sam na tvom mestu pazario bih GEX 125-150 AVE, radis svasta a nemas potrebu za radom po cele dane a dodatci ce ti kad tad zatrebati.
Sto se tice pomenutog pregorevanja elektronike kod mirke bice da je neadkvatno koriste....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I meni se sve cini da ce biti Bosch. Iako sto ne znaci puno, natrcao sam na video na kome se trojca takozvanih Yutjubera zale kako su im mirke crkle i prodaju ih. Takodje, na Amazonu je 17% komentara zalba na to da su Mirke crkle posle relativno kratkog vremenskog perioda.

Sa obzirom na situaciju kod nas tj dobavljivoscu servisa, rezervnih delova, vremena servisiranja, nesto mi se ne ulazi u pricu sa alatom koji potencijalno baca cifte.

Gledao sam i Festool ETS EC 150, koji je prakticno odgovor na Mirku, no poprilicno mi smeta to sto koristi specificne potrosne materijale. Abranet naravno radi, no vrlo cesto on nije jedino resenje.

Da, Makita u ovom slucaju nije dosla u obzir, zato sto je vrednost vibracija 4 m/s2. To je vrednost na kojoj se Marica zali na Boska. Moj Metabo ima 5.5, i napravi mi probleme ocas posla.

Atlas copco ima jednu jako zanimljivu tabelu, sa poenima izlozenosti vs vrednoscu vibracija, i po njoj za istu izlozenost, tj posledice, sa Metabom mogu da radim 10 minuta, sa Boschom i Mirkom 50 minuta, a sa Makitom 20 minuta.

Rupes mi je i dalje zanimljiv, ali na zalost, jos uvek nisam nasao podatke o vrednosti vibracija. Tekst u katalogu smanjenje =vibracije ne znaci nista, to pise i za Metaba.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Pa eto ti odgovor. Uzmi Makitu, radiš 20min pa pauza :)
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Ja sa Mirkom nemam problema (650) radim po dva sata neprekidnog šmirglanja!
smirglaj nikad dosta
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Taj tvoj Metabo isto sto i Mirka???
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Verujem ti. Mirka mi je prvi izbor, i zelja odavno. Sa druge strane, alat koristim retko, i vrlo brzo izadjem iz garantnog perioda, tako da mi informacije o problemima sa Mirkom prave problem da odvojim tu sumu za nju, ako iole postoji sansa da imam problema.
Post Reply