Einhel ili Scheppach Hobby diht/ planner

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Einhel ili Scheppach Hobby diht/ planner

Post by leruman »

Pozdrav svima

Prosto pitanje , koji bi ova dva modela bio bolje kupovina. Oba su polovna, recimo da je ista cena za oba

https://www.scheppach.com/product-detai ... 10901.aspx

ili

https://www.einhell.rs/shop/sr-rs/tc-sp-204.html

Znam da su obe samo hobby masine, i kinezi. Citao sam sve diskusije na forumu o takvim masinama i svestan sam da ne mogu nesto ozibiljno da radim sa njima, al zavrsice posao za obim posla koji sad imam.

Prosto koju bi od ove dve proporucili da uzmem.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Obe su potpuno iste, takonda ona koja je u boljem stanju...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pregledaj koja ima ravnije ploče na oblarici. Ne mogu se podešavati, pa ćeš sebi uštediti tonu živaca sa ravnijom. Inače su iste
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Misliš na placu po kojoj klizi daska kad material ide u diht?

Hvala na informacijama, videcu dal mogu da pogledam mašine uživo.
Last edited by leruman on 11 Jul 2020 23:55, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne nego na plocu po kojoj materijal klizi kada je koristis kao abrihter.
Ta je mnogo kriticnija, i neophodno je da ona bude potpuno ravna. Posto od toga zavisi koliko ce ravna da bude povrsina daske koju proteras preko nje.
Diht je mnoooogo jednostavnija naprava, i u sustini radi u liniji, a ne na povrsini. Jedino sto je neophodno je da oslonac izpod nozeva bude paralelan sa nozevima. Ostatak.. moze da ide na koju god stranu hoces.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Dobar savet za tu ploču.

Ja cu na toj mašini u principu da obradujem letve oko max 100 mm širine ili debljine, i dužine do 2 m.

Da li ima smisla napraviti neki sto na ulaznoj i izlaznoj ploči, da sprečim da se ta ploca uvije I da bi trajala?

Tipa da spustim ukaznu ploču za 0.5,i da napravim sto na toj fiksnoj visi za ulaz i izlaz? Tipa nešto od sperploce, da imam oslonac koji će sprečiti da se obe gornje ploče krive u toku korišćenja?

Obe mašine su se prodale, tako da sam našao neku kopiju enhela, izgleda potpunu isto, samo što je drugo ime. Masina je nova, tako da se nadam ako je pazim da će moći da barem nečemu posluži.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije da bas kontam sta bi hteo da napravis.

Te ploce imaju dva problema:
1. stignu iz fabrike vec krive. Losa obrada, los odlivak sa naponima...
2. tanke su i sa nedovoljnim ukrucenjima, pa ih tezi obradci krive dok su na masini. To nije trajno krivljenje, ali dok je obradak na ploci, ona je uvijena.

100mm, debljine 2cm nije neko opterecenje tako da taj problem ne bi trebalo da imas.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Jesam malo konfuzno objasnio, probaću bolje da obajsnim sta mi je ideja.
Nadam se da se neću biti baksuz da se desi tačka 1.

Da bih izbegao to krivljenje ploče iz tačke 2 ideja je da stavim neki sto koji bi bio ispred ulazne ploče abrihtera, I da se na njega osloni daska ili greda dok je guram ka nozu. Tako da se ploča krivi sto manje kad je materijal na njoj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost, treba da imas mnogo srece pa da te ne zadesi tacka 1 :(
Nevolja je sto najcesce prilikom obrade ploce, jednostavno stegnu odlivak za glodalicu, bez ikakvog doterivanja, ploca se usled toga uvije, protrce preko povrsine glodalom, kad otpuste, ploca se vrati nazad i kao krajnji rezultat dobijes krivu plocu.
To jeste moguce naknadno srediti, ali zahteva ili prisptup povelikoj glodalici, plus znanje i zelju da se odradi kako treba, ili sizifov posao od rucnog doterivanja, opet uz puno znanja i jos vise utrosenog vremena.

Ta dodatna ploca bi efektivno produzila sto, ali je problem sto se prednja ploca podesava gore dole, to jest time podesavas koliko skidas u prolazu. Pozadi moze trajno da se postavi, ali... Podesiti da te ploce budu savrseno u ravni, nije ni malo jednostavno.
Koliko god izgledalo sasavo, tu jedna deseta milimetra napravi dzumbus. Svaka daska koju guras, ili zapne ili je ta dodatna ploca niza pa onda i nema neku svrhu.
Da svaki put podesavas i svoju dodatnu plocu, da bude u ravni sa ulaznom... bojim se da je previse zajebancije, za ne tako veliku dobit, barem u tvom slucaju, posto kazes da ces obradjivati manje i lakse komade.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Imam u gradu tu kod mene jednog starog metalostigara, tako tojriski bih mogao da probam da popravim ti ploču ako bude baš kriva.

Za taj ulazni sto bih recimo spustio abrihtera ploču za 0.5 mm tako je držao. Na osnovu te mere bih postavio dodtanu ploču od sperploce . Motor na toj mašini je realno slab, tako da ne verujem da mogu da skidam nešto mnogo materijala a da ne spalim motor ili se nešto polomi.

Kad stigne mašina, videći kakvo čudo će kinezi da skope 😅 Mozda imam sreće pa mi za sitnije delove nece trebati ta avantura..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskren savet za sve sto je novo i kinesko...
Pre nego sto upalis, rasturi u proste cinioce, detaljno ocisti, zameni lezajeve, podmazi necim sto je mast a ne onaj pekmez koji guraju umesto nje, promeni sve srafove normalnim koji nisu od sira napravljeni, sastavi, pa tek onda upali.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala za savet @Mbole, videcu na sta ce da lici masina kad bude stigla. To je kao neka kopija Enhelal, samo sto je drugo ime. U principu "kinez" 100%
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Svi oni izlaze iz iste kineske fabrike, ili iz druge kineske koja kopira onu prvu kinesku fabriku...

Ne mozes da poverujes cega sve ima unutra... špona, livackog peska, masti stvrdnute ko kamen, ivica koje imaju pucnu ko da su raskovane, lezajeva koji su suvi ili zvrce iako nikada nisu radili...
User avatar
dejan_SD
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 07 May 2015 23:28
Location: Smederevo / Osipaonica

Post by dejan_SD »

Ma kinezi sve imaju . Imaju i lezajeve koji kostaju tri puta manje od materijala od kojih neki drugi proizvodjaci prave lezajeve. Prosto zato sto lezajevi nisu od tog materijala. Da su plasticni cini mi se da bi trajali duze.
Preventivna izmena lezajeva i srafaova je poprilicno pametna investicija.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

I opet imas govance od masinice :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply