Zatezanje testere na banseku

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Zatezanje testere na banseku

Post by BR »

Mislio sam da nastavim ovo u temi o banseku, no sve mi se cini da je bolje da bude razdvojeno, ako neko kasnije trazi podatke.

Dosao sam do toga da trazim podatke o tome koliko treba nategnuti testeru za bansek, i da smisljam nacine kako izmeriti da li je testera dovoljno nategnuta.

Generalno, postoje dva principa merenja zategnutosti testere. Jedan je merenje sile kojom je napregnut gornji tocak, drugi je merenjem istezanja same testere usled opterecenja. Postoji i dodatni nacin provere, prostim alatom, relativno jeftinim, ali zahteva da se alat za proveru bazdari na neki nacin, pa se opet svodimo na prva dva koji su precizni, i daju tacnu vrednost.

Prvi nacin, merenjem sile je raltivno komplikovan, i zahteva promenu konstrukcije testere. U sustini, to je razlog zbog koga u ovom trenutku odustajem od njega.

Drugi nacin zahteva prilicno precizno merenje, posto se meri istezanje testere na odredjenoj duzini, koje se svodi na stote i hiljadite delove milimetra, ali je relativno prosto izvodljivo sa komparaterom. Sa obzirom da je celik standardni materijal, za koji znamo Jungov modul elasticnosti, moze da se izracuna tacno koliko testera treba da se istegne za odredjeno naprezanje. Jos lepse, ovaj nacin ne zavisi od dimenzija testere, posto istezanje zavisi samo od naprezanja. Upravo zato, planiram da pravim merac na ovaj nacin.

Sve lepo, ali zxa ulaz, potebni su mi podaci o naprezanjima testere. kojih, prosto neverovatno ima jako malo, cak i na sajtovima proizvodjaca testera. Jos gore, kod pojedinih proizvodjaca, postavljeni podaci su takvi kao da su jeli bunike.

Preko bare, po forumima, pominje se da je naprezanje testere izmedju 14500 i 25000 PSI, tj funti po kvadratnom incu. U Si izvedenim jedinicama to je izmedju 100 i 172 MPa, megapaskala, ili 10 na 6 njutna po kvadratnom metru. No to su generalni podaci, i ideja mi je bila da ih potrvdim kod proizvodjaca testera koje koristim da bi bio siguran da sam na dobrom putu. Al op cvrc...


Recimo Udeholm uopste ne daje zatezanje za optimalan rad.

Doaalsaws, cije Dart testere koristim, u katalogu za taj model testere definise samo da prihvata visoke sile zatezanja. Sta je to visoko, nigde ne pise. Pigmeju je i covek od 160 cm visine visok.

Kada sam racunao neke sitnice oko testere, koristio sam podatke iz Pilaninog kataloga, ne proverivsi ih. Oni u tebeli daju sile u N za sve svoje testere i dozvoljeno zatezanje u MPa. No kada se ta dva podatka uporede, tj sila podeli sa povrsinom, dobija se cifra znatno iznad one koju proizvodjac definise kao maksimalnu. Jos gore, po Pilani, sile zatezanja testere su znatno nize nego one koje se definisu po zapadnim forumima.

Evo nekoliko prilmera

Za testeru 6x0.5 po Pilani naprezanje je 25 MPa (4 puta manje od onga pominjanog online) a sila potrebna da se nategne je 105 N. No kada se za tu silu i taj poprecni presek izracuna opterecenje ono je 35 MPa. Jos gore, u racunici uopste nisam uzimao smanjenje poprecnog preseka usled zuba, pa je realno opterecenje za tu silu jos vece.

Jos jedna provera iz naizgled naivne Pilana tabele, testera 12x0.7 opterecenje 30 MPa, sila zatezanja 320 N. Iz sile i poprecnog preseka dobijamo 44.5 MPa, bez zuba. Za testeru 20x0.6 48 MPa.

Poljski Fenes u svom katalogu daje podatke koji su nesto smisleniji, i na nivou onoga sto se pise po prekobarskim forumima. https://fenes.com.pl/en/Download/71

Za tanku karbonsku testeru naprezanje je 100-120 MPa. Za pojedine modele daju naprezanja do 170 MPa, sto je sasvim u skladu sa onime sto sam pronasao ranije.


Pitan je za sve je kako znate da su vam testere za bansek tacno nategnute, i da li to merite ili proveravate nekom napravom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zaboravih da napisem nesto i o prostom alatu za proveru nategnutosti testere.

Izgleda prosto

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OoSt9nC-uZs[/youtube]

Ovo moze prosto da se napravi, no da bi bilo tacno, mora da se bazdari. Sto znaci da moram mprvo da pravim tacan merac.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto se tacnog merenja tice, izduzenjem testere ono je relativno prosto.

Jungov modul za alatne celike je u rasponu 197-207 GPa. Mozemo da usvojimo da je 200, bez neke velike greske. Kada se naprezanje podeli sa Jungovim modulom, dobijamo izduzenje. A to izduzenje moze da se premeri.

Evo i jednog primera. Ako je zahtevano naprezanje testere 100 MPa, izduzenje kod ovog naprezanja treba da bude 0.0005. Ili pola hiljaditog dela duzine. Ako na testeri obelezimo duzinu od 200 mm, kada je dovoljno zategnita, ta duzina ce se povecati za 0.1mm. Maltene vrednost koja moze da se meri sublerom. Jos lepse, ako se meri komparaterom, koji ima podelu na 0.01, promena za jedan podeok ce prakticno predstavljati 10 MPa, ili deseti deo potrebnog opterecenja.

Takodje, moguce je napraviti i to merenje sistemom poluga, koje ima prenosni odnos, i koje ce izduzenje povecavati. Ako je prenosni odnos 1:5, jedan podeok na komparateru preciznosti 0.01 mm ce predstavljati 2 MPa, sto je apsolutno dovoljno.

O konstrukciji celog uredjaja kada stignem do nje, no postavke su vrlo jasne. ONo sto je bitno je da ima smisla ulaziti u pricu, posto je preciznost zadovoljavajuca, a odstupanja usled greaka u konstrukciji nece biti prevelika.
Post Reply