Bosch GEX ekscentrična brusilica - koja?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Imam kompresor od 100 litara/10 bara i premalo je za metabo pneumatsku ekscentar brusilicu. Pali se svakih minutu do dvije.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Taj kompresor proizvodi oko 300 lit/min a npr Mirka trosi 500 lit/min.
Od tih tipskih, klipnih kompresora je potreban onaj sa 250 litara bocom i 3,5KW motorom
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Meni se čini da je ipak 1000 litara prava mjera. Autolakireri bi znali bolje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Budimo realni, 2000 litara je vise od 1000 litara :D
Nego, postoje li ti tipski kompresori, sa bocom dole i motorom i glavom na njoj, od 1000 litara?
A bolja je opcija dodatni rezervoar na drugom kraju radionice, ako se vazduh koristi na vise prikljucnih mesta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pistolji za farbanje su sasvim nesto drugo u odnosu na brusilice.
Lakirerima treba manje protoka, ali im treba stabilan pritisak (a to obezbedjuje velika boca).

Imas tri faktora:
1. koliki je minimalni protok potreban odredjenom alatu
2. koliki je minimalni pritisak potreban odredjenom alatu
3. koliko dugo se "u cugu" taj alat koristi.

Npr.. pneumatska srafilica, trosi istu kolicinu vazduha, pod istim pritiskom kao i brusilica, al srafilica ima kratke periode rada, sa pauzma izmedju.
Tako da ce srafilicu da zadovolji i kompresor sa manjim protokom ali sa velikom bocom, posto iako kompresor ima manji protok nego alat, alat ne radi dugo bez prestanaka, i kompresor stigne da dopuni bocu u periodu dok srafilica ne radi.

Ali brusilica tipicno radi dugo bez prekida. E tu je dzaba boca od koliko god hoces litara. Kad jednom potrosis ono sto je u boci, kompresor vise ne moze da stigne da je dopuni, u boci je sve manje i manje vazduha, i jednog trenutka pritisak padne ispod minimalnog.. kraj... brusilica vise ne radi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mirka za pros 150 definise potrosnju na nivou 485l/min na 6 bara.

ONo sto ne znam, niukada me nije zanimalo, da li je to 485 l vazduha na atmosferskom pritisku, pa onda sabijenog na 6 bara, ili je to 485 litara vazduha na pritisku od 6 bara, sto je 2910 litara vazduha na atmosferskom pritisku na usisu.

Bojl MAriotov zakon je neumoljiv. :D
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Ali brusilica tipicno radi dugo bez prekida. E tu je dzaba boca od koliko god hoces litara. Kad jednom potrosis ono sto je u boci, kompresor vise ne moze da stigne da je dopuni, u boci je sve manje i manje vazduha, i jednog trenutka pritisak padne ispod minimalnog.. kraj... brusilica vise ne radi.
Gresis sinak silno gresis...

kompresor se kupuje po potrebi alata kao i sto se precnik strujnog kabela definise po potrosacu.

Tank kompresora je izbalansiran tako da optimalno radi sa GLAVOM koja puni a ne motorom,a motor mora biti adekvatan za tu glavu(e).

Ako jedna radionica ima u sklopu iste farbanje,pneumatski alat i vise radnika-tu mora ozbiljan kompresor...

npr. ja imam trudbenik sa 4 glave ,protokom od 1200l,tankom od 850l i motorom od 11kw pa se lako moze izracunati koliko potrosaca mozes da prikljucis...

meni je on taman :)

p.s. slazem se sa tvojom konstatacijom -kupi najveci sto mozes :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

maricaiivica wrote:Od tih tipskih, klipnih kompresora je potreban onaj sa 250 litara bocom i 3,5KW motorom
na tipske kompresore od 200 i 250l ide motor od 2,2-3kw a taj od 3,5kw nisam nikad ni cuo ni video da postoji ...(mislim da se cak ne moze ni izvesti sa namotajima)

koliko ja znam asinhroni motori se krecu od 0.55/0.75/1.1/1.5/2.2/3/4/5.5/7.5/11kw...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa to je u sustini isto sto sam i ja napisao, samo malo drugacije receno (motor nisam ni pominjao, podrazumeva se da on mora da moze da tera kompresor).
Ako si jedini u radionici, kompresor ti treba prema najzahtevnijem alatu, sto je u ovom slucaju brusilica.
Naravno, ako vas ima vise, zahtevi se uvecavaju.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

singer wrote:
maricaiivica wrote:Od tih tipskih, klipnih kompresora je potreban onaj sa 250 litara bocom i 3,5KW motorom
na tipske kompresore od 200 i 250l ide motor od 2,2-3kw a taj od 3,5kw nisam nikad ni cuo ni video da postoji ...(mislim da se cak ne moze ni izvesti sa namotajima)

koliko ja znam asinhroni motori se krecu od 0.55/0.75/1.1/1.5/2.2/3/4/5.5/7.5/11kw...
U pravu si, kada sam pisao, razmisljao sam da li da napisem 3 ili 4 kw, a mrzelo me da proveravam.
Da li bi mogao da se napravi od 3.5kw, a zasto ne?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, vidjao sam motore od 3.7 kw, ali nisam siguran na kom naponu i frekvenciji.
Post Reply