Stona bušilica...opet :)

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

A ne ove ne otpadaju same od sebe već samo kad ih pogledaš, švabska medicina, dibeste
:)
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

yaki wrote:... švabska medicina, dibeste
:)
E sad će da ti odgovore "kanda bi se obradov'o da dođu" :D
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Drugi klip 9:58 burgija igra pipirevku. OK, kriva je sama burgija ili nije lepo uhvacena u futer.
Ali onda dolazi problem: na 10:08 pridruzi joj se kompletno telo busilice, sto jednostavno ne sme da se desi.
To ukazuje koliki su luftovi u vodjicama.

nazalost... ne znam ruski.

Ko sto rekoh... dal ce da izbusi rupu: hoce
Dal vredi te novce: ne vredi
Drugim recima VW :) mnogo veca cena za isto ono sto nude i drugi, samo jak marketnig koji ti na kraju placas.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Gledam ovaj drugi video, i cini mi se da sam poceo da shvatam. Svi ovi koji misle da PBD40 iole vredi, u zivotu nisu videli kako izgleda i kako treba da radi stubna busilica.
Mucenje u 12 minutu drugog v idea je tuzno. Umesto da burgija sece celik, I pravi opiljke, , Bosko strugucka i pravi prasinu.

Onda uopste ne iznenadjuje sto neko ovde napise da je vrhunski uspeh sto je izbusio 50 rupa od 5 mm.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ja izbušio 50 rupa, toliko mi trebalo, da mi je trebala 51 rupa moj vrhunski rezultat bio bi i grandiozniji.

Biram reči, mada, me bogatstvo srpskog jezika golica da ga iskoristim u svom svom koloritu. :)

Namerno stavljam ove klipove koji su najbolji odgovor na filozofsko mudrijanje kriterijumima koje ne bi zadovoljila ni višestruko skuplja radionička bušilica.

Za one koji budu nekad naleteli na ovaj tekst pretražujući termin Bosch PBD40, pogledajte strane forume, gomilu videa na YouTube, stavite to u kontekst da se ova bušilica u neizmenjenom dizajnu globalno prodaje više od decenije u milijonskim tiražima, pa sami zaključite da li je taj "milion" korisnika glupav i tupav i da li su svi oni magarci i budale koji su naseli marketinškoj bućki zvanoj Bosch. Ili će pre biti da se radi o uspešnom proizvodu koji svojim performansama kao i odnosom kvaliteta i cene, se odlično uklapa u potrebe i profil ciljne grupe kojoj je namenjen.

:skool:
Last edited by yaki on 12 Jun 2020 17:29, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Yaki, BR bi rado kupio ovog Boška kada bi radio kako treba, pa makar koštao i duplo više. E jbg, to što on traži košta 15 puta više.
Sa druge strane, tebi je trebao stalak, neka prosečna amaterska bušilica i laser, a kupio si ovo. E jbg, preplatio si.
Istina je negde između
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kod alata je bitna samo jedna stvar, a to je da li obavlja posao ili ne. Cena je potpuno nevazna.
Ovaj Bosko radi isto sto i stubna busilica na najeftinijem stalku. Kinez koji se sredi u okviru te sume moze da ponudi daleko vise. Jeste ruzniji, ali je to potpuno nebitna kategorija.

I da to sto poprilicna masa misli da je nesto dobro, ne govori nista o kvalitetu. Ili i ti mislis da su Kim Kardasijan, ili Jelena Karleusa vrhuski uzori u zviotu. Za razliku od nekih drugih oblastiu, u tehnickim naukama glasovi neznalica nemaju nikakvu tezinu.

Postoje i vrlo skupi alat, navodno vrhunskih proizvodjaca, o kojima se po forumima spevaju hvalospevi. A navodni strucnjaci postavljaju stotine videa kako ih koriste. A ne valjaju ni cvonjka kada se koriste tako kako se prica po forumima. Cim vidis "majstora" koji ih koristi u punom drvetu, odmah je jasno da je ili neznalica, ili prevarant koga ne zanima koliko ce da traje to sto pravi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo jednog snimka sta bi trebala da radi stubna busilica. Nikakav specjalan zadatak, u pitanju je pravljenje sablona koji ce kasnije biti iskoriscen za glodalicu. Sekac krugova u brezovoj sper ploci. Vibracija nema, bez obzira sto je alat asimetrican.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OhD8HOXiX5A[/youtube]

Ako stignem sutra napravicu nekoliko videa busenja u raznim materijalima.

I nije Svapska, nego domaca, narodna, pirotska medicina.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo je milion tupavih.
Prosek je mnogo gori :)

Po zadnjim procenama ih je barem 6.5 milijardi :)


Klip koji si postavio, upravo pokazuje ono sto sve vreme "filozofiramo".
Ne napisa nista sto bi se usprotivilo toj vrlo konkretnoj stvairi.
Ili to nije bitno?

A mi "filozofi" barem argumentujemo svaku tvrdnju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve se nadam da je snimak sasvim dovoljan. Niti je nekakava milion dolarska laboratorijska busilica, niti je dosla iz neke cuvene zemlje. Prosta radionicka stubna busilica. Radi samo jednu stvar. Busi kruzne otvore i rupe u okviru prihvatljivih tolerancija. Napredne funkcije koje ima, tj mehanizam za promenu smera okretanja kada postigne zadatu dubinu prilikom urezivanja navoja nikada nisam koristio, nemam potrebe. Ima samo 550w, i nema sto brzina, nego samo 5, od 350 do 2500 (Ovu zadnju cifru onako iz glave, nebitna mi je)

Iakop je snaga manja od Boskove, nikada nisam uspeo da je zaglavim, cak ni prilikom busenja otvora precnika 20mm u celiku i mesingu, 40 mm u aluminiumu (sve sa uklanjanjem svog materijala) a sa ovim kruznim sekacem i secenja precnika od 300mm. Svako busenje je bez uzbudjenja, uz odgovarajucu pripremu, cak i u onome za sta se obicno znojis, tipa mesinga. Potpuno neinteresantna masina, izbusi i gotovo.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ma ok, onaj ko planira kupovinu ove bušilice ima sasvim dovoljno dostupnih informacija, a dobro bi bilo i razvijenu sumlju prema eksplicitnim stavovima. Neka sagleda sve to i donese odluku, mada na našem tržištu i nema neki izbor, što svo vreme govorim, ili nekoliko modela sa dna kace ili profi alat koji cenom višestruko prevazilazi budžet.
Samo imajte u vidu da ako kupite ovu bušilicu po gore iznetim stavovima pridružuje te se milionskom globalnom klubu zadovoljnih magaraca, budala i glupaka.
Evo argumentovo sam svoj stav, ako je dobra milionu sa sličnim potrebama, dobra je i meni. (tačka)
:)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Već smo sve ovo sažvakali u temi koju sam postavio pre izvesnog vremena.

Realno gledano, 90% ljudi buši otvore bez ikakve potrebe da to bude nešto extremno precizno.
Realno gledano, 90% ljudi nema pojma o alatu i kako on treba da radi jer ne zna za bolje. Većina ljudi ne zna ni kako se meso sprema, a o alatu da ne pričamo. Ubiju mesto tako što ga preprže i dobiješ komad nečeg što možeš na cipele da staviš. I jedu ga tako godinama, natrpanog raznoraznim sosevima da zamaskiraju to što jedu. I viču super je, meni se tako sviđa.
U redu je to, ali nije loše ponekad otvoriti oči. Recimo, biftek, ispečen kako treba, dosta mojih poznanika neće ni da probaju, kažu, to je živo, mora još da se peče ... Ali kad probaju, onda kažu, pa ja ne mogu da verujem da meso ima ovakav ukus.

Stvarno ne vidim neku veliku razliku između Boscha i Kineza. Boschko jeste lepši i lakši, Kinez jeftiniji ... Koju god napravu da uzmete, a niste spremni da je modifikujete, dobićete jako približne rezultate u tehničkom smislu. Kao što rekoh, nezahtevnima završiće posao, a Boschkovu lepotu" neko hoće i da plati :) .
Nažalost, ne postoji na tržištu našem nešto iole kvalitetno da se kupi, a da cena nije vasionska. Sve što Mbole i BR govore jeste apsolutno tačno, ali opet, većini to ne treba. Jeste, može to i iz ruke ili bušilica sa nekim stalkom, ali opet, sa stubnom je malo lakše. Kad saberete cenu stalka i neke bušilice = stubna Kinez.

Mešamo babe i žabe. BR ima fenomenalnu bušilicu koja je koštala malo više od tog Boschka, a po kvalitetu apsolutno smešno ih je i porediti. Ono što nije napomenuo da je u pitanju radionička bušilica koja:
- ima par stotina kila
- zauzima popriličan prostor
- koristi trofaznu struju

Mene su ove osobine odbile jer nemam prostor gde bih je stavio, nemam 3-faznu struju i ne znam kako bih pomerao tih par stotina kila. Elem, da imam kuću, ništa od ovg ne bi bilo bitno :)

Ja sam nabavio nekog Optimuma koji je bio razvaljen. Ubio sam se od posla dok ga nisam kako-tako sredio. Ako me sada pitate da li bih to radio ponovo .. NE, NIKADA. Dao bih ga Mboletu, on voli da se igra sa takvim stvarima :) . Kad saberem vreme i materijal koji sam uložio, nerviranje, pomoć od ljudi koja mi je trebala za neke stvario, sada bih bez premišljanja platio 5x više za već gotovu upotrebljivu bušilicu. I više.

Još uvek tražim neko pristojno rešenje, kada ga budem našao, javiću vam :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Meni je taj bosh skup a malko i ruzan😂
Za busenje sarki na vratima Kinez od 80 e je i vise nego dovoljan evo izbusio je 50000 i jednu rupu i radi 😬 nikad dumre😂 pa da kupim s laser .svaki alat treba da zadovoljava potrebe onog ko ga koristi....
Ako bih davao 250e za stubnu sigurno bi imala vise od 11 kg
Post Reply