Stona bušilica...opet :)

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Baš tako, kad mi treba rupa ja je probušim bez velike filozofije, moji zahtevi za preciznost su mali jer bušim ripe u drvetu (šarke recimo) ili u nekom tanjem čeličnom profilu. Nemam svoju radionicu pa mi alat stoji u ćošku sobe, na Workmate stolu. Kad mi nešto treba, iznesem stol na terasu na njega postavim bušilicu ili bilo šta i završim posao. Zato mi ova bušilica odgovara, što nije glomazna i teška a opet zbog širokog postolja vrlo stabilna.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos jedna ilustraciji sta treba da radi stubna busilica da bi imalo smisla kupiti je.

Matarijal flah 30x3 S 235. Burgia domaca, IAT Co 5%/RN, Vrh 130 stepeni, C tip. precnik 7mm.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zU-hXF2X18U[/youtube]


Stubna busilica je samo deo price o busenju. Drugi deo su rezni alati, jednako bitan. Treci deo je fiksiranje, ali od toga ovde nema previse, posto mi je na busiolici montirana ploca koju koristim za busenje drveta, a mrzelo me je da je prekonfigurisem i instaliram stegu za metal samo zbog jedne rupe. Zato flah i ovako odskoci na kraju busenja. Takodje, broj obrtaja je minimalan, 355, nema n i podmazivanja, da ne mastim podloznu dasku.

Treba obratiti paznju na strrugotinu. Nema prasine kao na jedom od postavljenih videa tokom busenja flaha.

Burgija koju koristim ne moze da se koristi u jeftinoj stubnoj busilici, a da opravda visu cenu. Da bi radila kako treba zahteva krut sistem, sa sto manje vibracija. Kobalt je krt, i u neodgovarajucim uslovima se polomi.

Sad, masina nema nekoiliko stotina kila, lagana je, ima samo 150 kila. I ne zauzima mnogo vise mesta od malo veceg kineza. I takodje stoji u cosku radionice.

Ovde se stalno potura ideja nije bitno kako radil, vazno je da je imam. Potpuno pogresno, posto sa takvom filozofijom hobista ne moze da odradi ni jedan posao kako treba. Uvek postoji nacin da se uz malo vise muke, posao odradi necim drugim, na visem nivou kvaliteta. Za busenje rupa za sarke, za one koji ne postavljaju stotine sarki, besmisleno je uzimati jeftinu stubnu. Taj posao mnoze da se odradi sa kval;itenom glodalicom, i sablonom. No, vecina ce zato sto se to tako kaze po forumima kupiti i neupotrebljivu stubnu, i neupotrebljivu glodalicu, i neupotrebljivu... umesto da pare od dve il;i tri masine iskoristi za jednu, koja ce obaviti svoj posao kako treba, a odraditi i posao ostalih uz malo vise truda daleko preciznije nego jeftine masine.

To je sustinska razlika izmedju hobiste koji zeli da pravi stvari kako treba, i onoga ko hoce da kaze da ima gomilu alata.Od kojih mnogi ne sluze nicemu.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Evo dva puta sam pogledao taj video jer prvi put mi nije bilo jasno šta to posebno treba da vidim. Å ta, oštra burgija, optimalni broj obrtaja i sila rezultuje ne prekinutu strugotinu, svaka bušilica sa pomenutim setupom ovako buši ili možda misliš da moja kineska burgija na Bošu cvili, varniči i pravi ovalnu rupu duplo veću od svog prečnika.
Daj bre :)
Last edited by yaki on 13 Jun 2020 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Moj kinez je ukovan u mestu i sluzi samo za busenje sarki ...ako je rupa jednaka promeru burgije za mene je sve ok....ne baca ni alat ni masina ...kupio sam je jos dok su bile marke
Znam sta moze ozbiljna stubna busilica ,nije da mi ne zatreba al ima nekih drugih masina koje bih radije posedovao😬
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovo je potpuno pogresan setup. Za taj celik i tu burgiju optimalna brzina je 1900 obrtaja. Takodje, materijal nije ucvrscen kako treba, nego ima veliku slobodnu duzinu, sto je idealno za vibracije.

Sa ovakvim setupom Bosko ce da umre. Nece samo da se trese. I da, nece napraviti okruglu rupu ni pod tackom razno. Probaj da kroz rupu koju je izbusiom provuces kontrolnik precnika burgije, pa ces videti koliko se klati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Å ta, oštra burgija, optimalni broj obrtaja i sila rezultuje ne prekinutu strugotinu
Za razliku od uobicajenog misljenja, neprekinuta strugotina predstavlja gresku u postavkama odnosa precnika, broja obrtaja i posmaka (to jest, brzine rezanja), za dati materijal.
Strugotina treba da se kida, i to da se kida u kratkim komadima. Idealno, za busenje, da im duzina bude otprilike kolika je dubina rupe (za ostale alatne masine vaze drugaciji kriterijumi i tamo treba da bude jos kraca).
To ne znaci da alat treba da pravi prasinu.

Strugotina treba da je "ukovrdzana", i kratka.
Tada se najlakse izbacuje, ne pravi "prticje gnezdo" koje i te kako ume da iskasapi onoga koji radi, odnosi vecinu toplote sa sobom...

Zaboravih...
nlazovic - glas razuma :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Po obicaju danas slunjah po buvljaku ( Kraljevo ) naleteh na ovaj HILTI , setih se teme pa rekoh ajde da uslikam. ( i ovo je valjda neka stubna ? )

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Ko zna sta je ona sve preturila u svom veku preko glave i onako LAICKI , iznenadilo me koliko masina savrseno klizi gore -dole

a i na dodir nisam bas primetio da ima nekog lufta u futeru .

Misleci da sam ozbiljan kupac covek mi rece cenu i cak je pusti u rad ( imao je tu u ponudi neki agregat pa preko njega )
Last edited by LepoJeBitiFin on 14 Jun 2020 15:19, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

To je za provlačenje cevi kroz zidove. I buši krunskim burgijama ruperde u betonu. Nije nizašta drugo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Odlicna. I vrlo dobro moze da se iskoristi za stubnu busilicu u necijoj radionici, bez obzira na to sto ne moze da busi sporo.
User avatar
Gachez
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 16 Dec 2020 17:09
Location: Beograd

Post by Gachez »

Pozdrav!
Ajde da i ja malo obnovim temu :)
U nekoj sam fazi života kad pokušavam da izigravam dobrog domaćina a ne ide više sa priručnim sredstvima.
Treba mi stubna bušilica jer stalno nešto pravim, i od drveta/iverice i od metalnih profila.
E sad, odmah sam otpisao one male od 350W i prihvata do 13mm ali mi je i skupo sve preko 50K RSD jer nisam profesionalac.
Izbor je pao na Einhell i dvoumim se između ove dve:

https://www.einhell.rs/shop/sr-rs/tc-bd-630.html
https://www.einhell.rs/shop/sr-rs/te-bd-750-e.html

Jasno mi je da je skuplja bolja i da je 750W jače od 630W, ali sam hteo da pitam nekoga ko ima iskustva da li ovaj model od 630W zadovoljava neke da kažemo malo jače "kućne" potrebe obzirom da se bavim i kućom i okućnicom, ili je ipak bolje da idem na jaču varijantu.
Razlika u ceni je nekih 18.000 RSD.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Definitivno ova od 630W zbog mehanicke promene brzine.

Elektronika lepo zvuci, ali nema moment na malim brzinama, to jest upravo tamo gde ti treba.
Tako da u sustini ova od 630W pruza vise "snage", od ove sa jacim motorom, posto ti moment na visokim obrtajima ne treba ni za sta.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Gachez wrote:Pozdrav!
Ajde da i ja malo obnovim temu :)
.....
Da mi je znati što si ovo isto pisao na ES-u u forumu Elektronika?
K'o kad bih ja ovde pitao o razlici između tranzistora iste oznake a dva različita proizvođača :D
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Gachez
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 16 Dec 2020 17:09
Location: Beograd

Post by Gachez »

mbole wrote:Definitivno ova od 630W zbog mehanicke promene brzine.

Elektronika lepo zvuci, ali nema moment na malim brzinama, to jest upravo tamo gde ti treba.
Tako da u sustini ova od 630W pruza vise "snage", od ove sa jacim motorom, posto ti moment na visokim obrtajima ne treba ni za sta.
Hvala puno! Baš mi je ovakvo pojašnjenje i bilo potrebno.
Iz nekih ranijih iskustava znam da ono što je skuplje ne mora uvek da bude i funkcionalnije pa zato i postavih pitanje.
User avatar
Gachez
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 16 Dec 2020 17:09
Location: Beograd

Post by Gachez »

@ZASto Ne zameri, nisam bio na forumima jaaako dugo, izguglah neki problem sa Parkside bušilicom koji se nalazio baš u toj sekciji a imam nalog tamo i ja odmah pljusnuh temu, mada sam brzo ukapirao da sam se z al' šta je tu je.
Posle nađoh ovaj forum koji je primereniji dilemi koju imam. Pozdrav.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Moj glas isto, i iz istih razloga ide na ovu slabiju. Konkretno uvek ako mi je na jednoj strani a za istu stvar opcija, figurativno (a i bukvalno): sajla, poluga, zupcanik, klin, zavrtanj, a na drugoj: senzor, elektromagnet, servo-motoric, cpu i t.d. - nemam nikakvih sumnji koju cu opciju (prvu) da odaberem. -mislim elektronicar sam onim formalnim obrazovanjem, pa ono... -ne znam kako je majstor lio zupcanik, al' znam koje je sranjce elektromagnet :)
Imam tu parkside, i to mi je jedna od bitnijih zamerki (elektronska regulacija nestabilnih obrtaja). -posto ponekad, situacija na bojistu zahteva da zrtvujes i ljude i konje - da bi negde drugde sacuvao i vise ljudi, i konja, i nejaci :) - dakle, ako treba da se izlomi - nek' se izlomi, al' pusti mi svu snagu (i sad ide psovka :) ). -desetak godina sam vozio nivu, i od kad sam je kupio, jedna od floskula mi je bila: j..s auto koji reduktor nema :)
regularan tip skroz
Post Reply