Stona bušilica...opet :)

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

JovanF wrote:@maricaiivica
Planiram raditi jednostavniji namještaj za kuću, a i korisiti je generalno za domaćinstvo...sve što treba napraviti, popraviti i td...dakle nikakva profi ili komercijalna upotreba.
Ovo je ključno, za to je Bosch PBD40 odlična
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Apsolutno, kao Mercedes E klase za odlazak do Lidla u nabavku.
Ko moze da priusti, nece pogresiti
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ja svoju platio 230e, to nije neka suma za takvo poređenje, niti za kriterijume po kojim joj sudite.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Zasto ne scheppach ili parkside sa istom konstrukcijom za 3 puta manje para
Last edited by MJ on 10 Jun 2020 19:03, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I moj drugar kupio Mecku za malo vise od te sume :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da se razumemo, i ja imam tu stubnu, nisam je kupio vec "nasledio", a prilicno sam zadovoljan.
Kod mene prvenstveno busi za sarke a sve druge zadatke je resila veoma dobro.
Ja joj mane nalazim u drugim sitnicama, tipa rucica za spustanje i sl.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moramo da shvatimo da nemamo svi iste potrebe, ne radimo iste stvari, neko od nas je savrseno zadovoljan prikucanom letvom koja "radi posao", a neko ce je uklapati i lepiti...

Bosvo resenje zahteva visoku preciznost izrade i kvalitetne elemente. Ta dva bi se ocekivala od firme sa tim imenom i renomeom, ali nazalost to jednsotano nije slucaj. Imam utisak da su malo hteli da izmisljaju toplu vodu po svaku cenu, i jednostavno budu drugaciji. Ko da je idejno resenje iz odeljenja za marketing a ne iz odeljenja za razvoj. Konstrukcijski ne vidim bas nikakvu prednost u odnosu na klasicno resenje, naprotiv.

Klasicna konstrukcija kakvu prave kinezi, turci... je daleko jednostavnija, mnogo manje zahtevna po pitanju prcizne izrade i kvalitetnih elemenata.

Krajnji rezultat, kada kups jednu i drugu, i ukljucis direktno iz radnje je jako slican. Zasto bih onda placao 2 puta vise?
Nemam problem sa tim da alat platim mnogo... ali hocu nesto za te novce.

Pri tom, kinez je prilicno jednostavno dovesti u daleko bolje stanje od pocetnog, a boska skoro nemoguce.

Da li ce obe iz radnje izbusiti rupu za sarku, gomilicu rupa u metalnom profilu i slicno... naravno da hoce.

Da li ima stvari koje kinez moze a bosko ne moze?
Ima. Cim dodjemo do veceg precnika, to jest veceg potrebnog momenta, bosko moze samo da se slika u poredjenju sa klasicnim kaisnim prenosom.
To sto je poklizavao remen, moze da znaci samo dve stvari: ili nije zategnut koliko treba, ili je sam remen los.
Na stranu sto busenje tupom burgijom jednostavno nije nesto cime se hvali :) niti je merodavno za bilo kakvu ocenu bilo koje busilice.

Neparalelnost osa stuba i burgije se vidi na bilo cemu pa i na drvetu (ne znam sto njega iskljucujes). I uopste nije neophodno da ta rupa bude ne znam koliko duboka. Nek je duboka santimetar vec nije krug nego elipsa. Niti je burgija kruta, niti su sile pri rezanju ravnomerno rasporedjene, niti jos gomila toga, da sad ne raspredam kompletnu obradu materijala... pa da dobijes cisto geometrijsku razliku.

Vecina nas koristi busilice za veoma razlicite poslove i sa veoma razlicitim zahtevima. Nekome gomila toga uopste nije bitno. Nekome jeste. Ali jos nisam cuo da se neko pozalio da mu je alat previse precizan :)

I ja koristim stubnu "generalno za domacinstvo" samo sto su moji zahtevi i kad popravljam peglu visoki :)
Nekome nisu. Ne branim naravno.

Ali zastupati "opstu tezu" da je to super zato sto moze da izbusi rupu... i protiviti se svakoj kritici, bez realnih argumenata...
Realni argument nije: njom sam izbusio 100 ili 200 ili 300 rupa. Naravno da si izbusio. To je busilica, cemu bi sluzila da ne moze da izbusi rupu?
Realni argument je: luft u futeru je 0.3mm na rastojanju od 5 cm, ili osa burgije je upravna na sto za 0.2mm na rasponu od 10cm, ili nesto slicno. "Drmanje" futera je samo odokativna metoda da vidis dal je nesto uopste upotrebljivo.

Nazalost... sve ovo mi jako lici na raspravu medju vlasnicima automobila, ciji je bolji (a naravno svako gura onaj koji on poseduje), pri cemu najveci broj ucesnika u diskusiji zna o autu koliko da sedne i pomalo zna i da vozi, sto se na kraju svede na merenje ko ima vecu pisu :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Konstrukcija Boska i slicnih je najjeftinija za masovnu proizvodnju, ako nema zahteva za preciznoscu, ali da bi bila precizna zahteva vrhunsku izradu u startu jer sa tom jeftinom koncepcijom dorade nema i tu prica pada u vodu. Mnogo je pametnije kupiti nesto sto moze da se doradi i sredi.

Ako proanaliziramo izjavu odlicna je skoro sam izbusio 50 rupa u 2mm flahu, i ima snage da okrece tupu burgiju mozemo da zakljucimo mnogo toga. Ako se burgija istupila na 50 rupa, onda je kvalitet burgije ocajan, ili nije podmazivana kako treba ili je brzina busenja potpuno pogresno podesena. Dodatno za okretanje tupe burgije nje potrebna veca snaga, naprotiv, a tek da ne govorim o tome zasto ne treba povecavati silu pritiska na burgiju. Posto je verovatno u pitanju konstruktivni celik, raspona S235-275, proslo je. No isti postupak u inoxu bi doveo do toga da rupa vise ne moze da se izbusi na tom mestu, osim sa vrlo skupom opremom.

Onda ne cudi da je taj boskom tome odlican. Sa druge strane 50 rupa tog precnika i u tom materijalu, sa odgovarajuciom burgijom moze i da se izbusi rucnom busilicom na manuelni pogon.

OPet, sa druge strane, one sto meni treba od stubne busilice je malo drugacije. Recimo da rupa u aluminiumu debelom 3 cm, precnika 35mm, busena burgijom za sarke ima potpuno glatke ivice, koje su pod tacnih 90 stepeni u odnsou na materijal. Ili da u mesingui debelom 2 cm, izbusim i razvrtim otvor precnika 12mm, sa preciznoscu H7, da bi u njega stala linearna vodjica koja mi treba za sablon. Nista posebno niti bilo kakav specijalan zahtev, samo ono sto stubna busilica treba da uradi, da bi mi omogucila da ne ostavim nekoliko vrednosti Boska metaloglodacima, za besmislene stvari. Jos jedan primer bi bio da mogu da kroz telo rendeta, sirine nekih 60m m, postavim poprecnu civiju, sa jedne strane na drugu, ali tako da ona bude paralelna sa tabanom, da secivo ne bi stajalo ukrivo.

To uopste nisun nikakvi specijani zahtevi, nego ono za sta se kupuje stubna busilica. Gotovo sve ostalo moze da se napravi iz ruke, za mnogo manje para, uz malo mozga i znanja. Pa i rupe za sarke, tacno na mestu, i to cak i bez busilice, posto vecina poseduje porpilicno precizniji alat za takav posao.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

"Nazalost... sve ovo mi jako lici na raspravu medju vlasnicima automobila, ciji je bolji"
Baš me briga da li je neka moja stvar bolja ili lošija. Jednostavno trebala mi je stubna bušilica, na tržištu nema nekog izbora, malo bolja bušilica od Einhela, Strausa i sličnih generičkih brendova je ova jer u toj cenovnoj kategoriji nema nekog izbora.
Slažem se sa svim gore navedenim argumentima ali za moje potrebe i "standarde" su nebitni.

:skool:
Last edited by yaki on 11 Jun 2020 05:27, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono sto ti sve vreme pricamo je da nazalost nije bolja :)

Po onome sto pruza "iz kutije" je identicna kao i svaki kinez, osim ako ti nije bas strasno vazan fenseraj od digitalnog prikaza broja obrtaja, i lasera koji pravi liniju debelu barem milimetar, te "oblik koji prati liniju, kenj kenj...".

Naprotiv, losija je, posto ne moze ni da se dovede u red i nema moment na niskim obrtajima.
A uz to i kosta vise.

Licno bih bio jako zadovoljan da bosko ili bilo ko slican pravi stubnu u toj kategoriji cena, ali da je pravi kako treba, a ne ovako.
I verovatno bih je kupio, i doradjivao isto kao kineza, samo bi tada trebalo da lakse dodjem do boljih rezultata.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ma ok, kanta, ali mnogo lepo izgleda, baš je sexi.
:)
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

yaki wrote:Ma ok, kanta, ali mnogo lepo izgleda, baš je sexi.
:)
:D:D:hurra:
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A kada je doradis, postane jos lepsa. Skoro da moze da se po svim parametrima uporedi sa necim ovakvim:

Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ima u prodaji, a mislim da se lako može napraviti isto, mada većina po forumima kaže da su se brzo navikli na točak umesto uobičajenih trokrakih poluga.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel su ovo one sive zabice za kablove?
Koje inace otpadaju same od sebe :)
Post Reply