Stona bušilica...opet :)

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Stona bušilica...opet :)

Post by JovanF »

Pozdrav ljudi,

Mislim kupiti stonu bušilicu, a vidim da uglavnom ne preporučujete famozni Bosch PBD40...je li neko od vas čuo za ovaj brand?

http://centrometal.me/products/?sifra/600158

U pitanju je kinez ili turčin...ili nešto gore od oboje.. :) pa sad..je li Bosch PBD 40 baš toliko loš i bacanje novca, jer mogao bih je uzeti za 270 Eur novu ili probati ovaj Somafix za nekih 70-80 Eur manje.

Nešto sam ipak sumnjičav po pitanju kineskog alata, imao sam ručni cirkular Kinez, crkao je nakon mjesec dana...a recimo Einhell multitool mi je crkao nakon manje od 10 min upotrebe...Bosch se makar vrti i ne grije :) i ne crkava od promaje :D

Ili kupiti neki nabudžen stalak za bušenje umjesto stone bušilice za sirotinju? :)
Last edited by JovanF on 08 Jun 2020 22:32, edited 1 time in total.
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Uuuuu, kinez sa laserom. Vau.
Sta mislis precizno da busis sa ovime?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nevolja sa boskom je sto njega ne mozes ni da sredis. Jednostavno mu je takva konstrukcija.
Kod ovih kineza se dosta toga moze dovesti u red, naravno uz puno rada.

Ako ga kupis, ne ukljucujuj ga.
Prvo ga rastavi u proste cinioce, operi djubre koje je unutra (pesak, spon, neka smesa koja bi trebala da glumi mast...), eventualno zameni lezajeve za neke pristojne, podmazi pravom mascu i ponovo sasatavi.
Tek onda ide prvo ukljucivanje.
Inace.. spon i pesak... sjebu sve unutra i pre nego sto bi crklo od "kvaliteta".
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

@maricaiivica
Planiram raditi jednostavniji namještaj za kuću, a i korisiti je generalno za domaćinstvo...sve što treba napraviti, popraviti i td...dakle nikakva profi ili komercijalna upotreba.

@mbole
Zbog svega toga što pišeš o traljavosti vezano za jeftine kineske proizvode sam uvijek nekako sigurniji sa Bošom, iako je i taj Boš vjerovatno napravljen u Kini. Kod nas u CG nije veliko tržište pa na pronalazak tih stvari polovnih, a kvalitetnih se ne mogu baš osloniti. Na drugu stranu, Boš je sad kvalitetom kao recimo Black&Decker od prije 15 godina...a Kinez se zna potrefiti da bude dobar. Ali nemam baš novca za eksperimentisanje :)
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

Inače, Somafix iz linka iznad je Turčin, provjerih u radnji, nije Kinez. Nema recenzija na Youtube o njemu, ništa. Onako, samo na provjeru rukom glava za bušenje ima osjetno više lufta nego Boš.
Last edited by JovanF on 09 Jun 2020 12:38, edited 1 time in total.
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Ako imas dobru rucnu busilicu, napravi stalak sebi ( jeftini stalci po radnjama su isto smece ). Cak iako ti rucna busilica ima lufta kao bosch napravi stalak jer ti tada ispadne isto bosch preciznost a nisi grunuo pare pa ako ti je neprecizno samo zamenis rucnu busilicu.
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

Pričao sam sa tipom koji je radio u Bosch servisu, znaju za problem lufta u glavi bušilice PBD 40. Elem, po njegovim riječima, donji ležaj koji drži osovinu bušilice je blago konusan i zato se dešava problem sa luftom, i isti varira od bušilice do bušilice. Kada se taj ležaj zamjeni ravnim, onda je sve kako treba i bez lufta, ali taj ležaj neće da promjene o svom trošku bez ako se prospe u toku garancije, a ako želiš da platiš onda može, ali ne kod njih. U tom slučaju se gubi garancija. Eto ako neko ima na forumu PBD 40 i želi da ga skocka, to je navodno rješenje problema. Svakako, ovu info treba provjeriti, prije neko pokuša tako nešto. Ja kupih PBD 40, pa što Bog da :)
Last edited by JovanF on 09 Jun 2020 19:31, edited 1 time in total.
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A kako se resava problem sa tim sto osa busenja nije paralelna sa stubom, tj pravcem po kome se pomera glava po stubu, pa rupe nisu kruzne?

Problem nije u lezaju, nego u tome sto je na PBD40 sve napravljeno da se sto vise para ustedi.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Od skora imam Bosch PBD40, pisao sam ovde na forumu o istim dilemama pre kupovine. Na YouTube imaš desetine klipova gde skoro svi tvrde da je kupovina te bušilice odličan posao. Kada gledaš te klipove po pokretima, alatu, izgledu radionice, vidiš da se radi o kredibilnim stavovima, a ne o nekim levacima koji se dohvatili kamere pa bi da nešto kažu a da nemaju pojma o stvari o kojoj pričaju.
Ovde na forumu imaš dvojicu aktivnih sa negativnim stavom o gotovo svemu na svaku temu, tako da to imaj u vidu.
Kao što rekoh kupio sam je i po meni je odlična.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

yaki wrote:Od skora imam Bosch PBD40, pisao sam ovde na forumu o istim dilemama pre kupovine. Na YouTube imaš desetine klipova gde skoro svi tvrde da je kupovina te bušilice odličan posao. Kada gledaš te klipove po pokretima, alatu, izgledu radionice, vidiš da se radi o kredibilnim stavovima, a ne o nekim levacima koji se dohvatili kamere pa bi da nešto kažu a da nemaju pojma o stvari o kojoj pričaju.
Ovde na forumu imaš dvojicu aktivnih sa negativnim stavom o gotovo svemu na svaku temu, tako da to imaj u vidu.
Kao što rekoh kupio sam je i po meni je odlična.
Pa naravno kada im proizvodjaci daju busilicu dzaba ili plate review. Vidis da i covek iz servisa kaze da znaju za problem.
User avatar
JovanF
Šegrt
Posts: 37
Joined: 12 May 2020 14:01
Location: Podgorica

Post by JovanF »

Dakle, može se naći uputstvo kako da se dovede u red, ukoliko treba.

Ako je laser neprecizan, trivijalno rješenje

https://www.youtube.com/watch?v=WVetUwYvuYg

A ako je nekom želja samostalno mjenjati ležajeve (dakle, info od servisa je OK), evo kratkog opisa, a kod istog lika se može vidjeti i komplet procedura:

https://www.youtube.com/watch?v=K5kgF5E8ds4

Takođe, ležajevi koje lik pominje u videu su na Aliexpressu 10 kom cca 4 Eur, besplatna dostava u CG pa je, pretpostavljam, tako i za ostale zemlje SFRJ
Last edited by JovanF on 10 Jun 2020 13:17, edited 1 time in total.
Pivo je uzrok, a i rješenje svih problema
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koja je svrha stavljanja kineskog lezaja u bilo koju konstrukciju koju bi da poboljsas? MR128 pravi i NSK, a cena nije n ikakava prepreka.

Moze da se na to mesto stavi i lezaj originalne oznake, kmoga pravi SKF, i koji je verovatno daleko bolji od onoga sto je Bosch ugradio u stubnu bvusilicu.

Prilikom zamene lezajeva postoji jedna sitnica. Dva MR128 trpe daleko manje radijalne sile od jednog HK 0808. Maksimalna radijalna sila za jedan MR128 je 545 N, a za HK0808 2.7 KN. Pri tome, radna opterecenja, pri kome lezajevi imaju normalan MTBF je recimo 10% te vrednosti.

A onda ce neko da se seti da na tu busilicu montira recimo dobos za smirglanje, ili bilo kakvu burgiju sa bocnim opterecenjem, i sledi zamena lezajeva.

Da mi se desi da moram pod pretnjom streljanja da sredjujem PBD-40, ne biu mi palo na pamet da stavim dva MR128. Ideja sa mesinganom cauroim je mnogo bolje resenje, pogotovo ako se podmazivanje resi kako treba.

O tome koliko postavljac videa ima pojma moze da se vidi i nacinom provere da li kl;ati. Jel cuo neko za komparater? Da ne govormo o ideji tome kako da resi klacenje oko stuba. Najozbiljniji problem vezan za tu konstrukciju je upravo paralelnost stuba, a to se nikako ne resava odokativno (Pri tome je kod PBD i neresivo, posto nema dovoljno mesta za podesavanje)
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

MJ wrote:
yaki wrote:Od skora imam Bosch PBD40, pisao sam ovde na forumu o istim dilemama pre kupovine. Na YouTube imaš desetine klipova gde skoro svi tvrde da je kupovina te bušilice odličan posao. Kada gledaš te klipove po pokretima, alatu, izgledu radionice, vidiš da se radi o kredibilnim stavovima, a ne o nekim levacima koji se dohvatili kamere pa bi da nešto kažu a da nemaju pojma o stvari o kojoj pričaju.
Ovde na forumu imaš dvojicu aktivnih sa negativnim stavom o gotovo svemu na svaku temu, tako da to imaj u vidu.
Kao što rekoh kupio sam je i po meni je odlična.
Pa naravno kada im proizvodjaci daju busilicu dzaba ili plate review. Vidis da i covek iz servisa kaze da znaju za problem.
Moguće, mada izgleda da su podelili baš mnogo besplatnih bušilica :)

Skoro sam sa njom izbušio 50-tak rupa od 5 mm u čeličnom profilu debljine 2 mm, ubacivao sam panelnu ogradu u profil. Utisak, ima snage i za tupu burgiju sa velikom silom pritiska. Prethodno sam za sličan posao koristio jeftinog kineza od 75e koji je stalno proklizavao na remenu pri jačoj sili pritiska burgije a itekako se osetio pad broja obrtaja bez obzira na prenosni odnos, a da ne govorim koliko se ceo korpus savijao.
Druga odlična stvar kod Boša je stega koja se dobije uz bušilicu, odlična za fiksirati profil ili neku površinu.
Zanima me kolika mora biti duboka ta rupa da bi se videla ne paralelnost sa osom same bušilice i kad će te u normalnom životu trebati toliko duboke rupe u materijalu koji nije drvo.
:skool:
Last edited by yaki on 10 Jun 2020 16:27, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A sta ce biti ako npr stavis krunastu testeru?
Cinjenija je da njih dvojica teraju mak na konac, da se takvi problemi ispolje jako retko u praksi ali su svakako njihovi komentara na mestu.
Sa druge strane, ako ti ta preciznost nije vazna, pa zasto si kupio stubnu? Zar to nisi mogao iz ruke da radis, ili sa stalka ili...
Tome sluzi forum, da razmenjujemo misljenja
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

BR wrote:A kako se resava problem sa tim sto osa busenja nije paralelna sa stubom, tj pravcem po kome se pomera glava po stubu.....
.
yaki
Ovde na forumu imaš dvojicu aktivnih sa negativnim stavom o gotovo svemu na svaku temu, tako da to imaj u vidu.
Rizikujuci da budem taj 3 glas ( negativan stav ) a pod uslovom da je gore boldovano tacno moj odgovor na pitanje " a kako se resava......" je

NIKAKO
Sa druge strane, ako ti ta preciznost nije vazna, pa zasto si kupio stubnu? Zar to nisi mogao iz ruke da radis, ili sa stalka ili...
:hurra:
Last edited by LepoJeBitiFin on 10 Jun 2020 17:44, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
Post Reply