Stona bušilica...opet :)

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da se ne lazemo... ima elektronika koje rade sasvim lepo, ali...

1. nisu najjeftinijeg moguceg tipa, to jest nisu ubacene da bi se smanjili troskovi proizvodnje (posto je danas mnoooogo skuplje napraviti mehanicki prenos nego dodati kontrolerce. "Pismene" elektronike, imaju nezavisnu povratnu sregu (tahometar), i onda prilagodjavaju napon/struju koju salju na motor da bi zadrzale zadati broj obrtaja iako opterecenje raste.

2. postavljaju se na mestima gde je to smisleno, i gde prvenstveno razlika broja obrtaja nije tako velika. Glodalicu regulises od negde 18000-28000 obrtaja, a stubnu od 250 do 2450 to jest kod prve je odnos 1:1.5 a kod druge 1:10. Upravo zato ova sa elektronikom i ima najnizi broj obrtaja koji je skoro duplo veci, to jest 450. Licno mislim da je i 250 mnogo za donju granicu i da bi trebalo da bude nesto jos nize tipa 80.

3. elektronika se uradi tako da je "smislena", prica sa parkicevim linearnim/logaritamskim potenciometrom.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da da, o tome pricam. Mislim, grippen, dessault rafale, eurofighter i t.d. - bez (te) elektronike bi otprilike deknuli nesto malo blaze nego sikira. Dobro, nije da sad bas busimo rupice borbenim avionima, #samokazem :)
Mislim, mene izludjuje kad mi neki trojkas i ponavljac objasnjavaju da je ponavljacko resenje sasvim o.k. - jer su dovoljno podli i gramzivi, a dovoljno glupi, da nikad ne izdumaju neko genijalno (odlikasko), i neretko vrlo prosto, i (jos) jeftinije resenje od njihovog - ponavljackog. - u tom smislu, siguran sam da bi mi neki batica iz konstrukcionog tima slozio neku prelepu pricu - na koju bukvalno bi svaki put kad mi je ponovi - mu zasvajsovao samarcinu takvu da idem odma na ortopediju - da mi saniraju ruku - dok lepo ne kaze - vidi buraz - to i takvo sranje smo stavili zato sto raja tu i tamo nema pojma, -a da bi maksimizirali profit, a za raju nas boli uvo sto ce da se pati - posto nas raja interesuje samo i iskljucivo do onog momenta - kada izbroji svoje novce, u nas novcanik. Od tog momenta, najvise bismo voleli da ta raja crkne.
Au, srusih ja imperijalizam, einhellom i parksajdom :) :)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gresis, mislim strasno gresis sinak (C by Sofronije Leghorn) :)

Raja ne sme da crkne, moras da je drzis na ivici crkavanja.
Treba da dodje i da plati popravku toga sto smo joj uvalili, onda da se iznervira nakon 6 (skupih) popravki, pa da baci i kupi novo.
Za sta smo inace ulagali brdo para u marketing koji na sve strane trubi: novo je novo, bajo moj... :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da da. To sam odma pomorio raju - cisto da dodam malo na dramatici. -raju u ruke kraljevica marka, ili u nedostatku marka - u neku hidraulicnu presu - i dok god kaplje iz njih - valjaju. Kad usahnu - deponija. Daj novu turu... -taj neki fazon.
regularan tip skroz
Post Reply