Zamena ležajeva na glodalici

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Zamena ležajeva na glodalici

Post by godfather »

Pozdrav majstori, meže li neko ko zna da mi pomogne?
Na glodalici bosch POF 1200 ae posle 8 godina četkice se istrošile i ležajevi propali.
Ležajeve kupio neke Timken, pitam u radnji za koliki rpm su namenjeni jer mi trebaju za frezer, da da ti lezajevi odgovaraju za te brzine. Ja pošto baš nznam puno oko toga uzmem to i montiram na frezu, sve selo kako treba stavio nove četkice i sklopio sve na svoje mesto.
Uključim u struju normalan zvuk lepo radi, ali posle otprilike 3 min rada, osovina i sklop oko ležaja je toliko vreo da nemože da se drži rukom.
Dali ti ležajevi nisu namenjeni ipak za toliki rpm ili je nešto drugo u pitanju?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Timken spada u jake firme sto se tice lezajeva.
U paru sa SKF-om.

Koje su tacno oznake lezajeva koje si kupio?
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Skinuo sam onu prirubnu maticu-prsten do ležaja da vidim oznaku, ali se nevidi a kutijicu i stari ležaj sam fikno 😀. Rasklopiću popodne frezu ponovo pa ću vedeti koji je tačno.
Skinuo sam četkice da vidim koliki otpor daju sami ležajevi i nekako oseća se otpor pri okretanju kao slavina za vodu, onako ide ali sa otporom koji nisam do sad sreo.
Dali taj ležaj neodgovara kako da tražim ležaj za te brzine okretanja?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lezaj ne sme da pruza maltene nikakav otpor na tim dimenzijama.
Generalno svi lezajevi tako malih dimenzija su za visoke obrtaje (tipa 35000, 40000...)

Kad ugradjujes lezaj, uvek ga stavljas tako da se oznaka vidi a da ne moras da ga skidas, posto je obicno samo na jednoj strani lezaja :)
Ovako napamet, pre lici da nesto drugo nije kako treba, to jest da lezajevi nisu poravnati.



PS
Prepisi kompletnu oznaku lezaja, sa sve tolerancijom, nesto tipa C2, C3...
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Image
Evo išao sam da skinem lezaj slabo se vidi na fotografiji 6002EEC3 i na ležaju nigde nepiše Timken već SNR i ima još oznaka Da2 i 18 M
Siguran sam da je do ležaja jer se teško okreće i dosta njegove masti je iscurilo od toplote koju je proizveo.
Prilikom montaže ležaja strogo vodim računa da nevršim pritisak na stran ležaja ovisno od toga dali ga nakucavam na osovinu strogo samo vršim pritisak na unutrašnji prsten, ili ako ga stavljam u kućište ili dosed spoljni onda vršim pritisak samo na spoljnji prsten. Tako da nije do mene nastala greška već ležaj nije dobar.
Gde mogu naći dobre ležajeve? Do sad sam uzimao na Busijama Lager co.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

C2 jeste malo "tesnji", ali ne bi smeo da pravi problema.
Bolje je N ili C3 za velike obrtaje.
SNR nije losa firma, ali ako ti kaze da ti prodaje Timken, onda to treba i da dobijes.

Ne mislim da si ti lose postavio lezaj, ali desava se da ostane neka trunkica djubreta, da se samo kuciste deformise... ima gomila mogucnosti.
Ako se sam lezaj tesko okrece pod rukom, onda nesto nije u redu sa njim.

Imas VTL na novosadskom autoputu, izmedju Zamun Polja i Batajnice. Koliko znam oni su najveci uvoznik SKF-a.

Kakvi su bili originalni lezajevi? Sa "semeringom" ili sa metalnom zastitom?
Lezaj tih dimenzija (gledam SKF katalog), sa oklopom (2Z) ima max br obrtaja od 26000.
Ako je sa "semeringom", moras da trazis 2RSL verziju da bi bila do 26000 (L je low friction)
Inace 6002 2RS je do 14000 (semering "obican")

Pri tom, bilo koji od njih, ne bi smeo da se greje previse, posto je termicki svaki otporan do 50000 rpm (14000 i 26000 su mehanicki limiti).
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ovaj ležaj je C3. Ležaj se teško okreće pod rukon ali bez krckanja ili zapinjanja nego teško sa jednakim glatkim otporom (kao slavina za vodu) i to pri velikoj brzini stvara veliku toplotu i puno masti je iscurilo od toplote napominjem da se ležaj glatko vrtio pre prvog startovanja glodalice (na ruku je išlo glakko skroz normalno kako treba). Može li sam ležaj biti defektan kao novi? (Pretpostavljam da može)
Uzeću u subotu novi ležaj ako nađem SKF još bolje pa ću videti do čega je? (Do mene, ležaja ili pak nečeg trećeg).
Ne menjam često ležajeve, ali kada to radim trudim se da to uradim kako treba, da ne oštetim sam ležaj ili nešto drugo.
Originalni je imao metalnu zaštitu .
Pisaću sta sam uradio.
Hvala puno mbole na izdvojenom vremenu.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

plastika koci i greje mora metalna zastita i c3
smirglaj nikad dosta
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

radenko wrote:plastika koci i greje mora metalna zastita i c3
Tražiću sa metalnom zaštitom u subotu. Hvala Vam
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto sam napisao, ne mora metalna, moze i plastika ali sa sufikslom L, ne bilo koja.
I u sustini je bolja ova sa plastikom, to jest takozvani "zaptiveni" lezaj umesto "blindiranog" (sa metalnom zastitom), posto metalna zastita je cisto mehanicka, to jest nije adekvatna za prasnjavu sredinu, a glodalica je sigurno u takvoj.

Meni i dalje ovo na slici vise lici na C2 nego na C3, al verujem kad ti kazes, posto ga ti vidis "uzivo"

Ako se lezaj okreto normalno, to jest lagano pre nego sto je sve spakovano zajedno, to je jos jedan pokazatelj da je nesto drugo u problemu a ne sam lezaj.

Naravno... sve na ovom svetu moze da bude defektno. Uostalom da nije tako, garancija ne bi ni postojala :)
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Poštovanje svima.
Evo da javnem, kupljen i postavljen ležaj od SKF a i radi normalno bez grejanja i neuobičajenog otpora.
Meni se to desilo tako, valjda se ne dešava često da novi ležaj bude na oko ispravan i tek nakon montaže da se pokaže da nije dobar.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Kod kvalitetnih firmi se ne dešava skoro uopšte. Potroše dodatno vreme na obradu ,poliranje glancanje i to radi ali košta malo više.
Oni "kinezi" koji su više nego tri puta jeftiniji računaju da neće baš svaki koji prodaju da se vrti u glodalici koje rade i do 30k obrtaja. Do koju hiljadu rade i oni relativno ok tako da i prema tome treba birati i vagati da li SKF ili neki ruski, rumunski ili kinez.
A sve pod uslovom da možeš da budeš siguran gde nabavljaš da li je original ili kopija
Last edited by sonus70 on 08 Jun 2020 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Glavno da si resio problem. :prsgore: :pljesk:
Post Reply