Diht - pomoć oko popravke / prepoznavanje dela mašine

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Diht - pomoć oko popravke / prepoznavanje dela mašine

Post by leruman »

Pozdrav.
Imam jedan stari diht/ abrihter koji planiram da uskoro počnem da dovodim u radno stanje. Å to neće biti baš brz projekat..

Trebala mi pomoc oko sledećih stavki.
Dith na sebi ima zamajac, koji je vezan kaišem za glavno vrteno. Zamajac pogoni manji zupčanik, koji se ne vidi na slici, koji pogoni veliki zupčanik koji okreće pogonske valjke. Između malog zupčanika i zamajca postoji čaura koja može da se pomera polugom između dve pozicije. Poluga bi trebalo da menja brzine vucnih valjaka ili da ih uključi / isključi.? Koliko sam ja mogao da vidim, valjci se okreću u obe pozicije, a ono mi ne deluje kao mehanizam za promenu brzine..

Image

Drugi problem. Motor koji se delom vidi na slici, deluje da je kacen naknadno na ram I generalno je loše sve urađeno što se tiče oslanjanja i veze na ram . Zbog malog prostora u radionici plan je da taj diht pomeram pomoću paletara do mesta na radionici kad treba da ga koristim. Motor smeta da se diht podigne kako treba. Moja ideja je motor odvojim i posebno ankerisem za beton.

Pitanje je da li je neko radi ovakvu modofikacju, posebno što se tiče odvajanja motora?

Da li neko ima dobar primer oslonca za motor? Motor je prilično težak, i treba mu jak oslonac. Nije mi problem da dizajniram oslonac, ali ne bih da izmisljam toplu vodu ako je neko to već uspešno uradio.
Ako je neko vec to radio, da li je koristio neke gumene oslonce, ili direktno vezao za beton?
Last edited by leruman on 31 May 2020 23:11, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zamajac?
Mislis na veliku remenicu na kojoj je ovaj siroki zeleni kais?

Moraces da das neku sliku na kojoj se vidi taj mehanizam.

Ako ces da pomeras diht, a motor vezes za beton, sleduje ti stelovanje poklapanja remenica motora i dihta i zategnutosti kaiseva svaki put kad ga dovedes nazad.

Tesko ce ti dati neko ideju za montazu kad se ne vidi ni kako izgleda diht, ni kako izgleda motor, ni kako je trenutno okacen...
Islikaj to iz svih uglova (i nemoj postavljati slike na imgur, ne vide se na forumu, koristi ili nas prostor ili recimo postimage).
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Treba za neki dan da odem do sela pa cu slikati vise slika da bude jasnije.

Imam ja ideju za montazu, nego sam mislio da li neko je to mozda vec radio, da izbegnem neke ocigledne greske. Znam da mora da se steluje zategnutost kaisa, to je normalno.

Napravicu ram za motor koji ce sam omoguciti da se vrsi podesvanje motora u odnosu na diht i zatezanje kaisa . Ram ce biti ankerisan za beton, dok ce se motor pomerati sa delom rama.

Kako da korstim prostor foruma za slike?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ono... kad bas nista drugo ne pomogne... procitas uputstvo :)
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... php?id=212

Iskreno, ne vidim neku svrhu kacenja motora na beton a da je masina pokretna. Da je masina fiksna imalo bi smisla.
No... daj da vidimo slike, pa cu mozda skontati zasto mislis da je tako bolje.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala za link. Ko sto kaze , najveca greska u tehnici. RFM - Read Fucking Manual

masina ce biti pokretna preko rucnog paletara .. Da razjasnim :P

Prosle godine sam spucao novac, verovatno i pogresno :(, u nekoliko starijih masina za obradu dveta, koje su se prodavale zajedno. Neke su bile orginalne fabriicke, neke pravljene ali su i one jake i masivne . Ideja mi je bila da ih sredjujem polako i ucim da radim na njima. Diht/ abrihter je 610 mm i veci razlog zasto sam dao pare za sve to.

Masine su u polovini jedne garaze koja je planirana za dva auta/ kombija, pa prosto nemam dovoljno mesta u garazi da bih ga stalno koristio. Isto ploce za njega su veoma teske i masivne, jedan covek ne moze da ih podigne. Ostale masine vec zauzimaju dosta mesta u delu koji mogu da koristim.

Moja ideja je da izbusim ankere u betonu za motor i samu masinu u tom drugom delu, jer ne mogu stalno da ga korstim za smestaj masine. Ankeri bi bile samo caure, ne virile van povrsine betona, da ne bi smetale za parking vozila i kretanje. Imam rucni paletar do 2 t, kojim lako mogu da osnoinu masinu pomeram okolo. Ako prikacim motor na nacin koji je vec uradjen, ne mogu da koristim paletar za dizanje i pomeranje cele masine. Pored toga oslonac koji je pravljem za motor nije bas najcvrsci i vec je pukao od rada i vibracija.

Obicno tamo radim preko vikenda , a mislim da mi od vise od sat ili dva nece trebati da pomerim diht i postavim u radnu poziciju. Sto je za moj mali obim posla i hobi nivo vise nego prihvatljivo.
Last edited by leruman on 06 Jun 2020 09:28, edited 1 time in total.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Vau, hobi na dihtu od 61cm :prsgore:
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Znam da zvuci preterano ali taj diht je bio u ponudi zajedno sa ostalim masinama, nisam mogao da biram. Masine su u prilicno losem stanju, tako da im treba sredjivanje i dovodjenje u neko normalno stanje. Tako da ucim polako dok sredjujem masine. Na zalost to ide dosta sporo zbog posla i obaveza uopste

Motivacija za sve to je bila sto tast u drugom delu garaze ima nekoliko kubika suvih daska od kvalitetnog drveta, tipa 50 mm debljine, tipa orah, hrast , jasen. A to ne moze bas da se obradi na nekom maloj masini ...
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Uspeo sam da slikam deo za koji sam postavljao pitanje.

Ovo je slika samog dela. On pokrece valjke.

Image

Ovo je slika celog sistema prenosa

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Koliko ja kapiram sa slike ,ta poluga sa caurom ukljucuje pogon dihta ,malog zupcanika uzubljuje na veliki tako sto polugu sa caurom zakreces levo ili desno.....

Moras to da radis kad je masina ugasena ,u suprotnom bi pri radu ukljucivanjem samleo zube ..
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Ja sam to isto mislio da je to za ukljucenje /isklucenje. Ali cini mi se da dok sam rukom okretao remenicu , da su se valjci obrtali u obe pozicije te poluge. ...

Mozda sam ja nesto pogresio , sto je moguce. Ili je tu nesto zaglavilo, sto je znatno ozbiljnije. Moracu da proverim ipak jos jednom kad budem tamo

Hvala na pomoci.
Last edited by leruman on 24 Jun 2020 12:47, edited 1 time in total.
Post Reply