Slomio dva glodala u dva dana - zasto?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Slomio dva glodala u dva dana - zasto?

Post by Joca7 »

Prvo mi je jedno ravno glodalo 6mm prihvat na makiti rt700 prilikom glodanja kanala puklo brzina okretaja je bila na 6 drvo iverica radio sam vise prolaza trebao sam iskopat cijelu dubinu drveta od 2cm, glodalo je bilo neko kinesko ali nije iz seta..
Drugi dan sam kupio set glodala jer sam novi i tek se upoznajem s glodalicom pa sam tio probat i ostala glodala nastavio sam gdje sam stao prošli dan isto ravno glodalo samo je prihvat 8mm i smanjio sam brzinu na glodalici na 3 nisam puno radio Dok i to glodalo nije puklo negdje pri vrhu gdje je prihvat isto kao i prvo, srecom samo je palo na pod..
Pitanje je jesam li negdje pogrijesio ili su glodala nekvalitetna...
Iz koliko prolaza to treba radit, jeaam li mozda krivo drzao glodalicu mislim ima na njoj prikazan smjer u kojem se vrti glodalo i tako sam je vozio, kad bi okrenio u suprotnom smjeru onda bi glodalica sama vukla?
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Puklo pri vrhu tamo gde je prihvat?
Koliko duboko stavis glodalo u prihvat?
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Na glodalu imas obelezeno koliko duboko treba da ga ubacis u prihvat.
U slucaju da se obrisalo ili nije obelezeno, Minimum 2/3 treba da bude u prihvatu.

Image
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Jedan prolaz max 3-4 mm po dubini. Vodi se s lijeva na desno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije bitan precnik prihvata glodala za brzinu tj broj obrtaja.
Bitan je precnik (najveci) radnog dela glodala.

Drugim recima...
Broj obrtaja odredjujes prema maksimalnom precniku radnog dela, ne prema prihvatu.
AKo imas dva glodala koja su za ugao 45 stepeni.
Oba su maksimalnog precnika 15mm, jedno prihvat 6 drugo prihvat 8mm, brzina je ista.
Ako imas ravno glodalo precnika 6mm na "radnom" delu, i ravno glodalo precnika 8mm na radnom delu.. ovo od 8 treba da se vrti sporije (zanemarljivo sporie) nebitno dal mu je prihvat 6, 8, 12 ili koliko god milimetara.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoji jos nekoliko sitnica.

Kod RT700 caura zaprihvat alata 8mm je kratka, a donjni deo drske glodala se prihvata u leziste u osovini glodalice. Ne podnosi glodalo koje nije postavljeno skoro do kraja u glodalicu, u ovom precniku.

No, veci problem u tvom slucaju je premala brzina obrtanja glodala, a ti si verovatno pritisnuo posto ide sporo.

Vodjenje je malo komplikovanija prica od sa leva na desno. Generalno se vodi tako da se glodalo u tacki kontakta sa materijalom krece suprotno od pravca obrtanja. Tj, ako je glodalo izmedjun tebe i materijala, sa leva na desno, ako je materijal izmedju tebe i glodala, obrnuto. Ili jos prostije, ako je materijal nekakav centar, suprotno od kazaljke na satu.

No i ovde ima ali, no to ali je visa skola koriscenja glodalice, i samo u posebnim uslovima.
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

@mbole znam da je itan radn dio glodala za obrtaje i vrsta materijala ali posto sam prvo slomio mislio sam da treba smanjit brzinu...

@BR primjetio sam kad stavim glodalo prihvat 8mm da mi upadne do kraja u glodalicu kao da je kratak prihvat na glodalu povukao bi ga nazad samo malo da mi radni dio glodala ne dodiruje on vidu koja steze prihvat.
Mozda je to sto si rekao da kad sam smanjio brzinu vise sam gurao glodalicu , samo mi nije jasno sto sam onda na prvom glodalu krivo napravio ,nisam mislio da je tako lako slomit glodalo ali ocito loša kvaliteta glodala i moje ne znanje je dobitna kombinacija..

to vodenje u kojem smjeru mi nikako nije jasno a pogledao sam puno objasnjenja ..pokusat cu nac nekog stolara u blizini pa otic koji put na praksu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo ovako...
Kada gledas odozgo glodalo se vrti u smeru kazeljke na satu.

Ako je tvoja daska sa leve strane glodala, i ti guras glodalicu od sebe, tada ono kako se okrece i ulazi u drvo, pokusava da "gurne" glodalicu unazad.
To jest, da bi glodalica isla duz te ivice daske, ti moras da je guras.
I to tako treba.

Ako glodalicu stavis tako da ti je daska sa desne strane glodala, i ti guras glodalicu od sebe, tada glodalo pokusava da "povuce" glodalicu dalje unapred, to jest vuce samo sebe da udje sto dublje u materijal, pa ti moras da zadrzavas glodalicu da ne bi usla previse odjednom. Isto je i ako bi daska bila sa leve strane glodala a ti vukao glodalicu ka sebi.
Najzaguljeniji je trenutak kada glodalo prvi put dotakne materijal, posto ti tada guras glodalicu unapred, kako glodalo dohvati pocne i ono da vuce unapred, a ti u tom trenutku treba da prestanes da guras i pocnes da vuces ka sebi.

To se radi nekada namerno, posto je tako izglodana povrsina "cistija" nego kada se radi normalnim smerom, ali tada se ide sa jako malom dubinom zahvata, upravo da ti ne bi povuklo glodalicu previse. Ali ... ajde prvo kreni od prostog pa ces polako doci i do finesa.

Kada pravis zljeb u sred daske, naravno ne postoji leva i desna strana.
Ali kada prosirujes zljeb, opet postoji leva i desna ivica zljeba, i gledas njen polozaj u odnosu na glodalo. Daklem, uvek prosirujes levu stranu zljeba tako da guras glodalicu od sebe, a desnu stranu tako da je vuces ka sebi.

Kog radnog precnika i kakvog profila su bila ta glodala koja si slomio?
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

Jasno mi je sad to sam i probao s obe strane ispravno je kad je guram a neispravno kad glodalica vuce..
Glodala su bila oba ravna, i oba 6mm sirine, prwtpostavljam da sam drugi put slomio jer je bila mala brzina a ja sam gurao malo jace...

Koliko okvirno prolaza treba za tvrdo drvo sa ravnim glodalom 6mm, i je li treba vise prolaza ako je glodalo 16mm..?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za oba glodala i 6mm i 16mm, dubhina svakog prolaza reda 4-5mm, maksimalan moguci broj obrtaja.

Ako nemas bas slabacku glodalicu, ne bi trebalo da imas problema ni sa 16mm.

Moras malo da steknes osecaj. Glodalica mora da "reze sama" a ti samo da je vodis, nema nikakvog velikog pritiska.
User avatar
Joca7
Precizni šegrt
Posts: 62
Joined: 15 Sep 2017 04:11
Location: Sinj

Post by Joca7 »

👍👍
Post Reply