Metabo DH 330

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Metabo DH 330

Post by godfather »

Pozdrav svima.
Baš je davno pisano o prenosnim dihtovima, konkretno o metabo dh 330.
Imam priliku da ga kupim za nešto manji novac. Sad gledam i čitam o njemu i koliko sam skontao nije loša mašina za neki lep lakši rad, ( naravno ne za serijsku proizvodnju, već više za malu radionicu).
E sad i metabo i makita su stariji uredjaji tj postoje duži niz godina bez ikakvih izmena, pa me sada buni dali se oni proizvode i dalje? Imali servis za njih delove ako ustreba? Važili registracija na sajtu? I konačno ako može neki utisak kako rade posle nekoliko godina korištenja kod članova foruma koji poseduju metaba ili makitu.
Meni je bitno da je preczan i pouzdan.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To uopste nisu masine za laksi rad, neprotiv. To sto ih hobisti i amateri tako korste je potpuno druga prica. Te masine su pre svega namenjene da na gradilistu ociste grede pre ugradnje,i generalno su izdrzljive kao mazge. Naravno, kada vuices gredu neces je osloniti samo na masinu, vec ces napraviti odgovarajuci radni sto ispred i iza, aili naporaviti oslonce, ali se to i podrazumeva.

Imam makitu poprilicno vremena, i generalno sam zadovoljan. Uz odgovarajuci sablon, moze da obavi pripremu materijala, i da zameni i abrihter, u paketu koji nije veci od starog televizora. Ima svojih buba, ali generalno one joj ne smetaju previse, kada se jednom naviknes.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Imam metabo dh 330 vec vise od 5god. Radi sasvim solidno sa manjim stvarima tj. ne mozes ocekivati da npr proteras tvrdo drvo celom sirinom i da skine 2mm. Druga mana po meni su nozevi - ne mogu se ostriti, a novi par kosta oko 65e.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

godfather Metabo dok nije kupio Elektra Backum 1980-i neke, nije imao pojma u klasi "amaterskih" stacionrnih arbirhtera, dihteva i arbrhihter/diht kombinacija....Inace i dan danas u profi radionicama na zapadu ovi "amateri" su i danas prisutni... jednostvno sto da "pali" diht od 8kw(nozevi od 60cm) za dasku u kalibru od 20X400 cm...a inace za kompoziciju diht da "glumi" abrihter, u amaterskom svetu ima "logike", a u profi svetu..nema sanse.. i zato ovde su u igri masine od 3000 evra pa na dalje....a inace na trzistu polovnjaka i za 1000 evra, i da Hobi od Mio standarda ne spada ovde,,,ali u abrhiht/diht klasi moze da pojede metabo/makitu igracke... najpre po tezini,,skoro 180 kgr nasuprot igracke od 45 kgr..ne moze da se prevrne na ledja
Singer jeli tacno?
Last edited by dikar on 27 May 2020 18:06, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

MIO je imao problem sa aluminijskim pločama abrihtera koje su se savijale. Debljača je radila solidno. Malo je zastrašujuće što se i pila vrti dok hoblaš...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Opet brkate amaterski i hobi alat :)
MIO je imao svojih problema.
Glavni je upravo to sto je sve na istoj osovini, i sve se vrti sta god da upalis, al tada je smatrano da ce ono izmedju usiju da se koristi za bezbednost, ne da neko drugi mora da misli umesto tebe.

Ali on je masinica pravljena po hobi a ne po amaterskim standardima.

Amaterski standard je: jednokratna upotreba.
Drugim recima: gov*o u lepom sarenom pakovanju, koje treba da navuce prvog mamlaza da ga kupi :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja lepo napisah gore da ti mali dihtovi nisu ni amaterske ni hobi masine, niti su u osnovi stolarske. Imaju vrlo jasnu namenu, tesarsku, koja uopste nije lagana. Povuci gredu 12x12, duzine 6 metara uopste nije jednostavan zadatak, i svaka od tih seoskih masina tipa MIO bi crkla pod njim. Potpuno je druga prica sto ih koriste i oni bez mnogo para kao zamenu za masine druge namene.

Kroz Makitu 2012 sam vukao table za stolarsku tezgu, od parene bukovine, sirine 28 cm, debljine 12, duzine 180 cm. Bez ikakvog problema, kada se ispostuje preporuka o debljini skidanja koju daje proizvodjac.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E sad vec... malo mu ga sio djura, pa sasio kratko :)
Sta je diht briga koliko je dugacka daska, greda, ili sta god?
Sta ga je briga koliko je debela ako moze da stane u njega?

Jedine dve stvari koje opterecuju diht su sirina i koliko se skida u prolazu.
OK, tezina je faktor, al to se ko sto si i sam rekao resava osloncima.

I ne zajebavaj.. mio ima sasvim lep indukcini motor koji moz da pojede te kolektorske u bilo kojoj od navedenih.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

BR da vode se kao građevinske mašine, ali konkretno kako se ponašaju u radioničkim uslovima? Meni je bitno da je precizna i pouzdana a nemem prostora za liveni diht a ni trofaznu struju. Imam EB hc 260 ali me nervira svaki put skidaj onaj dodatak za usisivač pa skidaj ploču pa sve opet vraćaj, a ukazala mi se prilika za ovaj metabo, dali mu je ista preciznost kao i kod elektra beckum hc 260?. Napominjem neradim sa dužim komadima od 2m jako retko puna širina.
A da baš mi i jeste ideja da napravim sto sa osloncima da netrpe njegove ploče .
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Nozeve kupi u Kini, jer su bolji od originala. Masina kao masina je dobra, da odgovorim na pitanje.dakle te navedene zahteve ce ispuniti. Ponajveca mana je poklopac noza, sam celik je tanak i mekan pa ne daje dovoljan pritisak na nozeve. Dakle moraces nove praviti. Obrati paznju na skidamjr materijala sa obe strane. Kod mene nije bilo isto, ali se to resi na lancaniku. I da izlazni lager na motoru je boljka. Fabricki je suv. Opet moguce od x do x godine rade ok u fabrici, pa onda imaju lose serije, sistem kako te zapadne.

Usis, mora otpasivac, sa usisivacem je slab otklon strugotine.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Image
Image

Stigao danas metabojko 😀 prvi utisci solidno izgleda, čvrsto. Probao sam nekoliko dasaka da propustim, jako finu obradu ima ( oštri žileti😀) ali ipak hoće da ujede na kraju što mi se ne sviđa i volio bi to da eliminišem ( Elektra beckum na dihtu ne ujeda uopšte ). Ali svakako sam planirao da pravim kompletno postolje na točkićima za njega i oslonce tj produžetke stola, tako da kada to bude idealno ravno i čvrsto ja se nadam da ću eliminisati ujedanje.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Problem sa ujedanjem je kod svih abrihtera takve izrade. Problem je kad dasku proitisne prvi valjak cela glave se nagne i noz zakaci vise materijala sve dok daska ne dodje do drugog valjka. Pri izlazu daske zadnji valjak pritiska dasku i opet se glava nagne i skida zadnji kraj. Takodje treba nivelisati ulazni i izlazni sto.

Ujedanje se moze resiti tako sto se pre daske ubacuje "zrtveni komad", za njim daska i posle nje opet "zrtveni komad"
Drugii nacin je izrada sablona ( od na primer sperploce ) koji se iseca na zavisno od zeljene krajnje debljine daske i umece se u ivice dihta https://prnt.sc/sw45j3 tako da kada glava krene da se naginje osloni se na te sperploce u ivici
Ima jos nekih nacina mozes pogledati na YouTube how to eliminate planer snipe

Matijas ce ti objasniti slikovito https://www.youtube.com/watch?v=XdDo3OEtjhc
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Pa to bi fabrički bilo idealno rešeno da se podizanje vrši na četiri navojne šipke i sa blokadom, a ne kao sada na dve navojne i četiri klizne. Mada kod ovog metaba koliko sam primetio kada se blokira zadata visina ujedanje je jako plitko (nemam komparater da izmerim) ali manje od pola mm.
Matijas legenda čovek
Last edited by godfather on 08 Jun 2020 22:31, edited 1 time in total.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

I posle smirglanja mozda i bude zadovoljavajuce? Imam isto taj diht ali nisam stigao jos da radim, jos pravim alate XD
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ma dali je ovo moguće!? Danas sam provlačio borove štaflice i na jednoj je dok je išla kroz diht puko čvorić koji je bio ukoso na površini štafle i posle toga se pojavio mali ris na ostalim štaflama. Dali je moguće da su noževi toliko loši?
Å tafle su neupotrebljavane tj nove sa stovarišta, nije bilo eksera heftalica ili bilo čega? Sa kojeg sajta ste poručivali noževe iz Kine da i ja poručim?
Post Reply