Motor za kombinirku

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Motor za kombinirku

Post by Zika_ »

Pozdrav. Vec neko vreme (od kako sam se zainteresovao za stolariju) pratim ovaj forum i vidim da se mogu dobiti veoma korisne informacije i saveti. Tako da resih da se ovde obratim za pomoc/savet. Naime, dobio sam na koriscenje neku prastaru kombinirku kojoj su sakupljaci sekundarnih sirovina odstranili motor. :D Nemam nikakve informacije o njoj, a s obzirom da sam potpuni amater u svemu ovome, nemam ni predstavu kakav motor bih trebao da stavim na nju. Slike kombinirke mozete videti na linkovima ispod:
Slika 1: https://imgur.com/a5XOMfm
Slika 2: https://imgur.com/yT18Usb
Slika 3: https://imgur.com/IuWxMZY

Sve masine su na jednoj osovini i to tera preko jedne remenice od 13mm (ako sam dobro izmerio). Ja bih koristio samo abrihter i diht, ukoliko je to bitna informacija za odabir motora. Ima dva noza i sirina je 30cm. Imam neki Severov trofazni motor od 1.5kw sa krunjaca ili cega vec. Zanima me da li takav tip motora uopste i moze da pokrece ove masine i da li bi mi zavrsio posao za prvu ruku, dok ne nabavim nesto ozbiljnije? Imam nekih camovih i hrastovih dasaka pa bih njih obradjivao.
Slika plocice sa tog Severovog motora (dosta je izlizana i tesko je citljivo):
https://imgur.com/BoHqbZl
Last edited by Zika_ on 07 May 2020 01:23, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tesko da je ova remenica 13mm.
Jedino ako si joj merio sirinu, a ne precnik..
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

Da, na širinu sam mislio. Kao što rekoh, totalni sam amater u svemu ovome, mislio sam da je ta mera bitna.
Last edited by Zika_ on 07 May 2020 02:43, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta mera je bitna samo da izaberes kais odgovarajucg tipa (sirine), odnosno da ti i druga remenica bude za isti tip kaisa.
A i tada je bitna mera sirina zljeba za kais na njegovom vrhu, ne sirina cele remenice.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Pozd.
Motor trofazni 2890 obrtaja to je dobro ali 1,5kw to je na granici (bolje 2,2kw).....
Da bi dobio dovoljnu brzinu na nozu abrihtera, remenica na motoru mora biti duplo veca od one na osovini masine (precnik remenice)
Znaci umanjujes mu snagu za pola.
Taj diht koliko vidim nema pogon...tu moras rucno da guras drvo...
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

Da, sirinu zljeba sam i merio. Evo uslikao sam neke mere, nije najpreciznije, ali moze da se stekne utisak o velicini.
Precnik remenice:https://imgur.com/YXbqAlA
Sirina zljeba remenice: https://imgur.com/Kt7RoxZ
Koje specifikacije motora bi bile idealne za ovakvu masinu, pa da takav i trazim? I ako mi mozete okvirno reci koliko koliko bi takav motov kostao? Pogledacu prvo ovde kod mene u okolini, pa da me neko ne odere ovako neupucenog.
Da, valjci na dihtu nemaju nikakav pogon. Mislim da ce mi posluziti za vezbanje, s obizorm da sam nov u svemu ovome. Samo da ga ozivim! :D
Last edited by Zika_ on 07 May 2020 12:24, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Pa napisao sam ti 2,2kw trofazni 2900obrtaja
Ako nemas remenicu bolje je odmah da kupis odgovarajući motor (kosta oko 80e)jer osovine motora su različite debljine u zavisnosti od veličine motora .
Brzina glave abrihtera treba da je oko sest hiljada obrtaja sto znaci ono sto sam ti vec gore napisao da remenica motora mora biti duplo veca od remenice na masini)
Zavari neko izgleda tu tvoju remenicu😂

Obavezno sklopka za motor i zastita za taj kais (da ne bi prebrojao obrtaje na osovini i osetio snagu motora na svojoj kozi)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

art of wood wrote:Pozd.
...
Da bi dobio dovoljnu brzinu na nozu abrihtera, remenica na motoru mora biti duplo veca od one na osovini masine (precnik remenice)
Znaci umanjujes mu snagu za pola.
...
Ne umanjujes mu snagu za pola nego moment. Snaga je ista to jest proizvod momenta i broja obrtaja.


@zika
Koliki motor...
Najjaci koji moze da stane fizicki, koji moze tvoja instalacija da napaja i koji moze da izdrzi tvoj novcanik :)
Drugim recima, masini nece smetati da stavis recimo 3KW, a 2.2 KW je neki da kazemo minimum kojii ce pristojno da radi.

E sad... posto ocigledno "nabadas", ovaj motor sa slike je trofazni.
Da li imas trofaznu instalaciju?
Kada povezujes trofazni motor, vodi racuna o redosledu faza, da ti se ne bi desilo da se sve vrti unazad (sto ume da bude prilicno opasno).
Osiguraci sa kojih napajas masinu moraju da budu "grupni" to jest da izbacuju sve tri faze istovremeno, bez obzira sto je stvarno izbacio samo jedan.
Topla preporuka, neka od zastitnih sklopki za motor, posto ako recimo izgubis jednu fazu, imas par sekundi fore da iskljucis motor pre nego sto pocne da se dimi.
Imas kombinovane, koje same prebacuju zvezda-trougao, u njima su zastite od gubitka faze, prevelike struje...
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

art of wood wrote:Pa napisao sam ti 2,2kw trofazni 2900obrtaja
Ako nemas remenicu bolje je odmah da kupis odgovarajući motor (kosta oko 80e)jer osovine motora su različite debljine u zavisnosti od veličine motora.
Razumeo sam da je to minimum da pristojno radi, pa reko da vidim sta bi bilo idealno da radi bez ikakvih problema, ako vec uzimam drugi motor.
Nemam, ova na ovom motoru je jos i manja od one na kombinirki.
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

mbole wrote:Najjaci koji moze da stane fizicki, koji moze tvoja instalacija da napaja i koji moze da izdrzi tvoj novcanik :)
Lepo receno! :D
mbole wrote:Drugim recima, masini nece smetati da stavis recimo 3KW, a 2.2 KW je neki da kazemo minimum kojii ce pristojno da radi.
Saznao sam da je na masini bio motor od 4kw
mbole wrote:E sad... posto ocigledno "nabadas", ovaj motor sa slike je trofazni.
Znam da je trofazni, napisao sam iznad.
mbole wrote:Da li imas trofaznu instalaciju?
Masinu ne bih nosoi kod sebe kuci jer nemam trofaznu struju, ostala bi gde je i do sad bila (kod pokojnog komsije stolara, par kuca od moje)
mbole wrote:Kada povezujes trofazni motor, vodi racuna o redosledu faza, da ti se ne bi desilo da se sve vrti unazad (sto ume da bude prilicno opasno).
Osiguraci sa kojih napajas masinu moraju da budu "grupni" to jest da izbacuju sve tri faze istovremeno, bez obzira sto je stvarno izbacio samo jedan.
Topla preporuka, neka od zastitnih sklopki za motor, posto ako recimo izgubis jednu fazu, imas par sekundi fore da iskljucis motor pre nego sto pocne da se dimi.
Imas kombinovane, koje same prebacuju zvezda-trougao, u njima su zastite od gubitka faze, prevelike struje...
Za povezivanje bih zvao nekog elektricara, a usput i da proveri malo te instalacije, sve prilicno staro u toj radionici.

Hvala obojici na savetima i pomoci! Nadam se da cu naci u skorije vreme novca i vremena da to sve sredim, pa cu javiti kako masina radi.
Last edited by Zika_ on 07 May 2020 20:37, edited 1 time in total.
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

Opet ja posle nekog vremena, Kupio sam motor i sredio struju (morao sam da menjam zastitnu sklopku, stara nije funkcionisala). Uzeo sam motor od 4kw, 2800 obrtaja. Ali sada je problem naci odgovarajucu remenicu... Ovaj majstor kod kojeg sam uzeo motor nije imao, zvao sam strugara u blizini i rekao je da ne moze da napravi tih dimenzija. Da li mozda neko ima ili zna gde bi se mogla nabaviti remenica precnika 18.5cm, sa rupom 28mm i sirinom zljeba za klinasti kais 16mm (ta sirina je na vrhu zljeba).
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

U Adi (kod Sente )ima gomila metalostrugara rade sta pozelis ....
Imas na netu rade po crtezu....
Jbg to je u mojoj okolini sad koliko ti znaci ::neznam::
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

To mi je predaleko. :D Pogledacu u Rumi na vasaru da li ima odgovarajuca polovna, bice svakako jeftinije nego da radim novu.
User avatar
Zika_
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Apr 2020 09:42
Location: Šid

Post by Zika_ »

Našao sam remenicu od 16,5cm, ona na mašini je 9,2cm. Da li može i 5000-5100 obrtaja da završi posao, podsećam da osovina ima samo dva noža ili da tražim veću (18,4cm)?
Post Reply